null

طبق آمارهای جهانی، انتخاب روش سزارین برای زایمان توسط مادران، همچنان آماری بالا و نگران‎کننده دارد به‎گونه‎ای که تا سال 2010، عمل سزارین متداول‎ترین و رایج‎ترین عمل جراحی در ایالات متحده بوده و روند استفاده از آن نیز، مانند سایر نقاط جهان، روبه افزایش بوده است.
سازمان جهانی بهداشت، میزان مورد انتظار سزارین را سالانه 10% و این میزان را در کشورهای در حال توسعه، 15% برآورد نموده است اما متأسفانه آمار منتشر شده در اکثر کشورها به‎ویژه ایران، تفاوت بسیار زیادی با این نسبت دارد.
 طبق آمار سازمان جهانی بهاشت، در سال 2010، ایران با 41.3 درصد سزارین، رتبه دوم جهان را داشته است و بر اساس اطلاعات اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، میزان سزارین در سال93، 51% بوده است.
البته بعد از اجرای طرح تحول سلامت، این میزان، 6.5 درصد کاهش داشته اما همچنان از آمارهای سازمان بهداشت جهانی بالاتر است.
خطرات پیش روی مادران و نوزادان در عمل سزارین، سازمان‎های حمایتی جهانی را بر آن داشت تا اقداماتی پیشگیرانه انجام دهند. لذا اولین قدم، آشنایی خانواده‎ها از عوارض آن است. این عوارض شامل خطرات بالقوه برای مادر و کودک، تهدید احساس تعلق مادری و شیردهی، همچنین بروز مشکلات در بارداری‎های آینده مادر است که به صورت مفصل بیان خواهد شد.
گاهی علی‎رغم خطرات موجود، پزشک و مادر باردار، ناچار به انجام عمل سزارین می گردند و این خود باعث ایجاد تنش و استرس ناشی از بروز عوارض در مادر می‎شود. در این صورت، طبق تحقیقاتی که در دانشگاه علوم‎پزشکی مشهد انجام شده، لازم است جهت بهبود علائم حیاتی مادر توسط همراهان، ماساژ دست و پا صورت گیرد.
تغییر و دگرگونی در علائم حیاتی بیمار، می‎تواند نشانه پاسخ بدن به استرس‎های فیزیکی و روانی یا تغییر در عملکرد فیزیولوژیک بدن باشد.
ماساژدرمانی به بهبود سیستم عصبی و قلبی- عروقی کمک کرده و باعث ایجاد احساس خوب بودن، راحتی و آرامش بیمار می‏‎شود. بنابراین با این عمل، می‎توان سهم بسزایی در آرامش مادر ایفا کرد.

منابع: The Risks of Cesarean Section, Coalition for Improving Maternity Services. Permission granted to freely reproduce with attribution, 2010 . «تأثیر ماساژ دست و پا بر میزان علائم حیاتی زنان بعد از عمل سزارین» نوشته معصومه کردی و دیگران، مجله زنان مامایی و نازایی ایران» دوره نوزدهم، شماره3، تیرماه 1395 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 26 دی 1395
تعداد بازدید: 20637 بار