null

  • چرا نباید پیش از پایان 6 ماهگی، غذای کمکی را شروع کرد؟

ـ در ماه‎های اول زندگی، قدرت دفاعی بدن نوزاد در برابر میکروب‎ها کم است و چون غذای کمکی به‎آسانی با میکروب‎ها آلوده می‎شود، خطر عفونت و اسهال را در نوزاد شما افزایش می‎دهد.

ـ دستگاه گوارش نوزاد در ماه‎های اول خوب کامل نشده است. آنزیم‎های لازم برای هضم غذا، کم بوده، و توانایی کلیه‎ها نیز برای دفع مواد زائد، محدود است. این عوامل احتمال بروز حساسیت و آلرژی را در نوزاد افزایش می‎دهد.

ـ شروع زودهنگام غذای کمکی موجب می‎شود تا معده کم‎‎حجم کودک با غذاهایی کم‎ارزش‎تر از شیر مادر پر شده و او را از دریافت مقدار کافی از شیر مادر که هنوز مناسب‎ترین غذای اوست، محروم کند. این کار اغلب رشد کودک را کند خواهد کرد.

ـ معمولاً کودکان تا قبل از 6 ماهگی، نمی‎توانند بنشینند. غذا دادن به کودک در حالت خوابیده، می‎تواند باعث وارد شدن غذا در مجرای تنفسی او شود.
ـ همچنین در حدود 6 ماهگی، کودک به‎تدریج مهارت‎هایی مانند بلعیدن و جویدن را یاد می‎گیرد. این مهارت‎ها آمادگی او را برای شروع کردن غذای کمکی نشان می‎دهد.

null
  • نخستین تجربه غذاخوردن

ـ بهتر است اولین‎بار، پس از اینکه به اندازه نصف هر نوبت به او شیر دادید، غذا دادن را شروع کنید تا کودک آن‎قدر گرسنه نباشد که بی‎صبری کند.
ـ در صورت امکان، زمان مشخصی مثل وقت ناهار را انتخاب کنید، تا از همان ابتدا نظم مشخصی برای کودک برقرار شود.

ـ اگر زمان آرامی را برای شروع غذا دادن به کودک انتخاب کنید، احتمالاً او احساس آرامش و اطمینان خواهد کرد. او را روی پاهایتان قرار دهید و نوازش کنید. تنه و سر او را به خودتان تکیه دهید تا بلع غذا برایش راحت‎تر باشد.

ـ دست‎هایتان را به‎دقت بشویید، سپس سرانگشت خود را به غذا بزنید تا دمای آن را دریابید، اگر داغ نبود، بگذارید کودکتان غذا را از سرانگشت شما بمکد تا به طعم آن عادت کند. انگشت شما احتمالاً برای کودک آشناست و عجیب‎بودن چشیدن غذای جامد را برای کودک می‎کاهد.

بعداً می‎توانید او را با قاشق آشنا کنید. دو قاشق در دسترس داشته باشید، تا اگر یکی به زمین افتاد، از دیگری استفاده کنید. سر یک قاشق کم‎‎عمق را به غذا بزنید. قاشق را پر نکنید چون ممکن است غذا به حلق کودک بپرد.

  • خودداری کودک از خوردن غذا

nullـ کودک شما ممکن است از کودکان بسیاری باشد که در نخستین مرتبه، از خوردن یک غذا خودداری کند. در این صورت صبور باشید و روز بعد دوباره امتحان کنید.
ـ در آغاز، هدف از ارائه غذاهای جامد به کودک، فقط آشنا کردن او با غذاها و طعم‎های مختلف است، چون در این زمان نیز غذای اصلی او همچنان شیر مادر است. پس نباید مقدار شیر کودک را کاهش دهید.

ـ اگر به‎نظر می‎رسد که کودک پور‎ه‎ای خاص را دوست ندارد، آن را با چیزی که طعم آشنا یا خنثی دارد، مثل شیر مادر یا پوره سیب‎زمینی مخلوط کنید تا طعم آن ملایم‎تر شود.
ـ اگر این کار مفید نبود، آن غذا را کنار بگذارید و بعدها دوباره آن را امتحان کنید. در این مرحله تا زمانی‎که کودک شما با شیر تغذیه می‎شود و تا وقتی افزایش وزن او ادامه دارد، احتمالاً غذای کافی به بدن او می‎رسد.

  • چند نکته را به یاد داشته باشیم

ـ تا حد امکان همراه کودکتان غذا بخورید، سعی کنید از همان ابتدا، غذا خوردن برای او تجربه‎ای اجتماعی باشد.
ـ به کودکتان چای یا قهوه ندهید، چون جذب آهن را مختل می‎کند. معمولاً قطره آهن از ماه هفتم به کودک داده می‎شود، دقت کنید قبل یا بعد از آن به کودک شیر یا چای ندهید. در عوض می‎توانید پس از ماه نهم، آن را همراه آب مرکبات به کودک بدهید تا جذب آهن افزایش یابد.
ـ اجازه دهید کودک غذاخوردن را به‎تنهایی تمرین کند. با این کار خود و اطرافش را کثیف خواهد کرد، بنابراین او را دور از دیوارها بگذارید و زیراندازی زیر او پهن کنید تا کار نظافت آسان‎تر شود.

منابع: «تغذیه در خانواده» نوشته فاطمه کوهپایه‎ئیها، به سفارش سازمان ملی جوانان، نشر حدیث عشق، چاپ سوم، 1388 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 20 تیر 1396
تعداد بازدید: 23432 بار