زایمان 10طب سنتی برای زایمان راحت و مراقبت‌های بعد از زایمان، راهکارهایی را پیشنهاد می‎کند که به هر یک اشاره می‎شود:

راهکارهای پیشنهادی برای تسهیل زایمان

 • آنچه زایمان را سخت‌تر مى‌کند، خوردن آب زیاد و خوردن غذاهاى شور و نشستن در جاى خیلى سرد در دوره بارداری است.
 • در دوران بارداری، خوردن مقدار زیاد روغن کنجد، موجب سقط جنین می‌شود اما خوردن مقدار معمول آن، مشکلی ندارد. برای تسهیل زایمان، یک هفته مانده به زایمان، زن باردار، روغن کنجد و خود کنجد را زیاد میل کند و فعالیت سنگین نداشته باشد.
 • از یک هفته قبل زایمان، دم‎کرده گل‎گاوزبان زیاد بخورد.
 • این عبارت که بخشی از آیات قرآن کریم است را نوشته و بر کمر زن بندند و بعد از فارغ‎شدن، زود باز کنند: «بسم الله الرحمن الرحیم، اَوَلَمْ یَرالَّذینَ کَفَرُوا اَنَّ السَّمواتِ وَالأرْضَ کانَتا رَتْقاً فَفَتَقْناهُما حَنّه وُلِدَتْ مَرْیَمْ. مَرْیَمْ وُلِدَتْ عیسی سَیَجْعَلُ اللهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْراً.»

اگر زایمان سخت باشد و لگن بیمار کوچک نباشد، داروهاى زیر در تسریع زایمان، مفید است:

 • گشنیز را با ریشه کنده، خرد کرده به ران بیمار ببندند. این دستور از طریق جذب پوستى شاید مؤثر باشد.
 • زایمان 9مشک طرامشیع و پرسیاوشان، از هر کدام 5 گرم جوشانده سه مرتبه در روز بدهند. از جوشانده بابونه، شبت، مرزنجوش ، مغزناخنک و برگ چغندر به صورت حمام دارویى استفاده کنند.
 • جوشانده برگ خطمى میل کنند و ضماد برگ خطمى زیر شکم بندند، یا آب شنبلیله یا کتان براى شستشوى واژن به کار برند، یا آنغوزه یک گرم صبح، یک گرم عصر یا 3 گرم سداب و یا 2 گرم مر تجویز نمایند و در تعقیب آن آب ابهل نوشند، یا با جوشانده سداب و یا افسنطین و یا ابهل یا گل شب بو واژن را شستشو دهند، یا جوشانده 1 گرم برگ ریحان با کمى شکر نوشند، یا دو نخود زعفران را نرم کوبیده با دو عدد زرده تخم‎مرغ بدهند، یا 5 گرم مرزنجوش را در یک لیوان آب جوشانده، میل نمایند، یا 5 گرم تخم کتان را جوشانده با 5 گرم مقل نرم کوبیده یا 5 گرم گل زوفا یا 5 گرم برگ کلم یا 5 گرم سداب را جوشانده میل کنند، یا جوشانده 5 گرم مشگ طرالمشیع دهند.

نکات پیشنهادی جهت تسهیل زایمان (درماه نهم)

 • همراه ناهار هر روز یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین میل گردد.
 • اجتناب از خوردن موادغذایی ترش (مثل سماق) و غذاهای غلیظ مثل کله‎پاچه و یا سرخ‎کردنی‌ها
 • استحمام درروزهای نزدیک زایمان
 • مقداری کلم و شنبلیله و شوید و تخم کتان جوشانده و صاف‎کرده‌اش را داخل لگن آب گرم ریخته و ده تا پانزده دقیقه داخل آن بنشیند.
 • روغن مالی شکم و پشت با روغن شوید، بابونه، کنجد
 • خوردن غذاهای چرب و شیرین تسهیل در زایمان ایجاد می‌کند.

شکم بندمراقبت بعد از زایمان

همین که مادر نوزاد را به دنیا آورد، باید خود را بپوشاند که سرما نخورد، کوشش کند خون کافی بیرون دهد و غذای خوب و مناسب حال بخورد. نباید یک دفعه به غذاهای پرمایه و دیرهضم هجوم آورد. مبادا بیش از حد لازم، گرمی به درونش راه یابد و نیروی تغییردهنده کبد را ناتوان کند و تشنگی زیاد بر او دست یابد.

پیامبر خدا (ص) فرمودند: «نزد من براى زن تازه‌زا، درمانى همانند خرما و براى بیمار، درمانى همانند عسل وجود ندارد.»

خونریزی ایام بعد از زایمان، حرکت‌ها و نوبت‌هایی دارد. در وهله اول، با تشویش و درد همراه دارد. اگر خون نفاس از بیست روز گذشت و تا بیست‎وچهار روز فروکش نکرد یا بعد از فروکش‎کردن، باز برگشت، معلوم می‌شود که حالت غیرطبیعی است که حتماً باید مادر، خود را پاک‌سازی کند.

پیشنهادات جهت بهبودی سریع‌تر عوارض سزارین مانند بزرگی شکم

سزارین عوارض خود را خواهد داشت ولی مصرف روغن خوب، بستن شکم بعد از زایمان، گذاشتن اتوی داغ از روی لباس بر روی شکم و چرب‎کردن شکم با روغن توصیه می‌گردد.

پیشنهادات جهت کمردردهای بعد زایمان

روغن زرد محلی و کاچی که با روغن زرد درست شده باشد برای رفع کمر درد بعد از زایمان خیلی مفید است. همچنین باید بعد از زایمان شکم را ببندند.

منابع: گروه مطالعاتی «رسا» . دکتر محمد فصیحی دستجردی .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 28 خرداد 1396
تعداد بازدید: 13949 بار