پدر 6
در منطق اسلام، انتخاب شوهری مناسب برای دختران، بسیار مورد تأکید قرار گرفته است چرا که او پدر فرزند و بزرگ و فرمانروای منزل است و نقش مهمی در تربیت افراد تحت تکفل خود دارد. از این رو انتخاب شوهر به‎عنوان یکی از اولین مقدمات بارداری، مورد توجه قرار می‌گیرد. امام صادق (ع) می‌فرمایند: «اطفال در سایه شایستگی پدرانشان، از انحرافات مصون می‌مانند.» در همین رابطه، بر وجود ویژگی‎های دیگری در شوهر نیز تأکید شده است از جمله: 

تقوا

داشتن تقوا، اولین و مهم‌ترین شرط برای گزینش شوهر محسوب می‌شود. پاسخ امام حسن‎مجتبی (ع) به مردی که برای انتخاب شوهر برای دختر خویش، از ایشان راهنمایی می‌خواهد، چنین است: «برای همسر آینده دخترت، جوانی با تقوا انتخاب کن که اگر او را دوست داشته باشد، مورد احترام قرار می‌دهد و اگر دوستش نداشته باشد، به او ستم نمی‌کند.»

اخلاق

پس از تقوا و دین‌داری، اخلاق پسندیده، از جمله عوامل خوشبختی یک خانواده است و نقش تعیین‎کننده‌ای در زندگی مشترک ایفا می‌کند. امام رضا (ع) در این باره می‌فرمایند: «هرگاه مردی به خواستگاری نزد تو آمد که از دین و اخلاق او راضی هستی، پس به او زن بده و فقر و تهیدستی او، تو را [از زن دادن به او] باز ندارد.»

همتایی

امام صادق (ع) همتایی مرد با زن را شرط مهم ازدواج آنان می‌شمارند و آسایش زن را در گرو آن می‌دانند که مرد پاکدامن باشد و اسباب معیشت همسر خویش را فراهم آورد. ایشان می‌فرمایند: «همتایی یعنی این‎که مرد پاکدامن باشد و زن در نزد او، آسایش داشته باشد.»

همتا بودن در ایمان از موارد مهم در کفویت زن با شوهر است، چنان‌که رسول خدا (ص) می‌فرمایند: «مرد مؤمن، هم‌شأن زن مؤمن و مرد مسلمان، هم‌شأن زن مسلمان است.»

مردی که متدین باشد، حقوق همسرش را به رسمیت می‌شناسد، هرگز به دنبال هوس‌های نامشروع نمی‌رود و از هرگونه ستم نسبت به همسرش اجتناب می‌کند.
پیامبر اکرم (ص) درباره ازدواج دختر عفیف با مرد فاسق، می‌فرمایند: «هر کس دختر عفیف خود را به ازدواج مرد فاسقی درآورد، روزی هزار نفرین بر او نازل می‌شود.»

پدر 2عفت زبان

شخصیت آدمی زیر زبان او پنهان است. شوهری که با کلمات زشت و ناسزا خانواده را بیازارد، عفت زبان ندارد. چنین شوهری قبل از هر کس، همسر خویش را مورد حمله قرار می‌دهد و در برابر هر چیزی که مطابق میل او نباشد، به ناسزاگویی در منزل می‌پردازد. عادت به ناسزاگویی، نه تنها سبب می‌شود روند تربیتی فرزندان با مشکل مواجه شود، بلکه تربیت را نیز از خانواده دور می‌سازد.

با هتاکی در منزل، همسر کینه شوهر را به دل گرفته و از او متنفر می‌شود. این افراد، نزد همسر خود، از محبوبیت و احترام معمول خانوادگی برخوردار نبوده و شخصیت آن‌ها نزد همسرشان نیز خرد می‌شود.
گاهی سرزنش‌ها به افراط منجر می‌گردد و گاه موجب لجاجت همسر می‌شود. حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «زیاده‌روی در نکوهش، موجب شعله‌ور شدن آتش لجاجت می‌شود.»

تلاش در جهت کسب روزی حلال

بر اساس آیات و روایات اسلامی، کسب روزی حلال، یکی از مهم‌ترین زمینه‌های تقویت دین‌داری شمرده شده است، به‎گونه‌ای که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «بر پدر لازم است به فرزندش، جز روزی پاک و حلال ندهد.» البته کسب روزی حلال و طیب، کار دشواری است به‎گونه‎ای ‎که امام صادق (ع) به یکی از یارانش به نام «مصادف» فرمودند: «شمشیر زدن و جنگیدن، آسان‌تر از به‎دست آوردن روزی حلال است.»

