nullدر میان غم‌ها و از دست‎دادن‎های متعددی که ممکن است کودکان تجربه کنند، بی‎تردید مرگ یکی از والدین، ضربه سختی برای کودکان است چون آن‎ها تمام احساسات‎شان را روی والدین سرمایه‎گذاری می‎کنند.

  • مراحل سوگ در کودکان

ـ شوک و انکار (احساس کرختی، بهت، گیجی و ناباوری)
ـ خشم، اعتراض، احساس آشفتگی و دل‎خوری
ـ ناامیدی و درهم‎ریختگی (بی‎قراری، گریه، احساس گناه، احساس تنهایی)
ـ بهبودی و سازمان‎یابی مجدد

سوگ سازگارانه کودکی شامل ویژگی‎های زیر است:

null
  1. کودکان بتوانند رنج عمیقی که مربوط به از دست‎دادن فرد محبوب‎شان است را تجربه کنند.
  2. کودکان بزرگ‎تر بتوانند دائمی‎بودن مرگ را درک کنند. بسیاری از کودکان کوچکتر ممکن است مکرراً بپرسند کی او برمی‎گردد و لازم باشد به آن‎ها یادآوری شود که متوفی دیگر برنخواهد گشت؛
  3. کودکان قادر به تحمل خاطرات فرد متوفی باشند و نه صرفاً خاطرات خوب، بلکه کلیت فرد را به یاد بیاورند و غالباً در فکر کردن و حرف زدن در مورد متوفی احساس راحتی کنند؛
  4. در طول زمان شکل رابطه از اینکه کودک فرد را ببیند و با او صحبت کند تغییر پیدا کند و به‎جای آن رابطه با متوفی در خاطرات شکل بگیرد و فرد با او در افکار و ذهن خود صحبت کند؛
  5. کودکان بتوانند به‎آرامی خود را در روابط جدید متعهد سازند، اگرچه روابط جدید نمی‎توانند جایگزین فرد متوفی شوند؛
  6. کودکان در مسیر تحول سالم رو به جلو حرکت کنند، به‎جای اینکه در یک سطح رشدی متوقف شوند و یا به سطح قبلی واپس‎روی کنند.
  7. بیشتر کودکان این ویژگی‎ها را بعد از یک دوره نسبتاً کوتاه نشان می‎دهند. البته تجربه سوگ در هر کودک با سایر کودکان متفاوت است و بستگی به سن و سطح تحول کودک دارد.
  • مداخلات سوگ برای کودکان

هنگامی که کودک فقدان والدین و یا یکی دیگر از عزیزان خود را تجربه می‎کند، درک واقعیت مرگ برای او دشوار است. آن‎ها درباره علت مرگ او سردرگم هستند. ممکن است دچار احساس گناه شوند و تصور کنند عمل و یا افکار آن‎ها باعث مرگ او شده است.
در قدم اول والدین با در اختیار گذاشتن اطلاعات مناسب می‎توانند به کودک کمک کنند تا از سردرگمی پیرامون مرگ رها شود. با این وجود برای برخی کودکان ممکن است مداخلات حرفه‎ای ضروری باشد. حتی در مواردی که کودکان از لحاظ بالینی دچار اختلال نشده‎اند، سردرگمی، انزوا و احساس متفاوت‎بودن که در نتیجه‎ فقدان به‎وجود می‎آیند، تحمل کردن شرایط را برای کودکان، دشوار می‎کنند.

کلید اصلی درمان در مداخلات مربوط به سوگ، صحبت کردن درباره مرگ متوفی و احساسات مربوط به آن است و ابراز این مسائل به‎عنوان یکی از مؤثرترین درمان‎ها در حوزه سوگ شناخته شده است.
nullبنابراین کودکان باید بتوانند در فرآیند مشاوره آزادانه صحبت کنند. با توجه به بار هیجانی زیاد مسئله مرگ، ممکن است آن‎ها در بیان رنج خود به بزرگسالان احساس ناراحتی نمایند و یا نتوانند احساسات خود را در قالب کلمات بیان کنند. 

به همراه مشاوره می‎توان از فعالیت‎های لذت‎بخش و مناسب نظیر داستان‎گویی، بازی، نمایش بازی نقش و انواع فعالیت‎های غیرکلامی که بتوانند در تسهیل بیان احساسات و افکار به آن‎ها کمک نمایند، استفاده شود.

خانواده‎ها می‎توانند با احترام گذاشتن به احساسات و ترس‎های کودک، صبور بودن نسبت به بازگویی و تکرار، دادن حس کنترل به او و ... سیستم حمایتی قوی‎ای را برای کودک به وجود بیاورند.

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 22 تیر 1396
تعداد بازدید: 39710 بار