nullدر دو دهه اخیر علم پزشکی برای مادران و جنین‎های پرخطر، مامایی سالم و بی‎خطری را به ارمغان آورده است؛ زایمان سزارین در این راستا قرار دارد اما این سؤال نیز مطرح می‎شود که آیا مداخله‎های معمول در موقعیت‎های پرخطر، در بارداری‎های کم‎خطر نیز ضرورت دارد یا خیر؟

این باور عمومی که زایمان سزارین می‎تواند دارای خطرات کمتری باشد، یکی از علل مهم انتخاب زایمان به روش سزارین توسط زنان عنوان شده است.
این مسئله نشان‎دهنده آگاهی کم زنان باردار در این رابطه است. نتایج یک مطالعه در این زمینه نشان می‎دهد کیفیت زندگی در زنانی که زایمان طبیعی داشته‎اند، بالاتر از زنانی است که سزارین انجام داده‎اند.

هشت هفته پس از زایمان، خستگی، کمردرد، درد معده، درد محل بخیه‎زنی، یبوست و سوزش ادرار در زنانی که زایمان سزارین انجام داده بودند، بالاتر از زنانی بود که زایمان طبیعی داشته‎اند.
مقایسه‎ این زنان با هم در حیطه جسمی نشان داد که سطح انرژی و توانایی انجام فعالیت‎های روزانه در زنان دارای زایمان سزارین، پایین‎تر از زنان دارای زایمان طبیعی بود.
معمولاً در شش هفته بعد از زایمان، احتمال بازیافت سطح انرژی طبیعی در زنانی که زایمان طبیعی داشته‎اند، دو برابر بیشتر از زنانی است که تحت زایمان سزارین قرار گرفته‎اند.

null

همچنین برخی تحقیقات نشان می‎دهد در اوایل دوره بعد از زایمان، مشکلات جسمی چون خستگی، سردردهای شکمی و نیاز به درمان در زنان دارای زایمان سزارین، بالاتر از زایمان طبیعی است.
زایمان سزارین پیامدهای مادری را کاهش نمی‎دهد. وجود درد جسمانی و نیاز به مراقبت‎های پزشکی بالاتر و اختلال خواب بیشتر، می‎تواند به کاهش سطح انرژی و توانایی‎های مادر برای انجام فعالیت‎های روزمره زندگی گردد.
در بررسی سلامت عمومی نیز، شکایات جسمانی، اضطراب، اختلال رفتار اجتماعی، افسردگی، سلامت عمومی در زنانی که زایمان طبیعی انجام داده‎اند، بهتر از زنانی است که عمل سزارین انجام داده‎اند.

بنابراین با توجه به نتایج مطلوب‎تر زایمان‎های طبیعی، بهتر است به جز در موارد خاص و مورد نظر پزشکان، زایمان طبیعی در اولویت قرار گیرد.

منابع: «مقایسه زایمان طبیعی و سزارین از نظر اثرات مادری در بیمارستان‎های منتخب شهر تهران سال ١٣٨٨» نوشته مژگان شریفی‎راد و دیگران، اولین همایش ملی بهداشت خانواده و اصلاح شیوه زندگی، سال 1389 . «مقایسه کیفیت زندگی و سلامت عمومی بعد از زایمان سزارین و طبیعی در زنان مراجعه‎کننده به مراکز بهداشتی و درمانی شهر خرم‎آباد در سال 90-1388»، فصلنامه یافته، دوره چهاردهم، سال 1391 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 12 تیر 1396
تعداد بازدید: 41068 بار