محبت به فرزندمحبت‎کردن به فرزندان، آثار مثبت زیادی دارد که آشنایی با این آثار، انگیزه ما را برای ابراز محبت، افزایش می‎دهد. از آثار محبت‎کردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • همسان‌سازی

یکی از اصلی‌‌ترین نتایج محبت، خاصیت همسان‌‌سازی آن است. محبت، محب را به شکل محبوب در می‌‌آورد. کودکانی که عاشق پدر و مادرشان هستند، بی‌‌آنکه پدر و مادر دستوری بدهند، بسیاری از مسائل تربیتی را همان‌‌طور که آن‎ها مراعات می‌کنند، انجام می‌‌دهند. اگر هم غافل باشند، به محض این‎که متوجه می‌‌شوند فلان کار، مورد علاقه پدر و مادر است، بدون اجبار انجام می‌دهند.

  • ایجاد روحیه تبعیت

به‎طور طبیعی، وقتی کسی محب دیگری شد، روحیه اطاعت در او ایجاد می‌‌شود. این مسئله به اندازه‌‌ای طبیعی است که امام صادق (علیه‎السلام) اظهار تعجب می‌کنند از کسی که ادعای محبت دارد و تبعیت نمی‌‌کند. ایشان می‌‌فرمایند: «خدا را نافرمانی می‌کنی و در همان حال، اظهار دوستی با او می‌‌کنی؟ به جان خودم که این رفتاری شگفت است. اگر در دوستی خود، راست‎گفتار بودی، اطاعتش می‌‌کردی، زیرا دوست‎دار، مطیع کسی است که او را دوست بدارد.» این اثر محبت را با کمی دقت در زندگی خود یا اطرافیانمان به‎راحتی می‎توانیم مشاهده کنیم.

  • بالا رفتن تحمل و کم‎شدن توقع

یکی از گلایه‌‌های والدین، پرتوقع بودن فرزندانشان است. این والدین گله‌‌مند هستند که فرزندانشان در سختی‌ها و تنگناهای اقتصادی، با آن‎ها همراهی نمی‌کنند. برخی از والدین معتقدند که بدون پول، تربیت ممکن نیست و اگر خانواده‎ای از لحاظ اقتصادی تأمین نباشد، همه قواعد تربیتی را هم که به‎کار بگیرند، نتیجه‎ای در بر نخواهد داشت. این‌‌ خانواده‎ها وقتی به نیازهای اقتصادی نیز بیش‎از حد توجه می‌‌کنند، به‎صورت طبیعی از قواعد دیگر تربیت، مانند محبت، غافل می‌شوند. قطعاً نمی‌‌توان گفت که به جای هزینه کردن پول، باید محبت نمود، چرا که این‎ها، دو گونه نیاز است که باید به هر دو پاسخ داد اما برخی نیازها وقتی تأمین می‌‌شود، می‌‌تواند اثر پاسخ ندادن به برخی نیازهای دیگر را تا حدی خنثی کند. یکی از این نیازها، محبت است.

  • پیشگیری از انحراف

باید پذیرفت که امروزه، ارتکاب به فساد و ارتباط‌‌های نامشروع میان دختر و پسر، بیش از گذشته است. عوامل زیادی را می‌‌توان به‎عنوان ریشه‌‌های این مسئله برشمرد، اما بدون تردید، یکی از اصلی‌‌ترین دلایل آن، کم‌‌رنگ شدن رابطه‌‌‌ عاطفی میان پدر و مادر و فرزندان است.
پدر و مادر نباید فراموش کنند محبت عاملی است که برای تأثیرگذاری، نه زمان می‌‌شناسد و نه مکان. اگر رابطه پدر و مادر و فرزندان، صمیمی و عاشقانه باشد، والدین در هر سنی و در هر جایی، می‌‌توانند بر فرزندشان تأثیر بگذارند.
فرزندانی که دل در گرو محبت پدر و مادر دارند، هر اندازه هم از آن‎ها فاصله بگیرند، تعهدشان را به آنچه پدر و مادر به آن‎ها آموخته‌‌اند، حفظ می‌کنند.

  • آموزش محبت

یکی دیگر از آثار محبت، آموزش‎دادن محبت به فرزند و فرهنگ‌‌سازی برای ابراز محبت به یکدیگر در محیط خانواده است. ابراز محبت ما به فرزندان، تنها خدمت به آن‎ها نیست، خدمت به فرزندان آن‎ها و در اصل، خدمت به یک نسل است.
به فرزندانمان محبت کنیم تا آنان نیز محبت کردن به اعضای خانواده‌‌شان را بیاموزند.

منابع: «من دیگر ما» نوشته محسن عباسی‎ولدی، انتشارات آیین فطرت، ۱۳۹۳ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 26 دی 1395
تعداد بازدید: 16992 بار