ختنه 3

یکی از حقوقی که نوزاد پسر بر والدین دارد، «ختان» است. سنت «ختان» یا «ختنه کردن»، عمل جراحی کوچکی است که سابقه پنج هزار ساله دارد. در این عمل کوچک، پوستی که سر آلت پسران را پوشانده است، با روش‌های مختلف برداشته می‌شود تا سر آلت آزاد و برهنه شود.

در این‌که ختنه کردن پسر، از آداب بسیار تأکید شده است، بین علمای اسلام اختلافی نیست و روایات فراوان بر وجوب آن دلالت دارد و حتی قبولی برخی از طاعات و واجبات، مشروط به انجام ختنه است.

زمان ختنه

ختنه عمل ساده و بی‌خطری است که گاهی با کمی خونریزی و با زخم اندکی همراه می‌باشد. با وجود این برای نوزاد عملی نسبتاً دردناک است و بهتر است با بی‌حسی موضعی انجام شود. از آنجا که سیستم اعصاب نوزاد در ده روز اول تولد، هنوز به خوبی تکامل نیافته است، اگر عمل ختنه در آن هنگام صورت گیرد، نوزاد درد کمتری احساس می‌کند؛ لذا انجام ختنه در این ایام از مستحبات است.
امام صادق (ع) فرمودند: «ختنه پسر بچه در روز هفتم، از سنت است و اگر به تأخیر بیفتد، اشکالی ندارد.»

از این رو در سنت اسلامی، ختنه کردن نوزاد پسر در روز هفتم ولادت، مستحب است و تأخیر آن تا هنگام بلوغ، جایز است. احتیاط آن است که اولیای کودک، قبل از بلوغ او را ختنه کنند اما پس از بلوغ، ختنه واجب است و تأخیر در آن جایز نیست.

آداب ختنه

از امام صادق (ع) روایت شده است که بهتر است در هنگام ختنه، نوزادان این دعا خوانده شود:

«اَللّهُمَّ هذِهِ سُنَّتُکَ وَ سُنَّهُ نَبیکَ صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ اتِّباعٌ مِنّا لَکَ وَ لِنَبیکَ، بِمَشیَّتِکَ وَ بِاِرادَتِکَ وَ قَضائِک؛ لِأَمرٍ أَنتَ أَرَدتَهُ، وَ قَضاءٍ حَتَمتَهُ وَ أَمرٍ أَنفَذتَهُ فَأَذَقتَهُ حَرَّ الحَدیدِ فی خِتانِهِ وَ حِجامَتِهِ لِأَمرٍ أََنتَ أَعرَفُ بِهِ مِنّی، الّلهُمَّ فَطَهِّرهُ مِنَ الذُّنوبِ، وَ زِد فی عُمُرِهِ، وَادفَعِ الآفاتِ عَن بَدَنِه، وَ الأَوجاعَ عَن جِسمِهِ، وَ زِدهُ مِنَ الغِنی، وَادفَع عَنهُ الفَقر، فَاِنَّکَ تعلَمُ وَ لا نَعلَمُ». (من لا یحضره الفقیه، ج 3: ص 488)

«بارالها، این سنت تو و سنت پیامبر تو است، که درودت بر او و خاندان او باد، و این پیروی ما از تو و پیامبر توست، به منظور خواست تو و اراده تو و حکم تو به کاری که آن را خواسته‌ای و حکمی که قطعی‌اش کرده‌ای و فرمانی که آن را نافذ دانسته‌ای. پس، به خاطر چیزی که تو از من بدان آگاه‎تری، در ختنه و حجامت، سوزش آهن را به او چشاندم. بارالها، پس او را از گناهان، پاک ساز؛ عمرش را طولانی گردان؛ آسیب‌ها و دردها را از بدن و جسم او دور بگردان؛ بی‌نیازی او را افزون ساز و فقر را از او دفع کن. به درستی که تو می‌دانی و ما نمی‌دانیم.»

ختنه 1

فواید ختنه

امامان معصوم (ع) حکمت‌هایی برای سنت ختنه بیان فرموده‌اند که به دو مورد آن اشاره می‌شود. پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «در روز هفتم، فرزندان خود را ختنه کنید که این کار برای پاکیزه بودن بهتر است و باعث می‌شود گوشت سریع‌تر بروید.»

همچنین از امام علی (ع) روایت شده است که: «فرزندان خود را هفت روز پس از تولّد ختنه کنید و سرما و گرما شما را از این عمل بازندارد؛ زیرا ختنه کردن، عامل پاکیزگی بدن است.»

در برخی از کشورهایی هم که عمل ختنه کردن صورت نمی‌پذیرد، بسیاری از پزشکان برای حفظ بهداشت و پیش‌گیری از برخی ناراحتی‌ها، آن را توصیه می‌کنند. یکی از این ناراحتی‌ها فیموزیس است. فیموزیس باعث عفونت و تنگی مجرای ادرار و در نتیجه احتباس ادرار می‌شود.

سطح دورنی پوست آلت‌، محیط مساعدی برای رشد میکروب‌ها است و این آلودگی‌ها، به ویژه در کودکان و خردسالان که این محل را به درستی مورد شست‎وشو قرار نمی‌دهند، بیشتر مشاهده می‌شود.
با ختنه کردن می‌توان پاکیزگی این محل را رعایت کرد و از پاکی آن اطمینان حاصل نمود. علاوه بر آن، در مردهای ختنه نشده، پوست آلت، پناه‌گاه مناسبی برای میکروب سوزاک است.

از دیگر فواید ختنه، آرامش در دوران بلوغ است. در پسران همین که نشانه‌های بلوغ ظاهر گردد، نیروی آمیزش بیدار و حساسیت اندام تناسلی آشکار می‌شود. وجود پوست بر روی مجرای دفع ادرار، پیوسته سبب تحریک اندام تناسلی شده و هیجان جنسی را افزایش می‌دهد. به همین علت نوجوانان را بیشتر متوجه اندام تناسلی خود می‌سازد. عمل ختنه سبب می‌شود واکنش نوجوانان نسبت به تحریک اندام تناسلی خود کاهش یابد.

منابع: «دوران بارداری و پرورش نوزاد و شیرخوار» نوشته جمعی از محققین مرکز تحقیقات رایانه‎ای حوزه علمیه اصفهان، انتشارات مرکز تحقیقات رایانه‎ای حوزه علمیه اصفهان، چاپ دوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 28 خرداد 1396
تعداد بازدید: 35834 بار