نکات مراقبتی

در صورتی که ابتدای زمان بارداری را درست تخمین زده باشید، این روزها احتمال به سر آمدن نه ماه انتظار وجود دارد و باید خود را برای پذیرایی از مهمان کوچک  مهیا کنید. نکته مهم در این هفته، زایمان و نوع آن است. در اکثر قریب به اتفاق بارداری‌ها، مادران می‌توانند به صورت طبیعی فرزند خود را به دنیا آورند اما در موارد نادر و به تشخیص پزشک، مادر به عمل  سزارین نیاز پیدا می‌کند. 

در صورتی که شما هم جزو مادرانی هستید که تصمیم دارید و به تشخیص پزشکتان می‌توانید به صورت طبیعی زایمان کنید، بهترین راه را انتخاب کرده‌اید و پیشنهاد می‌شود که با نزدیک شدن زمان زایمان، به چند نکته توجه فرمایید:

 1. یکی استفاده از تنقیه و تراشیدن ناحیه عانه و آماده کردن پوست، بستگی به نظر پزشک دارد. در بیمارانی که دچار یبوست هستند و مقادیر زیادی مدفوع در معاینه لگنی لمس می‌شود، باید تنقیه صورت گیرد.

 2. در مرحله اول زایمان طبیعی، دهانه رحم باز و به سمت بالا کشیده می‌شود. دردهای زایمان به دلیل جمع شدن عضلات رحم ایجاد می‌شود و تا باز شدن دهانه رحم به اندازه ۱۰ سانتی‌متر ادامه می‌یابد. ۱۰ سانت، اجازه خروج سر را از لگن می‌دهد.

 3. طی این مراحل، مادران باردار باید به فکر آن روش‌های شل‌سازی و تنفس باشند که از دو ماه قبل برای آن تمرین کرده‌اند.

 4. در زمان شروع دردها، نباید خود را جمع کنید.

 5. مرحله بعد، زور زدن برای خروج نوزاد است و این زمانی اتفاق می‌افتد که پزشکان سر نوزاد شما را ببینند. برای زور زدن باید سرتان را به چانه بچسبانید و دهانتان را ببندید و سپس به آرام زور بزنید.

 6. پس از تولد نوزاد، زمان خروج جفت می‌رسد. دراین مرحله آخرین انقباضات رحمی بعد از تولد کودک، جفت را از رحم خارج می‌کند.

 7. غذای مغذی و کم حجم بخورید.

 8. به خدا توکل کنید و ترس و اضطراب نداشته باشید.

 9. از خوردن مواد ترش و قابض بپرهیزید.

 10. مصرف چند وعده میوه و سبزی خام در روز را در برنامه غذایی خودقرار دهید.

 11. گفته می‌شود شربت غلیظ گلاب و زعفران، زمانی که درد زایمان آغاز شده است، می‌تواند زایمان را تسهیل کند اما تأکید می‌شود که قبل از شروع درد زایمان، از خوردن آن جداً بپرهیزید که ممکن است خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشد.

اگر به هر دلیلی، نمی‌توانید زایمان طبیعی داشته باشید و مجبور هستید عمل سزارین را انجام دهید:

 1. سزارین عملی است که معمولا آن را در شرایطی که مادر نمی‌تواند نوزاد را به صورت طبیعی به دنیا بیاورد، انجام می‌شود، مانند: کوچک بودن لگن، بزرگ بودن جنین که در این شرایط جنین نمی‌تواند از سطوح لگن عبور کند، نامناسب بودن شرایط درون رحم، وارد شدن فشار روی بند ناف و جدا شدن زود هنگام جفت از جداره رحم، بیماری خاص مادر و... .

 2. طی این عمل جراحی، شما ممکن است هوشیار باشید چرا که از روش بی‌حسی نخاعی یا ایپدورال استفاده می‌شود.

 3. در عمل سزارین، از بریدن پوست و عضلات جدار شکم، دیوار رحم باز می‌شود. جراح به آرامی برشی در دیواره رحم ایجاد و کودک را از این طریق خارج می‌کند. بعد از آن، جفت از بدن خارج می‌شود و جدار رحم را با نخ‌های قابل جذبی بخیه می‌زنند. سپس عضلات جدار شکم و پوست را با استفاده از این همین نوع نخ می‌بندند.

 4. این عمل بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد. پس از برش رحم ۵ تا ۱۰ دقیقه صرف خارج ساختن کودک و جفت و ۲۰ دقیقه نیز صرف بخیه‌زدن رحم و پوست شکم می‌شود.

در گوشی با پدران

  در روزهای آخر بارداری، سعی کنید اغلب اوقات، کنار همسرتان باشید. کیف مخصوص بیمارستان و وسایل بچه را آماده کنید تا هر لحظه آماده رفتن به بیمارستان باشید.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

  1. چرا ویتامین دی برای شیردهی ضرورت دارد؟ ویتامین دی با جذب بیشتر کلسیم، موجب استحکام استخوان‌های شما و کودکتان می‌شود.

