زایمان 24سرانجام پس از هفته‌ها انتظار، زمان زایمان فرا می‌رسد.
مادران معمولاً در این مرحله، هم هیجان‌زده می‌شوند و هم نگران این هستند که عمل زایمان چطور پیش می‌رود؛ اما اگر خود را آماده کرده باشند و بدانند که در هر مرحله، چه اتفاقی برای بدن‎شان و برای نوزاد می‌افتد، ترس‎شان کمتر خواهد شد.

در این زمان مادر باید آرامش خود را حفظ و انرژی خود را ذخیره کند.
درد زایمان ممکن است شدید یا خفیف باشد اما نباید باعث ایجاد احساس درماندگی شود.
هیچ استاندارد ایده‌آلی برای به دنیا آوردن نوزاد وجود ندارد؛ بنابراین اگر مادر باردار تمرین‌های تنفسی و آرام‌
بخش را انجام نداده است، نباید به خود سخت بگیرد. این یک مسابقه نیست که مادر باید در آن برنده شود بلکه او باید انسان کوچکی را به این دنیا وارد کند.

تشخیص زمان شروع زایمان

تشخیص زمان شروع زایمان در مورد هر شخص متفاوت است، اما زنانی که نخستین بارداری را تجربه می‌کنند، اغلب این نگرانی را دارند که نتوانند زمان زایمان را تشخیص دهند.
در اواخر بارداری، دردهای نامنظم کوتاهی به سراغ زن باردار می‎آید که انقباض‌های برکستون هیکس نام دارد و معمولاً با درد زایمان اشتباه گرفته می‌شود.

علائم زایمان

  • خروج ترشحات آغشته به خون: ماده مخاطی غلیظ و خونینی که گردن رحم را در طول بارداری مسدود کرده است، معمولاً در مراحل نخست زایمان از مهبل خارج می‌شود. خروج این ترشحات معمولاً چند روز پیش از درد زایمان اتفاق می‌افتد. بنابراین پس از دیدن این ترشحات باید انتظار داشت که دردهای منظمی در ناحیه شکم یا کمر احساس شود یا اینکه کیسه آب پاره گردد.
زایمان 21
  • پاره شدن کیسه آب: کیسه آبی که جنین درون آن قرار گرفته، ممکن است در هر مرحله‌ای از زایمان پاره شود. ممکن است مایع به‎طور ناگهانی از مهبل بیرون بریزد، اما معمول‌تر این است که قطره قطره خارج شود. اگر سر جنین داخل لگن قرار گرفته باشد، مانع خروج یک‌باره مایع می‌گردد. هنگام پاره شدن کیسه آب باید فوراً به پزشک اطلاع داد. از نوار بهداشتی استفاده شود و حتی اگر انقباض‌ها شروع نشده‌اند، باید به بیمارستان مراجعه کرد چون احتمال بروز عفونت وجود دارد.
  • انقباض‎های زایمانی: این انقباض‌ها معمولاً به صورت کمردرد خفیف و مداوم آغاز می‌شوند یا ممکن است ران‌ها تیر بکشد. پس از چندی کم‌کم انقباض‌های شکمی آغاز می‌گردند که تقریباً شبیه دل‌پیچه‌های شدید زمان قاعدگی هستند.

وقتی انقباض‌ها منظم شدند، باید فاصله زمانی بین آن‌ها را اندازه گرفت. اگر احتمال می‌رود که درد زایمان است، به پزشک اطلاع داده شود. به جز مواردی که فاصله این انقباض‌ها خیلی‎کم است (هر پنج‎دقیقه) یا درد خیلی‎شدید است، لازم نیست فوراً به بیمارستان رفت.
نخستین زایمان معمولاً بین 12 تا 14 ساعت به طول می‌انجامد و خیلی بهتر است که چند ساعت از آن در منزل سپری شود. باید به آرامی راه رفت و در صورت نیاز، استراحت کرد. اگر کیسه آب، پاره نشده، می‌توان در وان آب گرم دراز کشید و غذای مختصری خورد.

پزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی‎که انقباض‌ها شدید نشده‌اند و فاصله بین آن‌ها به پنج‎دقیقه نرسیده است، زن زائو خانه را به قصد بیمارستان ترک نکند.

دردهای کاذب زایمان

در سراسر دوران بارداری، انقباض‌های رحمی رخ می‌دهد. این انقباض‌ها که برکستون هیکس یا دردهای کاذب زایمان نامیده می‌شوند، در هفته‌های پایانی شدیدتر می‌شوند، بنابراین ممکن است تصور شود که زایمان شروع شده است، اما انقباض‌های واقعی زایمان بسیار منظم بوده و رفته‎رفته بر شدت و تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.
بنابراین از طریق علائم ذکر شده می‌توان زمان شروع زایمان را تشخیص داد. معمولاً پس از شروع این انقباض‌ها، کم‌کم از شدت آن‎ها کاسته می‌شود. در چنین مواردی باید به فعالیت روزانه ادامه داد، هر چند این دردها دوباره شروع خواهند شد.

اندازه‌گیری زمان بین انقباض‌ها

می‌توان فاصله زمانی بین انقباض‌ها را اندازه گرفت و زمان شروع و پایان هر انقباض را به خاطر سپرد. رفته‎رفته بر شدت و تعداد انقباض‌ها افزوده می‌شود و در پایان، به هر 40 ثانیه یک‎بار می‌رسد.

منابع: «همه مادران سالم می‎مانند اگر ...» نوشته الیزابت فنویک، ترجمه زهرا اسدی، نشر اسماء، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 18 تیر 1396
تعداد بازدید: 18504 بار