تأثیر شیر مادر

شیر مادر علاوه بر تأثیرات جسمی و فیزیکی، در افزایش میزان هوش کودک، بر روحیات و اعمال فرزند نیز تأثیر شگرفی دارد و چه بسا در عاقبت کودک نیز تأثیرگذار باشد. لذا پیشنهاد می‎شود مادران به چند نکته توجه نمایند: 
  • اول آن‎که مادر باید از گناه پرهیز کند. به‎ویژه در زمان شیردهی، از غیبت، تهمت، دروغ و ... پرهیز کند و تا حد امکان، با وضو باشد.
  • دوم آن‎که شیردادن در حال هیجان و عصبانیت، تأثیرات بدی بر روحیات و استعداد کودک دارد. بنابراین مادران عزیز باید آرامش، نشاط و امید را از طریق شیر به فرزند خود منتقل کنند و از دل‎مردگی، کسالت و غم پرهیز نمایند.
  • سومین مورد که اهمیت بیشتری دارد، پرهیز از غذای حرام است. باید بر پولی که جهت تهیه غذا به‎دست می‎آید و خانم باردار و شیرده از آن استفاده می‎کند، مراقبت بسیاری به عمل آید. بنابراین لازم است مادران عزیز، به‎ویژه در دوره بارداری و شیردهی، بر حلال‎بودن درآمد خانواده خود نظارت داشته باشند. از رسول اکرم (ص) روایت شده است که: «هرگاه لقمه از غذای حرام، در شکم کسی وارد شود، تمام ملائکه آسمان و زمین، او را لعنت می‎کنند و تا زمانی‎که این لقمه حرام در شکم اوست، خداوند به‎سوی او نظر نمی‎کند و هر کس لقمه‎ای از حرام بخورد، موجبات غضب الهی را فراهم نموده است. پس اگر توبه نماید، خداوند توبه او را قبول می‎کند و اگر بدون توبه از دنیا برود، پس به آتش سزاوارتر است.» در احادیث، علت بسیاری از ناهنجاری‎ها، تجاوزها، ظلم‎ها و حتی گوش‎ندادن لشکر دشمن در صحرای کربلا به سخنان امام حسین (ع) و حمله به امام بزرگوار، لقمه حرام معرفی شده است. لذا کسب حلال، پرداخت خمس و زکات و استفاده مادر از غذاهای طاهر و پاکیزه، از جهت ظاهری و باطنی، همگی در تولد و پرورش فرزندان صالح، نقش به‎سزایی دارند. 
  • چهارمین نکته نیز روحیات و اعمال مادر است. خصوصیات پدر از طریق وراثت به فرزند می‎رسد اما تأثیر خصوصیات اخلاقی مادر، به مراتب بیشتر است. تا آنجا که برزگان اخلاق بر اصلاح اخلاق نادرست والدین قبل از بارداری تأکید دارند. شاید ذکر این داستان عبرت‎انگیز در اینجا خالی از لطف نباشد: آیت‎الله شیخ فضل‎الله نوری که در دوران مشروطه، به دار آویخته شد، فرزندی داشت که برای اعدام شدن پدرش، تلاش زیادی کرد و در نهایت نیز پای چوپه دار پدر، کف می‎زد. در زمان دستگیری شیخ فضل‎الله نوری، شخصی از بزرگان نزد ایشان رفتند و از سعایت‎های پسرشان گفتند. ایشان نیز در جواب گفته بودند که به‎علت بیماری همسر ایشان در زمان تولد پسر در نجف، او را به دایه سپردند و بعدها معلوم شد آن زن، آلوده است و علاوه بر آن، ناصبی-دشمن امیرالمومنین(ع)  و اهل بیت (ع)- است. شیخ فضل‎الله نوری گفته بود همان‎جا زنگ خطر برای من زده شد ... . 

لذا مادران دلسوز و مهربانی که علاقه دارند فرزندی پاک، سالم، صالح، باایمان و دوستدار ائمه (ع) داشته باشند، می‎توانند با مراجعه به کتبی چون «حلیة‎المتقین» نوشته علامه مجلسی، «اولین دانشگاه و آخرین پیامبر» نوشته دکتر پاک‎نژاد، «تربیت فرزند از نظر اسلام» نوشته حسین مظاهری، «گام به گام با کودکم» نوشته غلامحسین حسینی‎شیرازی و یا کتب دیگر، با روش صحیح تغذیه و همچنین تربیت کودک آشنا شوند.

 


منابع: «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» نوشته سیما مخبر، انتشارات نورالزهرا(س)، 1382 . «تربیت فرزند از نظر اسلام» نوشته حسین مظاهری، شرکت چاپ و نشر بین‎الملل، 1383 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 دی 1395
تعداد بازدید: 35482 بار