nullبازی با کودکان موجب ایجاد یک رابطه عاطفی-روانی خوشایند بین والدین و کودکان می‎شود که در سال‎ها‎ی بعدی زندگی آن‎ها، از اختلالات و مشکلات رفتاری جلوگیری می‎کند.
اگر کودکان در دوران رشد خود پیوندهای عاطفی لازم را با والدین خود نداشته باشند، هم در آینده دچار مشکل می‎شوند و هم فرزندانی را تربیت خواهند کرد که از این لحاظ دچار مشکل هستند و بدین ترتیب چرخه‎ای نادرست شکل می‎گیرد.

شاید شما نیز کودکانی را مشاهده کرده باشید که از موضوعی ناراحت هستند اما حاضر به صحبت در مورد آن نیستند، یا خوشحالند اما نمی‎توانند آن را بیان کنند. ممکن است شما بخواهید با آن‎ها‎ در این موارد صحبت کنید اما آن‎ها منکر ترس یا اضطراب خود می‎شوند.
این مسئله دلایل گوناگونی دارد از جمله آشنا نبودن بچه‎ها‎ با احساسات خود. بازی زیر که برای کودکان 2 تا 3 ساله است، به این امر کمک می‎کند و به مهارت و وسیله خاصی نیز، نیاز ندارد.

روش انجام بازی

  • روبه‎روی کودک با کمی‎فاصله روی زمین بنشینید، طوری‎که او بتواند کاملاً صورت شما را ببیند. برای شروع از احساسات ساده استفاده کنید، مثل خوشحالی، عصبانیت یا ترس. احساساتی مانند خجالت‎کشیدن، احساس گناه یا حسادت را که برای کودک خیلی قابل فهم نیست، برای مراحل بعدی یا سنین بالاتر اجرا کنید.
  • حالت صورت خود را به شکلی که کاملاً نشان‎دهنده احساس مورد نظرتان باشد، درآورید. مثلاً در عصبانیت، اخم کنید، چشمانتان را کمی‎ گرد کرده و دهانتان را بسته نگه دارید، سپس از کودک بخواهید که حدس بزند شما چه احساسی دارید.
  • بعد از آنکه کودک حدس زد، بدون گفتن پاسخ درست، داستانی را تعریف کنید که در آن این احساس به شما دست داده است. در رابطه با بیان داستان، توجه داشته باشید موضوعاتی را مطرح کنید که برای کودک قابل فهم بوده و او نیز آن‎ها‎ را تجربه کرده باشد.
  • null پس از تعریف داستان، در مورد احساس مطرح شده و در مورد موقعیت‎ها‎ی دیگری که می‎توانند این احساس را ایجاد کنند، با کودک صحبت کنید و سعی کنید از اتفاقاتی که در چند روز گذشته برای او افتاده، استفاده کنید.
  • نکته مهم دیگری که باید در رابطه با آن صحبت شود، نحوه برخورد صحیح با این احساس است. مثلاً صحبت با یک بزرگتر می‎تواند به ما در پیدا کردن راه‎حل برای ترس کمک کند اما جیغ کشیدن یا فرار فایده‎ای ندارد. در مرحله بعد نوبت کودک است که با تغییر حالت صورت، برای شما معما مطرح کند.

هدف از انجام بازی

آشنایی با احساسات، هیجانات و تقویت مهارت‎ها‎ی کلامی‎کودکان.


منابع: «تأثیر آموزش بازی‎درمانی مادران بر مشکلات رفتاری کودکان دارای ناتوانی‎ها‎ی یادگیری» نوشته سمیه تکلوی، مجله ناتوانی‎ها‎ی یادگیری، دوره 1، شماره 1، سال 1390 . «غنچه‎ها‎ی شهر (هدیه شهردار تهران به مادران و پدران جوان)» نوشته معصومه آباد و فریبا شریعت، تهران، نشر بروج، 1390 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1396
تعداد بازدید: 43390 بار