nullدر ماه نهم بعد از تولد نوزاد، مواد غذایی که باید به سیستم تغذیه کمکی او افزوده شود، نسبت به قبل از آن، متفاوت‎تر و متنوع‎تر است و در ماه نهم نیز الگوی غذایی دو هفته دوم با دو هفته اول، متفاوت است:

  • دو هفته اول ماه نهم

ـ در این دوره زمانی، می‎توان حبوبات را نیز به سوپ شیرخوار اضافه کرد.
ـ معمولاً از عدس و ماش که هضم آسان‎تری دارند، شروع می‎کنند.
ـ در صورت امکان می‎توان جوانه عدس یا ماش را به محتویات سوپ اضافه نمود.
ـ در مورد سایر حبوبات مثل لوبیاچیتی، لوبیاقرمز و ... بهتر است قبلاً آن‎ها را خیس کرده، پوست‎شان را جدا نموده و بعد از پختن به سوپ اضافه نمود.
ـ هر سه روز یک‎بار می‎توان نوع حبوبات را تغییر داد.

  • دو هفته دوم ماه نهم

در این هفته، میوه به صورت آب‎میوه تازه و تهیه‎شده در منزل و از میوه‎های فصل و اول به مقدار یک قاشق مرباخوری آب سالم و ساده شروع شده و کم‎کم به 6 قاشق مرباخوری آب‎میوه خالص می‎رسد.
آب‎میوه را می‎توان بعد از فرنی یا حریره ساعت 10 صبح داد.

nullنکته
ـ تا یک‎سالگی استفاده از کیوی، انواع توت (توت سفید، توت‎فرنگی، تمشک)، خربزه، آلبالو و گیلاس به علت ایجاد حساسیت در شیرخوار، توصیه نمی‎شود. همچنین کشمش، دانه‎انگور، ذرت و ... به علت احتمال خفگی، توصیه نمی‎شوند.

ـ بین اضافه‎کردن مواد غذایی مختلف 5 تا 7 روز فاصله باشد تا شیرخوار اول به یک غذا عادت کند، بعد غذای جدیدی به او داده شود.
ـ
بهتر است در انتخاب نوع غذا، به علایق کودک اهمیت دهید.

- حتماً از مواردی استفاده شود که بعدها در سفره خانواده وجود دارد.

منابع: «تغذیه کودکان زیر دو سال» نوشته سعید حجت و دیگران، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم‎پزشکی تهران، 1387 . «تغذیه تکمیلی کودک»، بیمارستان تخصصی میلاد، بخش تخصصی کودکان، واحد آموزش، سال 1390 . «برنامه غذایی کودکان از 6 ماهگی تا 12 سالگی» نوشته حسین آشوری، کتابخانه الکترونیکی پارس بوک .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 20 تیر 1396
تعداد بازدید: 41925 بار