nullطب سنتی در کشور ما علاوه بر ریشه تاریخی قوی‎ای که دارد، نزد ساکنین این سرزمین، از محبوبیت خاصی برخوردار است.
پیشگیری، تشخیص، درمان و بهبود بیماری در طب سنتی مبتنی بر یک رهیافت جامع‎نگر نسبت به افراد است.
استفاده از داروهای گیاهی و درمان‎های سنتی که در درصد بالایی از جمعیت جهان گزارش شده است، تأثیر زیادی بر نظام بهداشت عمومی برخی از کشورها داشته است.

در طب سنتی ایران، سبک زندگی در افراد متفاوت بوده و ارتباط مستقیمی با مزاج شخص دارد، اما برای هر دوره مانند دوره بارداری، توصیه‎های کلی ارائه شده است که به حفظ سلامتی فرد در آن دوره کمک می‎کند.
واضح است که دوران بارداری از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است چرا که علاوه‎بر سلامت مادر، سلامت جنین نیز تحت تأثیر این دوره می‎باشد.
در کتب معتبر طب سنتی نیز فصل‎های خاصی به تدابیر دوران بارداری اختصاص یافته که شامل نحوه صحیح زندگی و روش‎های حفظ سلامت و همچنین تدابیر دارویی است که جهت درمان برخی مشکلات شایع در این دوره کاربرد دارد.

حکمای طب سنتی معتقدند که با شروع بارداری، به‎کار بردن دستورات خاص در روش زندگی برای حفظ سلامت مادر و تولد توزادی سالم، ضروری است. همچنین در مواجهه با مشکلات رایج دوران بارداری، نظیر استرس، تپش دل، کمردرد، سوزش سردل و ... دستورات غذایی و دارویی ساده‎ای را توصیه نموده‎اند.

  • فعالیت فیزیکی

خانم باردار باید از فعالیت جسمانی شدید، بلندکردن اجسام سنگین، دویدن و جست‎وخیز و ضربه به شکم بپرهیزد. همچنین کودکان را بر روی شکم خود ننشانند. بار سنگین بر شکم، پشت و پهلو قرار ندهد و در مجموع، از انجام هر عملی که محرک جنین است و منجر به سقط آن می‎شود، به‎ویژه در ماه اول و از اواخر ماه هشتم تا پایان بارداری، اجتناب کند.
ورزش متوسط و پیاده‎روی آرام برای خانم باردار توصیه شده و لازم است.
خانم‎هایی که ورزش می‎کنند، فرزندان قوی‎تری به دنیا می‎آورند و بارداری راحت‎تری دارند ولی ورزش شدید در دوران بارداری، منع شده است. همچنین لازم است، خواب خود را افزایش دهند.

  • استرس

توصیه شده‎است که زنان باردار از شادی زیاد، غضب، غم و ترس، شنیدن صداهای ترسناک، استشمام رایحه قوی، حرکات دردآور، ورزش سخت بپرهیزند.

null
  • خفقان (تپش دل)

برای رفع این مشکل، چند قطره آب گرم به‎ویژه اگر با دم‎کرده برگ گاوزبان و کمی دارچین باشد، گلاب نیمه‎گرم، عرق گاوزبان ساده و عنبری (معطر) و عرق بادرنجبویه مؤثر است. ورزش ملایم نیز توصیه می‎شود.

لازم به ذکر است با توجه به مستندات طب سنتی ایران، نه‎تنها اضطراب و افسردگی برای مادر باردار مضر است، بلکه سایر هیجانات غیرمعمول روحی، حتی شادی بیش‎ازحد بر روی سلامت جنین تأثیر داشته و باید در این دوران پرهیز شود.

  • کمردرد

طبق نظر حکمای طب سنتی، درد در ناحیه شکم، کمر و پهلو در ابتدای بارداری، نیازی به درمان ندارد. تأکید شده که موضع را مالش یا فشار ندهند، به‎ویژه در قسمت کمر، پهلوها و شکم که منجر به عدم تشکیل نطفه و در صورت تشکیل آن، منجر به سقط می‎گردد.
از هیچ دارویی موضعی استفاده نشود و از حرکات شدید نیز اجتناب گردد. اگر به‎علت وجود بخارها، باد و سنگینی جنین، کشیدگی در شکم، عضلات و پشت ایجاد شود که باعث ضعف و درد شود، مصرف غذاهای لطیف، مالش عضلات پشت، گردن، کتف و بازو با روغن گل و گرم‎کردن موضع توصیه شده‎است.

  • سوزش سردل

حکمای طب سنتی دستوراتی را برای تقویت معده و بهبود هضم پیشنهاد داده‎اند، از جمله خوردن ترکیب زیره کرمانی، کاسنی یا تخم کرفس، نعنا خشک، زرنباد، وج و دانه انار.
همچنین اگر باد در معده و روده‎ها ایجاد شده باشد، مصرف زیره، بادیان و دانه‎های قبل از غذا و همچنین کاهش حجم غذا و تحرک، مفید است.

خانم‎های باردار باید توجه داشته باشند که گرچه استفاده از طب سنتی قرن‎هاست که صورت می‎گیرد و اثربخش بوده‎است اما برای اطمینان، لازم است با متخصصان داروهای گیاهی و پزشکان مشورت شود.

منابع: «بارداری سالم از دیدگاه طب سنتی ایران و مقایسه اجمالی آن با طب نوین» نوشته روشنک مکبری نژاد و همکاران، مجله زنان، زایمان و نازایی، دوره هفدهم، شماره 121، سال 1393 . «مراقبت‎های دوران باداری از دیدگاه طب سنتی ایران» نوشته فتانه هاشم‎دباغیان و دیگران، فصلنامه تاریخ پزشکی، سال چهارم، شماره یازدهم، سال 1391 . «تدابیر دوران بارداری از دیدگاه طب سنتی ایران» نوشته مجید امتیازی و دیگران، مجله طب سنتی اسلام و ایران، سال هفتم، شماره سوم، سال 1395 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 12 تیر 1396
تعداد بازدید: 49956 بار