گلودرد بیماری شایعی در کودکان است که معمولاً به همراه سرماخوردگی یا آنفولانزا پدید می‌آید. گلودردهای ویروسی پس از طی دوره خود، بهبود می‌یابند اما اگر عفونتی از طریق باکتری ایجاد شده باشد، نیاز به مراجعه به پزشک و تجویز آنتی‌بیوتیک وجود دارد. در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

  • گلوی کودک آن‌قدر درد می‌کند که عمل بلعیدن را برایش دشوار ساخته است.
  • حال عمومی او مساعد نیست و تب دارد.
  • لوزه‌هایش عفونت کرده است.
  • برای او واکسن دیفتری- سیاه‌سرفه- کزاز (سه‌گانه) تزریق نشده است.
گلودرد

گلودرد

نوعی عفونت گلو است که آن را دردناک و قرمز می‌کند. گلودرد ممکن است بخشی از سرماخوردگی، آنفولانزا یا از علائم اولیه سرخجه یا اوریون باشد. وقتی کودکان به گلودرد مبتلا می‌شوند، احتمال ابتلای آن‌ها به گوش‎درد نیز زیاد است. علائم آن عبارتند از: اکراه از غذا خوردن به علت درد هنگام بلعیدن، قرمز شدن گلو، گوش‎درد، تب خفیف، غدد متورم، دل‎درد در کودکان کم‎سن و سال.

اقدام در منزل:
از کودک بخواهید روبه‎روی یک منبع نور قوی بایستد و دهانش را باز کند. به دقت انتهای گلوی او را بررسی کنید. اگر درد داشته باشد، گلویش قرمزرنگ است. ممکن است لکه‌های کرم‎رنگی نیز مشاهده کنید.

به آرامی هر دو طرف گردن کودک و همچنین درست زیر زاویه استخوان چانه او را لمس کنید و بررسی کنید که آیا برآمدگی کوچکی وجود دارد یا خیر؟! وجود برآمدگی‌ها نشانه تورم غدد کودک است.

اگر بلعیدن برای کودک دردناک است، به او مقادیر زیادی نوشیدنی سرد و غذاهای ریز خردشده بدهید. بلعیدن غذاهای خیلی‎‎سرد مانند بستنی، کمتر از غذاهای گرم، درد دارد.

دمای بدن کودک را اندازه بگیرید. اگر بالاتر از حد طبیعی بود، به او داروی حاوی استامینوفن کودکان بدهید.

مراجعه به پزشک:
اکثر گلودردهای خفیف، نیاز به درمان ندارند ولی اگر پزشک شک کند که این عفونت از طریق باکتری‌ها ایجاد شده،  ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

لوزه

التهاب لوزه (لوزتین)

لوزه‌ها غددی هستند که در انتهای گلو و در دوطرف آن قرار دارند. کار لوزه‌ها این است که عفونت را به دام انداخته و از پخش‎شدن آن در بدن جلوگیری می‌کنند. التهاب لوزه از ورم آن ناشی می‌شود و عوارضی مانند گلودرد و ... دارد. علائم التهاب لوزه عبارتند از:

  • گلودرد شدید
  • قرمزی و افزایش حجم لوزه‌ها، احتمالاً در اثر پر شدن مخاط شیری‌رنگ
  • تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد
  • تورم غدد گردن

اقدام در منزل:
لوزه‌های کودک را معاینه و غدد او را لمس کنید. اگر عفونت کرده باشد، لوزه‌هایش بزرگ و قرمزرنگ شده و ممکن است لکه‌های کرم روی آن دیده شود.

دمای بدن کودک را اندازه بگیرید و اگر بالا بود، به او داروی حاوی استامینوفن کودکان بدهید.

کودک را تشویق کنید که مایعات زیادی بنوشد، به‎ویژه اگر تب دارد، به او نوشیدنی، غذاهای مایع و نیمه‎مایع سرد بدهید.

مراجعه به پزشک:

پزشک گلوی کودک را معاینه کرده و با مالیدن یک چوب استریل به گلوی او، یک کشت از آن را برمی‌دارد. احتمالاً برای از بین‎بردن عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. اگر کودک مکرراً به التهاب لوزه مبتلا می‌شود، ممکن است پزشک پیشنهاد کند که لوزه‌های او را در بیاورید. این جراحی به‎ندرت برای کودکان زیر چهار سال انجام می‌شود.

منابع: «همه مادران سالم می‎مانند اگر ...» نوشته الیزابت فنویک، ترجمه زهرا اسدی، نشر اسماء، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 02 بهمن 1395
تعداد بازدید: 24133 بار