nullخانواده کوچکترین واحد اجتماعی است که ثبات یا ناپایداری‎اش بر اعضای خانواده و جامعه اثر می‎گذارد و فروپاشی این واحد کوچک چنان اثر عمیقی بر فرزندان دارد که باورکردنی نیست. حتی می‎توان گفت فرزندان از این پدیده بیشترین ضربه را متحمل می‎شوند. با این حال، در خانواده‎هایی که مشکلات بزرگ و لاینحل مانند نزاع‎های دائمی، خیانت، انحراف و ... وجود دارد، گاهی والدین ناچار می‎شوند از هم جدا شوند. در این میان، آنچه اهمیت دارد چگونگی گفت‎وگو با فرزندان در رابطه با جدایی است.

کودک با شنیدن این خبر که می‎خواهید از یکدیگر جدا شوید، احتمالاً به‎شدت وحشت‎زده می‎شود، حتی اگر شما و همسرتان گاهی اوقات به‎طور واضح با یکدیگر بدرفتاری کنید.
جدایی خود به‎تنهایی می‎تواند ناامنی زیادی ایجاد کند. روی‎هم رفته، اگر مامان و بابا یکدیگر را دوست نداشته باشند، چه چیزی مانع آن‎ها می‎شود که کودک خود را نیز دوست نداشته باشند؟ اما می‎توان تحمل این جدایی را برای کودک آسان‎تر کرد.

مطمئن شوید که کودک می‎داند شما هنوز عاشقانه او را دوست ‎دارید و از همسرتان جدا می‎شوید، نه از او.
نباید با کودک خود به‎صورت پیغام‎رسان یا واسطه رفتار کنید.
تشویق کودک به جانب‎داری از یک طرف، یکی از بدترین کارهایی است که می‎توانید انجام دهید.
متأسفانه بسیاری از والدینی که از یکدیگر جدا شده‎اند، همین کار را انجام می‎دهند.

null

در زمانی مناسب، در مورد جدایی قریب‎الوقوع با او صحبت کنید و با روشی عملی و سودمند، به وی اطمینان بدهید.
زمانی را انتخاب کنید که عجله‎ای ندارید یا مشغول انجام کارهای خانه نیستید. باید کاملاً به او توجه کنید. این مسئله را به دیروقت و هنگام شب واگذار نکنید.
کودک پس از شنیدن خبر جدایی، تمایلی به خوابیدن نخواهد داشت چون احتمالاً ناراحت و گیج شده ‎است.

او باید بداند که هنوز هم می‎تواند مامان و بابا را مکرر ببیند. همچنین لازم است برای او شرح دهید که همه‎چیز تغییر نخواهد کرد و او هنوز می‎تواند دوستانی داشته باشد تا با آن‎ها بازی کند و به مهد برود.
ادامه همان روال متداول باعث آرامش شما و کودک خواهد شد.
مسئله را با پدر بزرگ و مادربزرگ در میان بگذارید. آن‎ها معمولاً از کودک حمایت خواهند کرد و به‎طور مداوم او را دوست خواهند داشت.

برای اینکه کودک را متقاعد کنید که او را دوست دارید، به‎صورت مکرر، با کلمات و رفتار خود به او اطمینان بدهید.
کودکی که والدین او در حال جدا شدن از یکدیگر هستند، اغلب احساس ناامنی می‎کند. ممکن است لازم باشد که به او بگویید همیشه او را دوست خواهید داشت. شنیدن این جمله که او را دوست دارید، حتی در زمانی‎که نافرمان است نیز، می‎تواند به او کمک کند.

همچنین غیرعاقلانه است که این تصور را به کودک القاء کنید که شما و همسرتان هرگز همدیگر را دوست نداشته‎اید حتی اگر واقعیت داشته باشد.
اگر کودک دریابد که در گذشته به یکدیگر توجهی نداشته‎اید، در معرض پیام‎های گیج‎کننده‎ای در مورد هویت خود و در مورد روابط به‎طور کلی قرار خواهد گرفت.

null

موضوع طلاق احتمالاً سخت‎ترین مسئله‎ای است که تا به حال به کودک گفته‎اید و دانستن چگونگی برخورد با آن لازم است. در این رابطه، توجه به نکات زیر لازم است:

ـ به کودک بگویید که همیشه عاشقانه او را دوست خواهید داشت.
ـ او را در آغوش بگیرید.
ـ به او بگویید که هر دو هنوز پدر و مادر وی هستید.
ـ در مورد جایی که کودک در آن زندگی خواهد کرد، به او اطمینان بدهید.

کارهایی که نباید انجام شود، عبارتند از:

ـ مشورت یا بحث کردن در حضور کودک
ـ تشریح جزئیات
ـ گفتن این مسئله که انتخاب همسرتان یک اشتباه بود.
ـ گفتن این مسئله که بیش از پدرش او را دوست دارید یا بالعکس.
ـ درخواست از کودک برای جانبداری کردن از یکی از والدین

منابع: «دوران شیرخوارگی و کودکی: پرسش و پاسخ» نوشته کارول پوپر، ترجمه فریبا قربانی و محبوبه نادری‎فر، تهران، نشر طیب، 1384 . «مسائل فرزندان طلاق در ایران و مداخلات مربوطه: فراتحلیل مقالات موجود» نوشته حسین یحیی‎زاده و محبوبه حامد، مطالعات زن و خانواده، دوره 3، شماره 2، سال 1394 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 22 تیر 1396
تعداد بازدید: 8943 بار