سزارین

با توجه به آمار تکان‎دهنده عمل سزارین در ایران و بر اساس گزارشات مراکز بهداشت جهانی، میزان انجام عمل سزارین در ایران، بسیار بالاتر از میانگین جهانی است (در ایران حدود45% که میزان مورد انتظار آن 15% است.)
رشد سزارین در سال‎های اخیر بیشتر ناشی از عوامل غیر مامایی شامل افزایش استفاده از فناوری در زایمان طبیعی، ترس از شکایت بیماران، محرک‎های مالی، ترجیح پزشکان و آموزش و تمرین در پزشکی و درخواست مادران، یکی از دلایل عمده آن است.
دلایل مادران برای انتخاب عمل سزارین، سلامتی جنین، ترس از درد، فشار روانی و اضطراب، کوتاه شدن زمان زایمان و ... است اما آیا این دلایل در قیاس با عوارض آن، منطقی به نظر می‎رسد؟ 

امروزه سزارین به یکی از مطمئن‎ترین جراحی‎ها تبدیل شده است. با این وجود، میزان مرگ‎ومیر آن، هفت برابر زایمان طبیعی است. اگرچه میزان ایمنی در هر نوع زایمان، بستگی به مهارت عامل زایمان دارد اما زایمان به طریق سزارین، خود یک عامل خطر جهت ایجاد آسفیکسی (اختلال در اکسیژن‎رسانی بافتی) محسوب می‎شود.
علاوه‎ بر این،  دیگر خطرات آن برای نوزاد، شامل تولد زودرس، تاکی پنه‌گذرای نوزادی (اختلال تنفسی ناشی از تأخیر در بازجذب مایع باقی‏‎مانده از زمان جنینی در ریه‎ها)، پرفشاری مقاوم ریوی در نوزاد، آسیب‎هایی نظیر جراحت، کبودی یا صدمات دیگر است.
درصد کمی از نوزادانی که از این طریق متولد می‎شوند، یک یا دو روز پس از تولد، مشکل تنفسی دارند و شایع‎ترین علت آن، تاکی پنه‎گذرای نوزادی است که وجود مایع در ریه، منجر به تاکی پنه، ناله و ... می‎شود و ممکن است نیاز به اکسیژن داشته باشد و یا تهویه ریه‎های نوزاد به‎طور کامل صورت نگیرد.
عوارض اصلی آن برای مادر، شامل آندومیومتریت (عفونت رحمی پس از زایمان)، خونریزی، عفونت مجرای ادرای و تروموآمبولیسم (تشکیل لخته خون در رگ، حرکت آن به جای دیگر و مسدود نمودن آن) است و همچنین طی مطالعاتی که در مقایسه عوارض پس از زایمان طبیعی و سزارین انجام شده است، عوارضی نظیر تب، سرفه، گلودرد، درد عضلانی، تنگی نفس، عدم توانایی راه رفتن و رنگ پریدگی در مادران سزارین شده، بیشتر است. این مشکلات می‎تواند ناشی از عوامل نامساعد مامایی که به سزارین منجر شده، عوارض داروهای بیهوشی و... باشد.
البته در مواردی که به تشخیص پزشک سزارین صورت می‎گیرد، قطعاً عوارض یاد شده بر خطراتی که ممکن است برای مادر و نوزاد ایجاد شود، ارجحیت دارد اما آیا با وجود این عوارض، درخواست انجام عمل سزارین توسط مادر، منطقی به‎نظر می‎رسد؟

منابع: «بررسی دلایل انتخاب سزارین توسط مادران باردار مراجعه‎کننده به مراکز بهداشتی-درمانی شهر رشت» نوشته فرشته جمشیدی اوانکی و دیگران، فصلنامه حیات، سال دهم، شماره22، پاییز 1383 . «شیوع سزارین و علل و عوارض آن در زنان مراجعه‎کننده به بیمارستان ولی‎عصر (عج) بیرجند» نوشته نرگس ناصح و دیگران، فصلنامه علمی مراقبت‎های نوین، دوره 7، شماره 1و2، سال1389 . «عوارض زایمان طبیعی و سزارین در نوزاد» نوشته دکتر زهرا خلیلی‎متین‌زاده، فصلنامه آموزشی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‎الله(عج)، سال سیزدهم، شماره80 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 26 دی 1395
تعداد بازدید: 18314 بار