null

درآوردن زبان یکی از اولین بازی‎هایی است که می‎توان با کودکان انجام داد. ممکن است برخی از والدین در این رابطه، قضاوت اشتباهی داشته باشند. درباره آن فکر کنید.
زبان مثل یک مار کوچک دوست‎داشتنی است که از دهان بیرون می‎آید. این بازی با نوزادان سه‎ماهه انجام می‎شود و آن‎ها با بیرون آوردن زبان خود – حتی اگر نوک زبان را به نشانه تقلید بیرون آورند– به این بازی پاسخ می‎دهند.
کنترل بر روی حرکات زبان، بر رشد توانایی‎هایی که تقلید صدا و کلمات مختلف را شکل می‎دهد، مؤثر است.

روش انجام بازی

نوزاد را به آرامی صدا کرده و به او لبخند بزنید تا توجه او را جلب نمایید. وقتی روی شما متمرکز شد، زبان خود را بیرون آورید و اندکی آن را حرکت دهید.
می‎توانید آنچه را که انجام می‎دهید به او بگویید: این زبان منه و در ادامه بگویید: تو هم زبان داری، دهانت را باز کن و به او اجازه دهید که زبان را ببیند و در ادامه از جملات تشویق‎کننده استفاده کنید.
حرکت دادن زبان و اضافه کردن یک صدای ملایم، توجه کودک را بیشتر جلب می‎کند. حتی می‎توانید زبان کودک را به‎منظور دادن تحریک حسی، به آرامی لمس کنید.
بازی را تا زمانی که کودک به آن علاقه نشان می‎دهد، انجام دهید و سپس یک روز دیگر، آن را تکرار کنید. هنگامی که کودک این بازی را یاد گرفت، می‎توانید در آن تغییر ایجاد کنید.

شروع کنید به نشان دادن این‎که چگونه باید زبانش را درجهت‎های مختلف حرکت دهد. اگر می‎توانید زبان خود را لوله کنید، این حرکت را نیز به فهرست تغییرات اضافه کنید.

نکات آموزشی

توجه کودک به عملی جلب می‎شود که نشان‎دهنده توانایی حرکتی آن‎را داشته باشد. عضلات زبان کودک به دلیل تجربه مکیدن سینه مادر و یا شیشه شیر، محکم و توانا شده است. بنابراین او قادر به تقلید این حرکات است.
این بازی موجب می‎شود که کودک از عضلات خود آگاهی پیدا کرده و با هوشیاری، آن‎ها را کنترل کند. یاد گرفتن کنترل هوشیارانه بر روی تک‎تک عضلات، یک مهارت حیاتی است.

منابع: «101 بازی برای افزایش توجه» نوشته باربارا شر. ترجمه شهلا رفیعی، انتشارات فراروان، 1390 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 05 اسفند 1395
تعداد بازدید: 5583 بار