nullمسافرت‎های دوران بارداری را بر اساس احساس خود و دشوارنبودن آن انتخاب کنید. اگر بیمار، خسته یا دچار سرگیجه هستید، باید از مسافرت کردن، پرهیز نمایید. تا زمانی‌که پشت فرمان اتومبیل مشکلی نداربد، می‎توانید رانندگی کنید.
بستن کمربند ایمنی برای خانم‎های باردار نیز اجباری است. در این حالت، باید بند عرضی را از روی ران، نه از روی شکم، رد کرده و آن را ببندید.

اگر با اتوبوس به جایی می‎روید و در انتخاب زمان سفر، آزاد هستید، ساعات پر رفت‎وآمد را انتخاب نکنید. برای مسافرت‎های طولانی، اطمینان از مناسب بودن وسیله نقلیه و عدم وجود خطر، الزامی است. توجه به نکات زیر برای برنامه‎ریزی بهتر در این رابطه، پیشنهاد می‎شود:

  1. برای مسافرت، به‎ویژه در سه‌ماهه اول و سوم دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.
  2. در مسافرت‎های طولانی با اتومبیل، به‎گونه‎ای برنامه‎ریزی کنید که در هر 160 کیلومتر، برای رفتن به دستشویی، قدم‎زدن و خوردن یک غذای بسیار سبک، توقف نمایید.
  3. تا حد امکان، از راه‎های اصلی و پر رفت‎وآمد و با یک همراه، به سفر بروید.
  4. به جای اتومبیل، با قطار یا هواپیما و به گونه‎ای که کمتر خسته شوید، به سفر بروید، اما در استفاده از هواپیما زیاده‎روی نکنید.
  5. به یاد داشته باشید که برای مسافرت با هواپیما در آخرین ماه بارداری، داشتن مجوز از پزشک، ضروری است.
  6. قبل از خرید بلیط سفر با هواپیما، به قوانین مسافرت خانم‎های باردار در سفرهای هوایی، توجه نمایید.
  7. اکثر خطوط هوایی تا انتهای هفته 35 بارداری، اجازه پرواز به زنان باردار را می‎دهند اما بعد از آن، بر اجتناب از پرواز تأکید شده است.
  8. ساعات طولانی در چه مسافرت هوایی، مضر است و به‎ویژه زنان باردار پرسنل پرواز، جنین خود را در معرض خطراتی مانند کاهش عملکرد شناختی و بهره هوشی و عقب‎ماندگی‎های ذهنی قرار می‎دهند.
  9.  خطری بیشترین احتمال را در مسافرت‎های بین‎المللی دارد، این است که فرد به دور از مراکز مجهز برای درمان، دچار بیماری‎های عفونی یا عوارض حاملگی شود.
  10. اگر به کشور دیگری مسافرت می‎کنید که این سفر نیاز به واکسیناسیون دارد، با پزشک مشورت نمایید.
منابع: «چگونه دوران بارداری، زایمان و بچه‎داری راحتی داشته باشیم» تهیه شده توسط بخش پرستاری انجمن پزشکی وزارت بهداشت ایالت بریتیش، ترجمه فرشاد نجفی‎پور، تهران، انتشارات نسل نو اندیش، 1381 . «مسافرت هوایی در دوران بارداری» نوشته مرجان سیدمظهری و دیگران، کنگره سراسری طب هوافضا، 2006 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 26 دی 1395
تعداد بازدید: 33849 بار