null

تربیت یعنی به فعلیت رساندن استعدادهای شخصی انسان در جهت رشد و تکامل اختیاری او به سوی هدف‎های مطلوب و بر اساس برنامه‎های منسجم.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که بین آموزش جنسی و تربیت جنسی تفاوت وجود دارد.

آنچه در غرب، آموزش داده می‏‎شود، آموزش جنسی است نه تربیت جنسی. آموزش جنسی یعنی تدریس کالبدشناسی، دادن اطلاعات پایه پزشکی در مورد جلوگیری از بارداری و بیماری‎های مقاربتی یا به عبارتی بهتر، آموزش جنسی یعنی دادن اطلاعات در مورد تغییرات جسمی، بلوغ نوجوانان و راهنمایی نوجوانان در مورد رفتار خودشان نسبت به خود و دیگران. حتی آموزش جنسی در جوامع مذهبی با جوامع غربی متفاوت است.

تربیت جنسی یعنی به‎کارگیری شیوه‎هایی برای ایجاد صفات و رفتارهای جنسی سالم و زدودن صفات و رفتارهای جنسی ناشایست در انسان.

تربیت جنسی صحیح

تربیت جنسی صحیح به دو دسته «مستقیم»و «غیرمستقیم» تقسیم می‎شود:

  • روش‎های مستقیم

پرورش هویت جنسی: منظور از هویت جنسی، پذیرش ویژگی‎های زیستی، عاطفی و اجتماعی هر یک از دختر و پسر است. تفاوت‎های مربوط به نقش جنسی، آهسته آغاز می‎شود اما آغاز اختلاف اساسی از دو سالگی است و در سه سالگی به‎طور کاملاً مشخص، هویت جنسی دختر و پسر از هم متمایز می‌شود.
کودکان در سه سالگی، متوجه جنسیت خود می‎شوند.

الگوگیری کودکان در محیط خانه، این‎گونه است که پسرها بیشتر رفتار پدر یا برادر خود و دخترها بیشتر رفتار مادر یا خواهر خود را تقلید می‎کنند.

مسئله مهم این است که والدین بیشترین نقش را در پذیرش نقش جنسی از سوی کودک دارند.

به‎طور خلاصه، می‎توان گفت نقش‎دهی جنسی به کودکان، باید ویژگی‎های زیر را داشته باشد:

  • اعتدال در محبت به فرزندان
  • هماهنگی پوشش کودک با جنسیت او
  • اجتناب از تبعیض بین دختر و پسر
  • آموزش صحیح مسائل جنسی به کودکان

آموزش جنسی باید در زمان خاص خود انجام شود. نباید کودکی که مراحل خردسالی را پشت سر گذاشته و به دوره نوجوانی رسیده است، یک‎باره از مسائل مختلف این دوره آگاه گردد، بلکه آموزش‎های مداوم لازم است که مهم‎ترین آن‌ها باید در محیط خانه و خانواده صورت گیرد.
فرزند، خواه ناخواه درباره مسائل جنسی کنجکاو می‎شود، حال اگر والدین به درستی او را آگاه نکنند، کنجکاوی موجب می‎شود که از دوستان و کتاب‎ها (اغلب مغرضانه و منحرف کننده‎اند) این اطلاعات را به‎دست آورد.

جدا کردن بستر خواب کودکان: در سن شش سالگی، باید بستر خواب دختر و پسر را جدا کرد.

جلوگیری از بازی‎های جنسی: کودکان به دلیل کنجکاوی، می‎خواهند بدن خود را کشف کنند. به همین دلیل، به بازی‎هایی چون دکتربازی روی می‎آورند.

والدین باید از این کار پیشگیری کنند و مراقب باشند که  چنین فضایی برای آن‎ها ایجاد نشود و اگر چنین صحنه‎ای مشاهده کردند، به‎صورت معقول از آن جلوگیری کنند. نباید کودکان را شرمسار کنند.

  • روش‎های غیرمستقیم

  1. تأمین نیازهای روانی و عاطفی
  2. ایجاد فضای معنوی
  3. ورزش کردن
منابع: «تربیت جنسی فرزندان» نوشته جواد مصلحی. انتشارات امام خمینی (ره). چاپ اول، 1394 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 25 بهمن 1395
تعداد بازدید: 40172 بار