غرق 3

نوزادان و کودکان ممکن است در آب بسیار کم‎عمق غرق شوند. به همین دلیل هرگز نباید آن‌ها را در وان حمام یا استخر کودک حتی اگر حاوی مقدار کمی آب باشد، تنها گذاشت.
وقتی صورت یک کودک درون آب فرو می‌رود، به جای اینکه سرش را بلند کند و از آب بیرون بیاورد، واکنش غیرارادی او این است که یک نفس عمیق بکشد تا جیغ بزند.
در حالی‎که کودک برای نفس کشیدن تلاش می‌کند، آب وارد مجاری تنفسی او می‌شود. این موجب گرفتگی دریچه نای (بافت غضروفی در انتهای زبان) می‌شود که مقدار هوای باقی‎مانده را مسدود می‌کند. وقتی این اتفاق افتاد، عملکرد سریع شما برای نجات کودک، ضروری است.

وقتی کودک را از غرق شدن نجات دادید، حتی اگر بی‌هوش نشده است، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

اقدامات لازم

نفس کشیدن

دقت کنید که آیا کودک هوشیار است و نفس می‌کشد یا خیر. (مراجعه شود به مطلب «آموزش برخی از مهارت‎های نجات زندگی کودکان») اگر او سرفه می‌کند، حالت خفگی دارد یا استفراغ می‌کند، پس هنوز نفس می‌کشد.
اگر احتمال می‌دهید که گردن یا ستون فقرات کودک آسیب دیده است، او را بسیار آرام بلند کنید و مراقب باشید ستون فقراتش انحنا پیدا نکند.

تنفس مصنوعی
  • اگر کودک نفس نمی‌کشد، وقت را برای خالی کردن آب از ریه‌هایش تلف نکنید. گل‎ولای و جلبک‌های دریایی را از دهان او خارج و فوراً تنفس مصنوعی را شروع کنید. (مراجعه شود به مطلب «آموزش برخی از مهارت‎های نجات زندگی کودکان») در صورت امکان این کار را حتی زمانی که هنوز او را کاملاً از آب بیرون نیاورده‎اید، شروع کنید و با اورژانس تماس بگیرید.

غرق 2
  • اگر او نفس می‌کشد اما بی‌هوش است، او را در وضعیت ریکاوری قرار دهید (مراجعه شود به مطلب «آموزش برخی از مهارت‎های نجات زندگی کودکان») تا آب از دهان و ریه‌هایش خارج شود و فوراً با اورژانس تماس بگیرید. 
  • او را با پتو بپوشانید تا گرم شود. هر چه زودتر کودک را به یک اتاق گرم انتقال دهید، چون حتی اگر مدت کوتاهی در آب غوطه‌ور شده، ممکن است شدیداً احساس سرما کند. کودکان بسیار سریع‌تر از بزرگسالان حرارت بدن خود را از دست می‌دهند، تنفس او را به دقت تحت نظر داشته باشید. اگر کودک استفراغ می‌کند، دقت کنید که حتماً به پهلو خوابیده باشد نه به پشت.
  • اگر کودک هوشیار است، او را نوازش کرده و به او قوت قلب بدهید و مراقب باشید که حتماً او را گرم نگه دارید.
منابع: «همه مادران سالم می‎مانند اگر ...» نوشته الیزابت فنویک، ترجمه زهرا اسدی، نشر اسماء، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 04 اردیبهشت 1396
تعداد بازدید: 17020 بار