  2. مادران شیرده باید حداقل روزانه ۳ وعده شیر کم چرب یا بدون چرب یا شیر سویا مصرف کنند تا از میزان دریافت ویتامین دی کافی، اطمینان حاصل کنند.

  3.   حتماً درباره فواید شیردهی شنیده‎اید. شیردهی علاوه بر انتقال مواد مغذی و آنتی‎بادی‎های مهم به بدن کودکتان، برای شما نیز فوایدی دارد، از جمله: شیردهی پس از زایمان، موجب ترشح هورمون‌هایی می‎شود که خونریزی رحم را کاهش می‎دهد و مرحله ترمیم بدنتان را سرعت می‎بخشد.

  4. در دوره شیردهی، شما به ۲۵۰۰ کالری در روز احتیاج دارید که حدود ۵۰۰ کالری بیش از مقداری است که در حالت عادی (قبل از بارداری) مصرف می‎کردید. نگران اضافه وزنتان نباشید. شیردهی موجب سوزاندن کالری اضافی در بدن شما می‌شود.

  5. شیردهی هورمون‎هایی ترشح می‎کند که موجب شادی و احساس خوب در شما می‎شود.

  6. شیردهی هزینه کمتری را برای شما به همراه دارد و از نظر اقتصادی به صرفه است.

  با کمک خدا

  1. برای سلامتی امام زمان (علیه السلام) گوسفندی را ذبح کرده از آن بخورید.

  2. در نماز ظهر یا عصر، سوره والعصر و سوره ذاریات را بخوانید.

  3. در روزهای پنجشنبه، سوره حج و در روز جمعه سوره فاطر را تلاوت کنید.

  4. به عکس و آئینه کمتر نگاه کنید.

  5. هر روز بر مقداری شیر و خرما، سوره دهر بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

  6. با توجه به مطالعات انجام شده، شنیدن صوت قرآن در هنگام دردهای زایمان، موجب کاهش این دردها می‎شود. در این رابطه می‎توانید از آیه 22 تا 26 سوره مریم استفاده کنید که بر اساس روایات اسلامی و هم چنین تحقیقات اخیر صورت گرفته، می‌تواند تأثیر مثبتی در کاهش دردهای زایمان داشته باشد.

  علائم مادر

  1. یادتان باشد در هنگام زایمان، اگر به صورت طبیعی باشد، باید علاوه بر زور زدن برای بیرون آمدن بچه، این کار را برای جفت هم انجام دهید، اما نگران نباشید!  همه چیز خوب پیش خواهد رفت. کافی است برای خروج جفت کمی به خودتان فشار بیاورید، جفت بیرون می‎آید.

  2. فقط این نکته را در نظر بگیرید که چه زایمان طبیعی داشته باشید، چه سزارین، ممکن است آنقدر احساساتی شوید که نتوانید خودتان را کنترل کنید و مثل دختر بچه‎های نازنازی زیر گریه بزنید. پس اگر واقعاً در این لحظات دلتان می‎خواهد گریه کنید، خودداری نکنید و یک دل سیر اشک بریزید.در این شرایط هرگز فکر نکنید که باید مثل یک زن بالغ عمل کنید. شما ۹ ماه فشار سنگینی را تحمل کرده‎اید و زایمان به شما فشار بیشتری وارد کرده، بنابراین خودتان را از شر این احساسات خلاص کنید و تا می‎توانید زار بزنید. اگر این احساسات باقی بماند، ممکن است خودش را به صورت افسردگی بعد از زایمان نشان دهد.

  علائم جنین

  1. پوست او کاملا نرم و صاف شده و موهای کرکی‌اش هم کمتر شده.

  2. بدن او چربی را کاملا جذب کرده و به خورد پوستش رفته و حالا حسابی تپلی به نظر می‎رسد.

  3. در زمان تولد ممکن است رنگ بدنش آبی رنگ باشد یا به قسمت‎هایی از بدنش، ماده سفید رنگی چسبیده باشد.

  4. البته اگر دیدید بدنش به خون آغشته شده، نگران نباشید! این به دلیل جدا شدن از جفت است.

  5. بدن او بعد از خروج از رحم لغزنده است و موهای سرش به هم چسبده، حتی ممکن است سرش هنگام جدا بیرون از مجرای زایمان، نامنظم و بدشکل به نظر برسد که این مسئله بعد از مدتی به حالت عادی بر می‎گردد.

  6. استخوان‎های سر او هنوز سفت نشده و استخوان‎های جمجمه قدری از هم جدا هستند. در زمان خروج نوزاد، جمجمه به هم فشرده می‎شود و جنین راحت‎تر ازکانال زایمانی عبور می‎کند. این نرمی‎ها تا بعد از یک سال هم ادامه می‎یابد.

  قد: حدود ۵۲.۵ سانتی‌متر

  وزن: حدود ۳۶۰۰ گرم

  تصاویر جنین  تشبیه جنین


  منابع: نی نی بان .

  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394
  تعداد بازدید: 16427 بار