nullرفتارهای بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری به‎دلیل پیامدهای آن بر سلامت مادر و کودک اهمیت دارد.
در دوران بارداری هورمون‎های جنسی استروژن و خصوصاً پروژسترون در سطح بالایی قرار دارند که باعث تغییراتی در عروق خونی لثه و افزایش پاسخ به فاکتورهای موضعی همچون پلاک و جرم می‎شود.
بارداری می‎تواند استعداد پوسیدگی دندان را افزایش دهد.
لقی دندان و التهاب لثه نیز در این دوران افزایش می‎یابد.
شدت التهاب لثه در طی بارداری با شروع ماه دوم و سوم افزایش می‎یابد. زنانی که قبل از بارداری، خونریزی مختصر و التهاب لثه خفیفی دارند، در طی بارداری، وضعیت بدتری پیدا می‎کنند.

در دوران بارداری کمیت و کیفیت بزاق که نقش مؤثری بر سلامت دهان دارد، تحت تأثیر قرار می‎گیرد و در برخی زنان باردار، بیماری‎هایی در حفره دهان ایجاد می‎شود.
همچنین عفونت دندانی با وزن پایین کودک در زمان تولد و زایمان زودرس نیز در ارتباط است.
انتشار عفونت و ورود آن به خون جنین و به‎واسطه آن تولید آنتی‎بادی می‎تواند مشکلاتی مانند تولد زودرس را در پی داشته‎ باشد.

افزایش شیوع بیماری‎های دهان و دندان در زنان باردار می‎تواند در اثر کاهش سطح بهداشت دهان و دندان باشد، چرا که اکثر زنان از حالت تهوع و استفراغ و برگشت اسید معده در طول بارداری رنج می‎برند و ممکن است نسبت به استفاده از خمیردندان و دهان‎شویه حساس باشند.
علاوه‎بر این مصرف کربوهیدرات‎ها نیز به‎دلیل رژیم غذایی نامناسب در دوران بارداری افزایش می‎یابد.
از طرفی تغییر در شرایط فیزیولوژیک و تغییرات هورمونی و جسمی مادران در این دوران، ممکن است با ایجاد خستگی و کسالت، مانع از رعایت رفتار بهداشتی دهان و دندان در مادران باردار شود.
عوامل اقتصادی- اجتماعی، سطح آموزش و تحصیلات و مراقبت‎های قبل از بارداری نیز بر روی وضعیت دهانی بیمار مؤثر هستند.
به‎عنوان مثال تحصیلات، راهی جهت کسب اطلاعات و افزایش آگاهی و سطح دانش بهداشتی شده که خود زمینه را برای اصلاح رفتارهای نادرست بهداشتی و به‎دنبال آن، بهبود عملکرد بهدشت دهان و دندان فراهم آورد.

nullآگاهی زنان از بیماری‎هایی که در دوره باداری دهان و دندان آنان را تهدید می‎کند و مصرف مکمل‎های کلسیم و قرص آهن در دوران بارداری، بر سلامت دندان‎ها مؤثر است.
کنترل و کاهش پلاک دندانی با اتخاذ رفتارهایی مرتبط، شامل مسواک‎زدن، استفاده از نخ‎دندان و استفاده از دهان‎شویه و نیز افزایش مراقبت‎های دهان و دندان توسط ارائه‌دهندگان خدمات سلامتی در طی بارداری می‎تواند سهمی قابل توجه در کاهش مشکلات دهان و دندان در زنان باردار و پیامدهای آن داشته باشد.
همچنین توصیه می‎شود که افراد باردار حداقل یک‌بار در طول بارداری از نظر دندانی و بهداشت دهان و دندان معاینه شوند.

منابع: «بررسی ارتباط استفاده از مکمل‎های کلسیم، آهن و مولتی‌ویتامین در دوران بادرای با وضعیت دندان‎ها در زنان زایمان‎کرده شهر تهران سال 1389» نوشته مژگان فائضی و دیگران، مجله دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دوره بیست‎ودوم، شماره پنجم، سال 1393 . «بررسی رفتارهای مراقبتی بهداشت دهان و دندان در مادران باردار شهر اراک؛ کاربردی از مدل اعتقاد بهداشتی» نوشته محسن شمسی و دیگران، مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دوره بیست و دوم، شماره 89، سال 1391 . «بررسی مراقبت‎های دهان و دندان و موانع مربوط به آن در زنان باردار شهر همدان» نوشته فرزانه بیات و دیگران، مجله آموزش و سلامت جامعه، دوره سوم، شماره یک، سال 1395 . «گزارش شخصی زنان باردار از وضعیت سلامت دهان و ارتباط آن با وضعیت معاینه بالینی دهان و دندان» نوشته حامد حسین کاظمی و دیگران، مجله زنان، مامائی و نازایی ایران، دوره هجدهم، شماره 186، سال 1394 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 18 تیر 1396
تعداد بازدید: 29033 بار