سخاوت

مرد باید دارای سخاوت باشد تا بدین وسیله بتواند با اهدای هدیه و خرید لوازم لازم برای همسر، محبت او را به خود جلب نماید. در فرهنگ اسلامی نسبت به هدیه دادن به زن، بسیار تأکید شده است.
زن و شوهرباید توجه داشت که در هدیه دادن زناشویی، آن‌چه اهمیت دارد نفس هدیه دادن است و نه ارزش ریالی آن، چرا که این عمل نماد محبت مرد نسبت به همسرش و قدردانی از خدمات اوست.
در مقابل، مردان خسیس نه تنها هدیه نمی‌خرند بلکه با خرید اندک لوازمی برای منزل، منت‌های بزرگی را بر همسر و فرزندان می‌گذارند. چنین مردانی تحمل آن‎که دیگران از اموال او بهره‌مند گردند، ندارند و فقط به فکر منافع خود بوده و حتی از مهمان‎کردن نزدیکان، امتناع می‌ورزند و با این رفتار، خانواده را می‎آزارند.

مسئولیت‌پذیری

از جمله عوامل مؤثر بر تأمین سعادت خانواده، مسئولیت‌پذیری شوهر است. مرد باید بداند که با قبول زندگی مشترک، مسئولیت‌هایی بر عهده او قرار می‌گیرد که پیش از تشکیل خانواده، از آن آسوده بوده است.
پیامبر (ص) می‌فرمایند: «همه شما، نگهبان و مسئول هستید، ... مرد بر خانواده‌اش نگهبان است و نسبت به آنان مسئول می‌باشد.» در ادامه این روایت، به مسئولیت‌پذیری زن نیز اشاره شده است.

پرهیز از خوراک حرام

منظور از خوراک حرام، مواردی است که شرع مقدس اسلام، خوردن آن را حرام دانسته است مانند: گوشت حیوانات نجس و حرام گوشت و یا نوشیدن شراب.
خداوند در آیه 90 سوره مائده می‌فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، همانا شراب و قمار و بت‌ها و ازلام (نوعی بخت‎آزمایی)، پلید و از کردار شیطان است، از آن‌ها دوری گزینید تا رستگار گردید.»

پیامبر اکرم (ص) نیز در این‎باره می‎فرمایند: «کسی که شراب بنوشد، پس از آن‎که خداوند آن را به زبان من، تحریم کرده است، شایسته ازدواج و زناشویی نیست.» و در جایی نیز نیز می‎فرمایند: «زنی که به عمل زناشویی شوهری شراب‌خوار تن در دهد، به عدد ستارگان آسمان، مرتکب جرم و جنایت شده است و هر فرزندی که از او به‎وجود می‌آید، ناپاک است و خداوند هیچ توبه‌ای و فدیه‌ای را از او قبول نمی‌کند، مگر آن‎که شوهر بمیرد و یا آن زن، از او طلاق بگیرد.»

تناسب سن

زن و مرد در هر سنی که باشند، می‌توانند ازدواج کنند، اما بهتر است حتی‌المقدور تناسب سنی بین آن‎ها رعایت شود چون در این صورت، از تمایلات جنسی مساوی برخوردارند و بهتر می‌توانند به خواسته‌های طبیعی یکدیگر پاسخ دهند. در غیر این صورت، نمی‌توانند پاسخ‌گوی نیازهای هم باشند و همین امر، موجبات دل‌سردی و عدم سعادتمندی آن‎ها خواهد شد.

در تناسب سن، بهتر است مرد بین یک تا پنج سال از زن بزرگتر باشد چون زن‌ها در اثر بارداری، زایمان و شیر دادن، غالباً زودتر از مردها شکسته می‌شوند و شادابی خود را از دست می‌دهند اما این مسئله نسبی بوده و متناسب با شرایط، متفاوت است.

زن و شوهر 3

تحصیلات

کفویت تحصیلی یکی از مواردی است که در ازدواج باید به آن توجه کرد. هر چه افراد از نظر کفویت هماهنگ‌تر باشند، امکان سازش بیشتری خواهند داشت. البته گاه کفویت در امر مهمتری مانند ایمان، به دلیل اولویت، سنخیت در رشته و مدرک تحصیلی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد چرا که تفاوت تحصیلی و مطالعاتی، معمولاً مشکل‎ساز نیست و مشکل زمانی بروز می‌کند که زوجین در زمینه خط‎مشی اعتقادی و اصول اخلاقی با هم تفاهم نداشته باشند.
به هر حال هر یک از زن ومرد باید در حدی تحصیل کرده باشند که بتوانند معلوماتی در مورد تربیت فرزند کسب کنند.
بسیاری از مواردی که موجب رشد هوشی کودک می‌شود، نیاز به میزان مشخصی از سواد دارد. به‎عنوان مثال، پدر و مادر باید بتوانند برای کودک خود، کتاب بخوانند، به سؤالات او پاسخ دهند و در مجموع، فضایی مساعد برای علم‌آموزی و علاقه به آن، در فرزندان ایجاد کنند.

منابع: «دوران بارداری و پرورش نوزاد و شیرخوار» نوشته جمعی از محققین مرکز تحقیقات رایانه‎ای حوزه علمیه اصفهان، انتشارات مرکز تحقیقات رایانه‎ای حوزه علمیه اصفهان، چاپ دوم، ۱۳۹۳ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 دی 1395
تعداد بازدید: 44049 بار