null

خانم‎های باردار به دلیل شرایط خاصی که دارند و بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‎ها بوده و به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارند، اگر شما نیز در این دسته قرار می‎گیرید، پیشنهاد می‎شود به نکات زیر توجه نمایند:

 1. بلافاصله نزد پزشک بروید چون این ملاقات، در اسرع وقت، یک ضرورت است.

 2. به هر کادر پزشکی-درمانی که مراجعه می‎کنید، حتماً بگویید که باردار هستید و اگر دارویی برای شما تجویز شد، در مورد عوارض جانبی آن بر جنین سئوال کنید.

 3. فقط با دستور پزشک دارو مصرف کنید.

 4. از انجام رادیوگرافی حتی برای دندان، بپرهیزید، مگر کاملاً ضروری تشخیص داده شود. 

 5. شنا و پیاده‎روی، بهترین انواع ورزش در طول دوران بارداری هستند.

 6. بی‎قراری و تغییرات خلقی حین بارداری، بسیار شایع هستند. در نتیجه، کارهایی را انجام دهید که آرام‎کننده و لذت‎بخش باشند.

 7. اگر دچار حالت تهوع یا استفراغ صبحگاهی هستید، هر بار غذا را به میزان کم و با فاصله یک تا دو ساعت میل کنید.

 8. برای جلوگیری از پادرد و ابتلا به واریس، هنگام نشستن، پاها را دراز کنید و زیر پاشنه‎های پا، یک بالش قرار دهید.

 9. اگر با فردی که مبتلا به سرخجه بوده، تماس داشته‎اید، به پزشک خود بگویید، چون اگر به این بیماری مبتلا شوید، به خصوص در شش هفته اول بارداری، ممکن است منجر به ناهنجاری‎های قلبی، نابینایی، ناشنوایی و یا عقب‎ماندگی ذهنی در جنین شود.

 10. همیشه سعی کنید حالت بدن، در وضعیت صحیح باشد. مثلاً کفش پاشنه‎بلند نپوشید. رعایت این نکات، باعث جلوگیری از کمردرد  می‎شود. برای پرهیز از سرگیجه، با حرکات آرام به بستر بروید و هرگز به صورت ناگهانی، تغییر وضعیت  ندهید.

 11. از دندان‎های خود به خوبی مراقبت کنید. به خاطر داشته باشد که تغییرات هورمونی موجب قرمزی و عفونت لثه‎ها می‎شود.

 12. هر وقت نیاز به خواب و استراحت داشتید، بخوابید.

 13. جوانب احتیاط را در خصوص استفاده از لوازم آرایشی رعایت نمایید. این مسئله در خصوص رنگ‎ها و حشره‎کش‎ها نیز صادق است.

 14. از نزدیک شدن به حیوانات خصوصاً گربه‎ها بپرهیزید چون گربه‎ها می توانند ناقل «توکسوپلاسموز» (نوعی انگل که به جنین آسیب می‎رساند) باشند.

 15. در مکان‎هایی مانند سونا و حمام گرم، بیشتر از ده دقیقه حضور نداشته باشید و سعی کنید در چنین محیط‎هایی، تنها نباشید. در ضمن بهتر است دمای محیط اطراف شما، کمتر از 39 درجه باشد.

منابع: «چگونه دوران بارداری، زایمان و بچه‎داری راحتی داشته باشیم» تهیه شده توسط بخش پرستاری انجمن پزشکی وزارت بهداشت ایالت بریتیش، ترجمه فرشاد نجفی‎پور، تهران، انتشارات نسل نو اندیش، 1381 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 19 دی 1395
تعداد بازدید: 19198 بار