تذکر: استفاده از روش‎های زیر، نیاز به گذراندن دوره‎های آموزشی دارد.
یادگیری کمک‌های اولیه
جهت استفاده در زمان وقوع حوادث، برای هر شخصی لازم است. اقداماتی که قبل از رسیدن اورژانس، برای کمک به یک فرد آسیب‎دیده باید انجام شود، به ترتیب  زیر است::
 • معاینه بیهوشی

به آرامی به شانه‌های کودک ضربه بزنید. نامش را صدا کنید و ببینید که آیا واکنشی نشان می‌دهد یا خیر. هرگز او را تکان ندهید، چون ممکن است صدمه‌ای که دیده است، شدیدتر شود.
لباس‌های روی سینه و شکم او را درآورید تا بتوانید تنفسش را مشاهده کنید. اگر واکنش نشان نداد، او بیهوش شده است، پس فوراً تنفس او را بررسی کنید. اگر واکنش نشان داد، به درمان جراحات او بپردازید.

 • بررسی تنفس

 1.  اگر مطمئن هستید که سر و گردن کودک، آسیبی ندیده است، یک دست خود را روی پیشانی او قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا سرش کمی به عقب خم شود و دهانش را باز کنید.
 2. گوش خود را به دهان و بینی کودک نزدیک کنید و به طرز پاهایش نگاه کنید. دقت کنید که آیا تنفس او را احساس می‌کنید یا صدای آن را می‌شنوید و به سینه او نگاه کنید که آیا بالا و پایین می‌رود یا خیر؟!
 3. اگر هیچ‎یک از علائم تنفسی مشاهده نمی‌شود، فوراً تنفس مصنوعی را آغاز کنید.
 4. اگر کودک نفس می‌کشد، او را به پهلو و در وضعیت ریکاوری بخوابانید.
 5. ممکن است سر، گردن یا نخاع کودک، در اثر ضربه، سقوط یا تصادف با اتومبیل، آسیب ببیند. در چنین مواردی، مراقب باشید که کودک را حرکت ندهید.
 • تنفس مصنوعی به نوزاد

 1. چانه نوزاد را بلند کنید تا فک او را به جلو بکشید. کف دست خود را روی سر نوزاد بگذارید تا هم سر او را نگه دارید و هم سرش را به عقب خم کنید.
 2. نفس عمیق بکشید. لب‌هایتان را روی دهان و بینی نوزاد بگذارید و محکم بچسبانید تا هوا خارج نشود و سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید.
 3. به سینه نوزادتان نگاه کنید و دقت کنید که آیا با بیرون دادن نفس شما، بالا می‌آید یا خیر.
 4. اگر سینه‌اش بالا بیاید، دهانتان را از روی صورت او بردارید و اجازه دهید سینه‌اش پایین بیفتد. دو تنفس آرام دیگر بدهید، سپس ضربان قلب او را بررسی کنید.
 5. اگر سینه‌اش بالا نیاید، حالت خمیدگی سر و فک او را تغییر دهید و دوباره سعی کنید. اگر هنوز هم هوا وارد ریه‌هایش نشده، از روش‌های درمان خفگی، کمک بگیرید. ( ر. ک به مقاله «مسدود شدن مجاری تنفسی و خفگی در کودکان») 
تنفس 3
 • تنفس مصنوعی به کودک

 1. چانه کودک را بلند کنید تا فک او را به جلو بکشید. دست دیگرتان را روی پیشانی او قرار داده و کمی به پایین و عقب، فشار دهید. با همین دست، سوراخ‌های بینی او را فشار دهید و ببندید.
 2. یک نفس عمیق بکشید. لب‌هایتان را روی دهان کودک قرار داده و محکم فشار دهید تا هوا خارج نشود. اگر او هنوز خیلی کوچک است، لب‌هایتان را روی دهان و بینی او. به آرامی هوا را به درون دهان او بدهید.
 3. به سینه کودک نگاه کنید و دقت کنید که آیا هم‎زمان با دمیدن هوا، بالا می‌آید یا خیر.
 4. اگر سینه‌اش بالا بیاید، دهانتان را از روی صورتش بردارید و اجازه دهید سینه‌اش پایین بیفتد. دو تنفس آرام دیگر بدهید، سپس ضربان قلب او را بررسی کنید.
 5. اگر سینه‌اش بالا نیاید، حالت خمیدگی سر و فک او را تغییر دهید و دوباره سعی کنید. اگر هنوز هم هوا وارد ریه‌‌های او نشده، به سراغ درمان خفگی بروید. 
ضربان قلب 1
 • بررسی ضربان قلب

در نوزادان: ضربان قلب نوزاد را می‌توانید در زیر بغل او حس کنید، به این ترتیب که انگشت اشاره و وسط خود را به آرامی روی قسمت داخلی بازو و بین شانه و آرنج فشار دهید. 

