nullفعالیت‎های هنری یکی از راه‎های کاهش فشارهای روانی و تأمین سلامت روح در انسان است. کاردستی به‎عنوان یک فعالیت هنری، نقش مؤثری در تخلیه روانی و آرامش کودکان و بروز خلاقیت در آن‎ها دارد و در ادامه، ساخت یک کاردستی بسیار ساده و با لوازم در دسترس، آموزش داده می‎شود:

وسایل لازم

قیچی، مقوا، سوزن پلاستیکی ضخیم، اشیایی به منظور رد کردن از نخ (مانند دکمه، شانه‎ تخم‎مرغ، فویل، تکه‎های کاغذ رنگی، نی، قرقره و ... .)

نحوه ساخت

 1. تکه‎هایی از کاموا را در رنگ دلخواه و به چند اندازه‎ طولی ببرید.
 2. تکه‎ای از کاموا را از سوراخ یک سوزن پلاستیکی ضخیم رد کنید.
 3. انتهای کاموا را که از سوزن رد کرده‎اید، گره بزنید. می‎توانید بعد از رد کردن شیء مورد علاقه از کاموا، یک گره هم ایجاد کنید تا به شکل یک مانع، عمل کند.
 4. اشیاء را به‎طور تصادفی یا به صورت الگوی طراحی شده، از نخ رد کنید.
 5. می‎توانید به کمک کودکان، گردنبند، دستبند، کمربند یا آویز زیبا بسازید. اگر از کاموای بلندتری استفاده کنید، می‎توانید از آن گردنبند بلند، یا آویز برای پنجره، دیوار و یا راه عبور، درست کنید.

می‎توانید طرح یا نوع خاصی از اشیاء را در پروژه‎ خود بگنجانید؛ مانند دانه‎های تسبیح، مهره‎هایی از جواهرات قدیمی (مصنوعی)، گلوله‎های فویل یا کاغذ رنگی، تکه‎های حصیر، شکل‎های گل، کاغذ کشی و یا کاغذهای دیگر و قطعات اسباب‎بازی و انواع پازل.

نکات 

 • به خاطر داشته باشید، هنرمندان خردسال در نخ کردن و گذرانیدن اشیاء از کاموا و استفاده از سوزن و گره زدن انتهای کاموا، به کمک نیاز دارند.
 • چنانچه کودکان در رد کردن اشیاء با استفاده از سوزن پلاستیکی با مشکل مواجه شوند، می‎توان ابتدا با استفاده از سوراخ‎کن، مداد نوک تیز، یا نوک قیچی، سوراخ‎هایی در شیء موردنظر ایجاد گردد تا رد کردن آن از کاموا برای آن‎ها ساده باشد.
 • کودکان از این بازی و کاردستی که نتیجه‎ آن تولید وسیله‎ای تازه و جدید است، بی‎نهایت لذت می‎برند.

اهداف

 • دست‎ورزی و خلاقیت
 • ردیف کردن و جور کردن
 • هماهنگی چشم و دست
 • بالابردن قدرت تولید کار هنری
منابع: «گردنبند، دستبند و آویز بسازیم»نوشته الهام وفایی‌نژاد، رشد آموزش پیش‎دبستانی، دوره دوم، شماره 2، 1389 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 25 اسفند 1395
تعداد بازدید: 12731 بار