nullطب سنتی در کشور ما، منبع گران‎بهایی از دستورات حفظ سلامت و درمان بیماری‎ها در اختیار علاقه‎مندان قرار می‎دهد تا با بهره‎گیری از روش‎های نسبتاً ساده و در دسترس، سلامتی افراد حفظ شود و ارتقا پیدا کند.
بهره‎گیری از روش‎های پیشگیری و درمانی طب سنتی را خصوصاً برای کشورهایی که دارای این دانش بومی هستند، توصیه شده است.

برخی از زنان باردار عادت به خوردن مواد غیرغذایی یا مواد غذایی غیرمعمول دارند. مصرف این‎گونه مواد غیرطبیعی که ارزش تغذیه‎ای ندارند، پیکا نامیده می‎شود.
پیکا یک اختلال جدی خوردن محسوب می‎شود که در بعضی موارد منجر به مشکلات جدی و خطرناکی مانند مسمومیت با مواد شیمیایی و فلزات سنگین مانند سرب، انسداد روده و آنمی فقر آهن می‎گردد.
تمایل به خوردن یخ، خاک و یا نشاسته شایع‎تر هستند. البته این عارضه مختص بارداری نیست اما بیشتر در این دوران تشخیص داده می‎شود. علل پیکا ناشناخته است، اما کمبود آهن را در آن دخیل می‎دانند.

nullدر طب سنتی ایران این واژه معادل اشتهای فاسد و تمایل به خوردن اشیاء ردیه (مانند گل، زغال، سفال، گچ) و شیوع بیشتر آن در زمانی که جنین دختر است، ذکر شده است.
تجمع ماده غلیظ لزج فاسد در معده را علت آن دانسته‎اند و معتقدند که این عارضه معمولاً بعد از چهار ماه خودبه‎خود بهبود می‎یابد. بنابراین نیازی به درمان نیست، چون با بزرگ‎شدن جنین، ماده زائد مذکور تحلیل می‎یابد.
اگر علائم شدید باشد، می‎توان از گلقند به همراه سکنجبین یا سفوف (گیاه خشک پودر شده) رازیانه برای پاکسازی معده استفاده کرد. بعد از پاکسازی، استفاده از ترشیجات مانند رب یا شربت غوره، سیب و به ‎ترش، برای اصلاح مزاج مفید است.
به‎طور کلی، مصرف سرکه در بارداری مناسب نیست چون می‎تواند موجب سقط جنین شود.

در حالتی که تمایل به خوردن گِل بیشتر است، ترکیب نشاسته با کمی فلفل یا خردل که به‎صورت قرص خشک شده باشد را به جای گِل، کم‎کم مصرف کنند.
این ترکیب به سرعت اشتهای فاسد را کاهش داده و اشتهای طبیعی را غالب می‎کند. خوردن گندم بریان و نشاسته به‎تنهایی، مشابه تنقلات نیز مؤثر است.

در پایان لازم به ذکر است دستورات گیاهی ذکر شده برای کاربرد مادران گرامی، تنها در صورتی‎که ایمنی آن‎ها در بارداری توسط مطالعات پزشکی و علمی جدید اثبات شده باشد، قابل کاربرد می‎باشد.

منابع: «مراقبت‎های دوران باداری از دیدگاه طب سنتی ایران» نوشته فتانه هاشم دباغیان و دیگران، فصلنامه تاریخ پزشکی، سال چهارم، شماره یازدهم، سال 1391 . «شیوع پیکا و ارتباط آن با آنمی فقر آهن در زنان باردار مراجعه‎کننده به عرصه پزشکی جامعه‎نگر کرمانشاه» نوشته نگین رضاوند، نشریه بهبود، جلد 10، شماره 3، سال 1385 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 خرداد 1396
تعداد بازدید: 25845 بار