دختر یا پسرشاید شما تا به حال با افرادی مواجه شده باشید که در هفته‎های 16 تا 18 بارداری و یا حتی قبل از بارداری نیز بسیار نگران جنسیت فرزندانشان هستند، یا با مراجعه به روش‎های پزشکی مدرن، سنتی و... در صدد تعیین جنسیت فرزند خود هستند و یا شاید شما نیز یکی از این افراد باشید اما فارغ از هر تصمیم یا اظهارنظری در رد یا تأیید این مسئله، بهتر است  موضوع جنسیت در دین اسلام، مورد بررسی قرار گیرد.
در تاریخ است که پادشاهان همسرانی که پسر به دنیا نمی‎آوردند، طلاق می‎دادند و بسیاری از زنان برای به‎دنیا آوردن دختر، آن هم در زمانی که همسرشان و سایر اعضای خانواده، به پسر، علاقه دارند، احساس گناه می‎کنند.
این مسئله ناشی از فرهنگ و باورهای نادرستی است که همواره پسران را برتر از دختران می‎پنداشتند و پسران را ادامه دهنده نسل خود می‎دانند، این در حالی است که خداوند برای پیامبر اکرم (ص)، فرزند دختر را برگزید و ائمه معصومین (ع) را از نسل دختر ایشان قرار داد. 
با توجه به آنچه از آیات و روایات به دست می‎آید، پسر یا دختر بودن فرزند، به خواست خداوند است. همانطور که در آیه 49 سوره مبارکه شوری می‎فرماید: «پادشاهی آسمان‎ها و زمین از آن خداست. آنچه بخواهد می‎آفریند، به هر که بخواهد، دختر هدیه می‎کند و به هر که بخواهد، پسر می‎دهد. یا (در یک شکم) پسر و دختری به او عطا می‎کند و آن را که بخواهد، بدون فرزند می‎گرداند. همانا اوست دانای توانا.» 
علاوه بر این، روش و سیره ائمه (ع) به ما می‎آموزد که از خداوند درخواست فرزندانی سالم و صالح را داشته باشیم و در هنگام تولد نوزاد، از سلامتی او سئوال کنیم نه از جنسیت او.
در حدیثی از امام زین‎العابدین (ع) نقل شده است که فرمودند: «هنگامی که مژده نوزادی را شنیدید، از پسر و دختر بودن او نپرسید و از تندرستی و سلامتی او جویا شوید و اگر سالم و تندرست است، بگویید: الحمدلله الذی لم یخلق منی شیئاً مشوهاً؛ سپاس خداوند را که از من نیافرید فرزندی را که قبیح و معیوب باشد.» 
علی‎رغم باورهای غلط گذشتگان در تقبیح دختردار شدن، اسلام به دختر ارج نهاد و شخصیت و کرامت انسانی او را احیا کرد. پیامبر (ص) دست دخترشان را می‎بوسیدند و به ایشان احترام می‎گذاشتند.
وقتی به پیامبر (ص) خبر دادند خداوند به ایشان دختر عطا کرده است، نگاه حضرت به صورت اصحابش افتاد، آثار ناخشنودی را در چهره آن‏‎ها ملاحظه کردند، سپس فرمودند: «این چه حالتی است که در شما می‎بینم؟ خداوند گلی به من داده، آن را می‎بویم و روزی‎اش با خداست.»
به‎علاوه در روایات، داشتن دختر، ارزش و خیر معرفی شده است. از رسول اکرم (ص) نقل شده است: «از میمنت و سعادت زن آن است که اولین فرزندش دختر باشد.» 
"ایشان همچنین می‎فرمایند: «چقدر خوب است فرزند دختر، پر لطف و محبت، مددکار و مونس انسان و پاک و پاک‎کننده است.» 
امام صادق (ع) نیز می‎فرمایند: «دختران حسنه و پسران نعمت‎اند. از نعمت سئوال می‎شود و بر حسنه، ثواب داده می‎شود.» 
با کمی جستجو در  روایات ائمه معصومین (ع) مشاهده می‎شود که روایات در فضیلت داشتن فرزند دختر، بسیار است. 
در مطالعات علمی نیز اثبات شده است که  اسپرم، جنسیت فرزند را تعیین می‎کند، نه تخمک یعنی پدر تعیین‎کننده جنسیت فرزند است و نه مادر اما متأسفانه در بسیاری از خانواده‎ها، همچنان مادرها نگران جنسیت فرزند خود هستند. 

منابع: «وسائل الشیعه» نوشته محمد بن حسن حر عاملی، محمدرضا ضمیری، موسسه فرهنگی و اطلاع‎رسانی تبیان، 1387 . «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» نوشته سیما مخبر، انتشارات نورالزهرا (س)، 1382 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 19 دی 1395
تعداد بازدید: 12730 بار