null
  • آشنایی با مزه‎ها و بافت‎های جدید

هر کودکی با سرعت مخصوص به خود رشد می‎کند اما نخستین دندان او که یکی از دندان‎های پیش جلو است، احتمالاً حدود 6 تا 7 ماهگی بیرون می‎زند. همچنان که دندان‎های کودک در می‎آید، می‎توانید او را با غذاهای سفت‎تری آشنا کنید.
کودک برای جویدن، بیشتر از لثه‌‎هایش استفاده می‎کند، بنابراین جویدن غذاهایی که له شده‎ و یا به قطعات ریز خرد شده‎اند، تمرین خوبی برای جویدن او خواهد بود.
دادن پوره‎های نرم را خیلی ادامه ندهید چون ممکن است کودک در جویدن تنبل شود و غذاهای سفت را نخورد و همچنین در یادگیری حرکات زبان که برای جویدن لازم است، دچار مشکل شود.

بسیاری از ما رژیم غذایی محدود و کم‎تنوعی داریم و فقط بعضی از انواع میوه‎ها، سبزی‎ها یا غذاها را می‎خوریم.
علاقه انسان به طعم‎های مختلف در اوایل زندگی شکل می‎گیرد. بهترین راه برای اینکه کودک در آینده رژیم غذایی متنوعی داشته باشد که به‎طور حتم ارزش غذایی بالاتری نیز خواهد داشت، این است که در این زمان او را با انواع مزه‎ها و بافت‎ها آشنا کنید.
برای مثال می‎توانید مخلوط میوه با سبزیجات، ماهی یا گوشت را امتحان کنید که اغلب برای کودکان خردسال خوشایند است.

برای آشنا کردن کودک با شیر گاو تا قبل از یک‎سالگی، می‎توانید آن را در غذاهایی مثل فرنی و سوپ امتحان کنید. همچنین می‎توانید از دیگر انواع لبنیات پاستوریزه مانند ماست، انواع پنیر خامه‎ای یا کم‎نمک، کشک، دوغ و بستنی استفاده کنید.
استفاده از لبنیات پرچرب برای کودکان زیر دو سال، به‎خصوص آن‎هایی که خوب وزن نمی‎گیرند، لازم است.

null کودکان بسیاری هستند که از خوردن گوشت خودداری می‎کنند. اگر کودک شما جزو این دسته است، می‎توانید گوشت را پس از جدا کردن چربی‎های آن، چرخ کرده، با پیاز داغ، سیب‎زمینی و قارچ مخلوط نمایید، سپس با مخلوط‎کن ریز کنید.
می‎توانید گوشت را با حرارت ملایم و کمی بیش از معمول بپزید تا بافت آن نرم‎تر شده و هضم آن راحت‎تر شود.
می‎توانید این گوشت را با پوره‎های مختلف مخلوط کنید. حبوباتی مانند نخود و لوبیا، برای تقویت پوره‎های گوشت بسیار مناسب هستند.
عدس نیز منبع خوبی از آهن است. برای کودکانی که گوشت نمی‎خورند، سویا می‎تواند جایگزین خوبی باشد.
  • دادن مایعات به همراه غذا 

وقتی کودک کم‎کم به همراه شیر، از غذاهای جامد نیز تغذیه می‎کند، لازم است برای رفع عطش، آب بنوشد. بهترین کار این است که برای او از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.
می‎توانید با لیوان‎های درداری که لوله‎ نرم دارند، به کودک آب بدهید.
برای اینکه کودک به نوشیدن آب عادت کند، وقتی بین غذا تشنه شد، به او آب بدهید اما همراه غذا یا بلافاصله پس از آن، به کودک آب یا مایعات ندهید چون این کار شیره معده را رقیق می‎کند و هضم غذا، دشوار خواهد شد.  
بسیاری از کودکان به‎جای نوشیدن آب، به آب‎میوه یا شربت تمایل دارند. آب‎میوه و شربت کالری زیادی دارد و بدون اینکه مواد مغذی مورد نیاز کودک را فراهم کند، اشتهای او را کاهش می‎دهد.
به کودک آب‎میوه و نوشیدنی‎های صنعتی و به‎خصوص نوشابه ندهید چون معمولاً درصد کمی از آن‎ها آب‎میوه است و مقدار زیادی قند یا شیرین‎کننده‎های مصنوعی دارند و ارزش غذایی‎شان پایین است. می‎توانید از آب‎میوه‎ا
ی که در منزل  تهیه شده، استفاده کنید.

با توجه به این‎که منابع آلودگی مواد غذایی، زیاد هستند، لذا توجه به نکات زیر در تهیه غذای سالم برای شیرخواران و کودکان خردسال، اهمیت زیادی دارد. این نکات عبارتند از:

ـ پختن کامل غذا در حرارت زیاد (حدود 70 درجه سانتی‎گراد)
ـ تازه تهیه‎کردن هر وعده غذا
ـ نگهداری غذا در یخچال و یا فریزر
ـ شستن میوه‎ها و سبزی‎ها

- استفاده از آب سالم
- شستن دست‎ها به دفعات زیاد
- خودداری از تغذیه شیرخوار با استفاده از بطری
- محافظت غذاها از حشرات و جوندگان
- نگهداری مواد غذایی فاسدنشدنی در محل مطمئن
- تمیز نگه‎داشتن وسایل لازم برای تهیه غذا

منابع: «تغذیه کودک 12-6 ماهه» تهیه شده در معاونت بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر، سال 1391 . «تغذیه در خانواده» نوشته فاطمه کوهپایه‎ئیها، به سفارش سازمان ملی جوانان، انتشارات حدیث عشق، چاپ سوم، 1388 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 22 تیر 1396
تعداد بازدید: 43469 بار