کودکان نسبت به دنیای اطراف خود، به دلیل فراوانی و تنوع وسایل، توجه می‎کنند اما گاهی برای افزایش تمرکز آن‎ها می‎توان از بازی‎ها کمک گرفت.
در این بازی، یک تکه یخ در یک سینی گذاشته می‎شود و کودک زمانی که یخ، به سمت جلو و عقب لیز می‎خورد، با علاقه بر روی آن متمرکز می‎شود. او تلاش می‎کند یخ را بگیرد. زمانی که فرزندانم کوچک بودند، متوجه شدم که آن‎ها همیشه هنگامیکه نهار را آماده می‎کنم، بهانه‎گیری می‎کنند.
من فکر می‎کردم که بوی غذا موجب می‎شود که آن‎ها احساس گرسنگی کنند. به‎طور کاملاً تصادفی، چیزهایی را که توجه و تمرکز آن‎ها را جلب می‎کرد، در اختیارشان قرار می‎دادم. با این کار، زندگی برای هر دو ما آسان‎تر می‎شد.

لوازم مورد نیاز

یک تکه یخ، رنگ غذا

یک تکه یخ را در سینی کودک قرار دهید. می‎توانید از رنگ غذا برای درست کردن تکه یخ رنگی استفاده کنید. احتمالاً کودک آن را می‎گیرد و برای مدتی آن‎را می‎مکد، سپس دوباره آن را رها می‎کند و حرکت یخ را در اطراف سینی تعقیب می‎نماید.
زمانی که یخ به اندازه کافی در اثر آب‎شدن کوچک شد، آن را می‎خورد و چشم از آن بر می‎دارد. قبل از این که تکه یخ به اندازه کافی کوچک شود، یک تکه یخ بزرگ‎تر را جایگزین کنید. کودک شما از شلپ‎شلوپ کردن و آب شدن یخ، لذت می‎برد.

دیگر تغییرات این بازی

  • nullمی توانید از آب میوه برای درست کردن قطعه یخ استفاده کنید.
  • می‎توانید از چیزهای جالب دیگر برای گذاشتن در سینی استفاده کنید.
  • او سوپ لوبیا چیتی، سس خردل و یا مارمالاد را با انگشتان در دهان می‎گذارد.
  • از دو عدد ژله مکعبی استفاده کنید تا کودک، لمس کردن، دیدن و تکان خوردن آن را تجربه کند.

نکات آموزشی

از لحاظ رشد فیزیکی، کودکان هماهنگی چشم و دست را تمرین می‎کنند. آن‎ها باید چشم خود را بر روی جسم متحرکی متمرکز کرده و دست خود را در یک موقعیت صحیح قرار دهند تا بتوانند جسم لغزنده را بگیرند.

این کار نیازمند یک تمرکز کلی و توسعه توانایی‎های مربوط به توجه کردن است.

منابع: ((101 بازی برای افزایش توجه)) نوشته بارباراشر. ترجمه شهلا رفیعی ، انتشارات فراروان سال 1390 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 24 بهمن 1395
تعداد بازدید: 29772 بار