nullنحوه مراقبتی که مادران از کودکان به عمل می‎آورند، تا حدود زیادی بستگی به آگاهی‎های آن‎ها دارد و یکی از دلایل اختلالات تغذیه‎ای کودکان عدم آگاهی مادران در این خصوص است. هرچند مطالعات نشان داده است فقر، عدم دسترسی به غذای کافی، ناآگاهی، عادات نادرست غذایی، مراقبت ناکافی و محیط ناسالم از عوامل عمده بروز سوء‎تغذیه محسوب می‎شوند اما بهانه‎گیر‎‎ی‎های غذایی کودکان نیز در این میان نقش دارد. کودکان در واقع سعی می‎کنند با این روش بر والدین خود تسلط یابند اما با برخی راهکارها می‎توان این رفتار نادرست را برطرف کرد از جمله:

  • هیچگاه مادر نباید چند نوع غذا را برای پخت به فرزند خود پیشنهاد دهد، بلکه باید برای تمام اعضای خانواده، یک نوع غذا پخته شود تا به کودک آموزش داده شود که قانون منزل با رستوران تفاوت دارد.
null
  • سعی کنید غذاهایی را انتخاب کنید که سایر افراد خانواده نیز از آن لذت ببرند و یک چیز مورد علاقه کودک بدقلق نیز در آن‎ها گنجانده شده باشد.
  • مقادیر کمتری از غذا را در هر وعده به کودک بدهید.
  • دوستان خوش‎اشتهای کودک یا بزرگ‎سالانی که کودک آن‎ها را دوست دارد را دعوت کنید. گاهی کودک به خاطر شخص دیگری بدون هیچ‎گونه بهانه‎گیر‎‎ی، غذا می‎خورد.
  • اگر کودک فقط با غذا بازی کرد و هیچ چیزی نخورد، با آرامش و بدون غر زدن بشقاب را برداشته و دسر را به او ندهید.
  • nullاگر دلیل بی‎علاقگی و بهانه‎گیر‎‎ی کودک در خوردن غذا تنها به علت احساس نامطلوب غذا در دهانش است، شیوه پخت غذا را تغییر دهید و همان‎گونه که او دوست دارد برایش تهیه کنید.
  • میزان میان‎وعده‎ها و نوشیدنی‎ها را محدود کنید تا کودک در زمان‎های صرف غذا به همراه خانواده احساس گرسنگی بیشتری کند. اگر کودک بیشتر به میان‎وعده‎ها تمایل دارد، میان‎وعده‎های مغذی‎تر و وعده‎های اصلی کم‎حجم‎‎تری به کودک بدهید.
  • نوشیدنی‎ها را بعد از غذا به کودک بدهید تا اشتهایش را از بین نبرد.
  • هنگامی‎که کودک گرسنه است، غذاهای جدید به او بدهید؛ چون احتمال پذیرش آن‎ها در چنین مواقعی بیشتر خواهد بود.
منابع: «نقش عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در تغذیه کودک زیر دو سال از دیدگاه مادران، مراقبین کودک و کارکنان بهداشتی؛ یک مطالعه کیفی در شهرستان دماوند»، مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران، سال پنجم، شماره 4، سال 1389 . «راهکارهایی برای رفع بهانه‎گیر‎‎ی کودکان در غذا خوردن»، ناهید ازغندی در گفتوگو با باشگاه خبرنگاران جوان، 10 مهر 1395 . «ریحانه مادر؛ فرزندخواهی شایسته» نوشته فاطمه زین‎العابدین‎پور، انتشارات ایده برتر، 1393 . «آگاهی، نگرش و کاربست تغذیه‎ای مادران کودکان 36-6 ماهه کرمان» نوشته حسن مرادی و دیگران، مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دوره 64، شماره 1، سال 1385 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 09 خرداد 1396
تعداد بازدید: 49644 بار