در کودکان بالای دو سال: دو انگشت اشاره و وسط خود را روی حنجره کودک، در جلوی گردن او قرار دهید و سپس به درون گودی که در کنار آن قرار دارد، بلغزانید. حدود پنج ثانیه نگه دارید.

تنفس 2

در مورد نوزادان یا کودکان:

 • اگر ضربان قلب او را حس نمی‌‌کنید، ایست قلبی کرده است. فوراً فشار به قفسه سینه را شروع کنید.
 • اگر قلب او ضربان دارد، در هر سه ثانیه یک‎بار به درون ریه‌های او بدمید تا کودک شروع به نفس کشیدن کند یا این‌که اورژانس از راه برسد. به محض اینکه شروع به نفس کشیدن کرد، او را به پهلو بخوابانید و در وضعیت بهبود (ریکاوری) قرار دهید.

کمپرس در نوزادان

 • هشدار: مطالعه این مطلب، به‎معنای آموزش دوره کمک‌های اولیه نیست.
 • کمپرس 5یک دست را روی پیشانی نوزاد بگذارید. انگشت اشاره دست دیگرتان را درست در سطح زیر نوک سینه‌های او بگذارید. سپس انگشت وسط و انگشت انگشتری را در انتهای استخوان قفسه سینه قرار داده و انگشت اشاره را بردارید. شما می‌توانید انتهای استخوان سینه را با حس کردن جایی که دنده‌ها شروع می‌شوند و یک ^ ایجاد می‌کنند، پیدا کنید.
 • با نوک انگشت وسط و انگشتری به عمق حدود 1.5 تا 2.5 سانتی‌متر، مستقیم به پایین فشار دهید، سپس رها کنید.
کمپرس 7در کودکان بالای دو سال:
 • انگشت وسطی خود را در طول دنده‌ها تا جایی که آن‌ها به استخوان وسط سینه می‌پیوندند، حرکت دهید. انگشت اشاره‌ را کنار آن قرار دهید و این نقطه را به خاطر بسپارید.
 • پاشنه همان دستتان را روی نقطه بگذارید و تا عمق 2.5 تا 3 سانتی‌متر به پایین فشار دهید، سپس رها کنید.
در مورد نوزاد یا کودک

پنج فشار را با آهنگ 2 فشار در ثانیه وارد کنید، سپس یک نفس به درون ریه‌های او بدمید. دوباره 5 فشار و یک نفس. به همین ترتیب ادامه دهید تا قلب او شروع به تپیدن کند یا اورژانس از راه برسد. هر دو یا سه دقیقه یک‎بار بررسی کنید که آیا نفس می‌کشد یا قلب او شروع به تپیدن کرده است یا خیر. وقتی قلبش شروع به تپیدن کرد، فشارها را متوقف کنید ولی تنفس مصنوعی را ادامه دهید تا زمانی که نفس بکشد یا اورژانس از راه برسد.

وضعیت ریکاوری (بهبودی)

 •  هشدار: اگر فکر می‌کنید گردن یا نخاع کودک، آسیب دیده است، از وضعیت ریکاوری استفاده نکنید. مثلاً در شرایطی که کودک از ارتفاع، سقوط یا تصادف کرده است.
ریکاوری 2
 1. دست نزدیک به خودتان را در کنار و بالای سر کودک قرار دهید. دست دیگر را روی سینه‌ او خم کنید و پای دورتر او را روی پای نزدیک‎تر قرار دهید.
 2. یک پتو یا کت را در صورتی که در دسترس بود، جلوی کودک پهن کنید، شانه دورتر یا دست خم شده او را با یک دست و با دست دیگر، کفل او را بگیرید. او را به طرف خودتان و روی پتو بغلتانید.
 3. دقت کنید که بینی و دهان کودک مسدود نشده باشد. سپس دست خم شده او را به بیرون و در زاویه عمود بر بدنش باز کنید و پای بالایی او را به صورت زاویه قائم بالا بیاورید، به‎طوری‌که هر دو عضو او را محکم روی پهلو نگه دارند.
 4. روی کودک را با پتو بپوشانید، سپس با اورژانس تماس بگیرید. تا رسیدن کمک، پیش او بمانید و در هر سه دقیقه، تنفس او و ضربان قلب او را بررسی کنید تا اگر قلب او ایستاد، فوراً متوجه شوید.
منابع: «همه مادران سالم می‎مانند اگر ...» نوشته الیزابت فنویک، ترجمه زهرا اسدی، نشر اسماء، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 26 اسفند 1395
تعداد بازدید: 35005 بار