null

عسل ماده‎ شگفت‎انگیز و بی‎نظیری است که خواص ارزشمند فراوانی در حفظ سلامتی انسان دارد. اما آیا برای نوزادان نیز همین‎طور است؟
نباید هرگز به کودک زیر یک‎سال عسل داد چون ممکن است مسمومیت «بوتولیسم» ایجاد کند. البته عامل بیماری بوتولیسم در خاک و گاهی مدفوع حیوانات است.
نام آن «کلستریدیوم بوتولینوم» است که سمی بسیار خطرناک و کشنده است. قوی‎ترین سمی که توسط طبیعت ساخته شده است.
اسپورهای این باکتری به‎مقدار زیادی در خاک، گرد و غبار و عسل وجود دارد.
اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند، تأثیر بدی بر آن‎ها ندارند ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر می‎یابند و باعث تولید سم بوتولیسم می‎شنود.

null

این سم در حین رشد میکروب، مولد آن در ماده غذایی کنسرو شده نیز، یافت می‎شود اما خوشبختانه چون دارای ساختمان پروتئینی است و به گرما حساس می‎باشد، در اثر جوشاندن مواد غذایی به مدت پانزده دقیقه، خنثی و بی‎اثر می‎شود.

این سم، روی سیستم عصبی اثر می‎گذارد و اغلب سبب بیماری کشنده می‎گردد. مقدار کشنده آن، یک دهم میلیونیم میلی‎گرم به‎ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که این مقدار با چشم غیرمسلح دیده نمی‎شود.
اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود، در کمتر از چند دقیقه با فلج کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می‎شود.
علائم مسمومیت عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، سستی، خستگی، گیجی و سردرد و خشکی گلو و دهان و مرگ که اغلب در اثر فلج مراکز تنفسی به وقوع می‎پیوندد.

منابع: «خطر عسل برای کودکان زیر دو سال»، ضمیمه کودک و نوجوان روزنامه قانون، قانون بچه‎ها، 11 بهمن سال 1395 . «والدین و نیازهای غذایی کودک (با تأکید بر میان‎وعده‎های غذایی)» نوشته منیژه حاتمی، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، چاپ اول، 1385 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 18 تیر 1396
تعداد بازدید: 42096 بار