nullبا توجه به علاقه و اشتیاقی که والدین به فرزند خود دارند، مایل به نوازش و نرمش نوزاد خود از بدو تولد او هستند.
نوزاش و نرمش نوزادان حتی از روز اول تولد آن‎ها مانعی ندارد؛ به شرطی که این نوزاش‎ها متناسب با استحکام بدن و استخوان‎های نوزاد باشد و بیشتر از ظرفیت و توان بدن نوزاد نباشد.

برخی از حرکاتی که جنبه‎ آموزشی و همچنین تمرین بدنی برای نوزادان 6 تا 9 ماهه دارند، عبارتند از:

  • سینه‎خیز رفتن بر روی شکم پدر و مادر

به پشت دراز بکشید و اسباب‎بازی را روی سینه خود قرار دهید و کودک را با فاصله از خود، روی زمین قرار دهید. در این حالت کودک سعی می‎کند که روی زمین بخزد، از بدن شما بالا بیاید و به اسباب‎بازی برسد.

  • آموزش نشستن

کودک را نزدیک میله‎های گهواره یا قفس قرار دهید و اسباب‎بازی را بالای سر او نگه دارید. کودک میله‎های گهواره را می‎گیرد و می‎نشیند.

  • آموزش ایستادن

کودک را در حالت نیمه‎خیز نزدیک گهواره یا قفس قرار دهید و اسباب‎بازی را بالای سر او نگه دارید. ابتدا کودک میله‎ها را می‎گیرد و خود را روی زانوهایش بالا می‎کشد و بالاخره می‎ایستد.
پس از ایستادن باید بلافاصله به عنوان پاداش، اسباب‌بازی را به کودک بدهید.

null

  • تمرین راه‎رفتن

از پشت سر، دست‎های کودک را بگیرید و کمی او را به جلو هل دهید، در این حالت کودک شروع به راه‎رفتن می‎کند و به تدریج لذت بسیاری از این کار می‎برد.

  • درآوردن اشیاء

اشیاء کوچکی را داخل جعبه‎ای بریزید و از کودک بخواهید آن‎ها را درآورد. او یکایک اشیاء را از داخل جعبه خارج می‎کند ولی نمی‎داند چه کند و بالای سرش نگه می‎دارد. حالا به او یاد بدهید که آن اشیاء را داخل جعبه بیاندازد.

  • کف‎زدن با دست

مچ دست‎های کودک را در دست خود بگیرید و دست‎هایش را به‎هم بزنید و در همین حال به او بگویید: «کف بزن، کف بزن» و در همین حال می‎توانید خداحافظی با دست را به او بیاموزید.

  • آموزش کلمات

وقتی او را به حمام می‎برید نام اشیاء را به او بگویید. مطمئن باشید او کاملاً می‎فهمد. به‎عنوان مثال بگویید: «صابون، صابون خوبه!» یا وقتی به او غذا می‎دهید بگویید: «به‎به، به‎به، چه غذای خوبی، دهانت را باز کن!» مطمئن باشید که کودک خیلی‎خوب از مادرش تقلید می‎کند و کلمات را می‌آموزد.

  • آموزش معنا و مفهوم «بله، خیر»

کودک را روی زانوی خود بنشانید و روبه‎روی او یک قیچی در سمت راست و یک اسباب‎بازی در سمت چپ قرار دهید. سپس اجازه دهید تا کودک انتخاب کند و هنگامی که دستش را به سمت قیچی بُرد، به او بگویید: «نه» و هنگامی‎که به طرف اسباب‎بازی بُرد، به او بگویید: «بله.».

منابع: «اهمیت نرمش و ورزش در نوزادان» نوشته پونه ترابی، نشریه بهداشت زنان، شماره ۴۸، سل 1392 . «لطفاً پدر و مادر خوبی باشید!» نوشته محمود نامنی و صدیقه شجاعی نامنی، تهران، نشر ثامن، 1387 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1396
تعداد بازدید: 8613 بار