nullعادات نامناسب تغذیه‎ای مجموعه رفتارهایی هستند که غذا دادن به کودک را دشوار ساخته و تعامل مادر و کودک را تحت تأثیر قرار می‎دهند.
از جمله این عادات می‎توان به خوردن انواع محدودی از غذاها، اجتناب از غذا خوردن، منفی‎کاری و لج‎بازی در هنگام غذاخوردن، آهسته غذاخوردن، فریاد کشیدن و عصبانی‎شدن اشاره کرد.
مادر نقش بسیارمهمی در تشدید یا تخفیف این مشکلات دارد. این امر به‎ویژه در ارتباط با کودکان زیر یک‎سال صدق می‎کند.

مادرانی که بدون هیچ قاعده‎ای، کودک خود را غذا می‎دهند، با زور غذا را در دهان کودک می‎گذارند، هنگام غذاخوردن با عصبانیت با او برخورد می‎کنند و یا اینکه کودک نوپا را مجبور می‎کنند که خودش غذا بخورد، در حالی‎که هنوز این آمادگی را از نظر تکاملی کسب نکرده است، باعث ایجاد و یا تشدید مشکلات تغذیه‎ای در کودک و گاهی حتی بروز علائم جسمی مانند: تهوع، استفراغ، دل‎درد و مانند آن می‎شوند.
استمرار این مشکلات و عادات نامناسب تغذیه‎ای و نداشتن الگوی رفتار تغذیه‎ای متناسب با سن کودک، علاوه بر ایجاد اثرات فوری و طولانی‎مدت بر سلامت جسمانی و روانی کودک، باعث تداوم و انتقال عادات نامناسب تغذیه‎ای به صور مختلف در دوران بزرگسالی خواهد شد.
بسیاری از عادات نادرست تغذیه‎ای، نتیجه ناآگاهی والدین در مورد روش تغذیه‎ای کودک است. یکی از این عادات نادرست، «ریز ریز غذا دادن» است.

وقتی کودک، ناهارش را نمی‎خورد، چه می‎کنید؟
وقتی کودک شما به‎ویژه کودکی که تازه راه افتاده است، یک وعده‎ اصلی غذا را نخورد، نگران می‎شوید؛ نتیجه این است که به تکرار و در طول روز، مرتب به او غذا می‎دهید. به این مسئله، «ریز ریز غذا دادن» گفته می‎شود.
nullتحقیقات نشان داده است که بچه‎های ریزه‎خوار دچار عادات غذایی بد می‎شوند.
غذا دادن در طول روز باعث می‎شود کودک هرگز واقعاً احساس گرسنگی نکند که باعث غذا خوردن طبق برنامه می‎شود. همچنین این کار باعث می‎شود که شما یک روز کامل مشغول تهیه غذا و غذا دادن به کودک باشید و کودک دوباره غذا را پس می‎زند و شما دوباره سعی می‎کنید به او غذا بدهید و این سیکل ادامه می‎یابد.

سعی کنید ارائه‎ غذاهای اصلی و میان وعده‎ها، هر روز در زمان‎های ثابت و معینی باشد؛ تا کودک در آن ساعت، احساس گرسنگی کند.
این امر به این معناست که شما غذا را در هر لحظه به کودک ندهید و از غذا به‎عنوان پاداش و تنبیه استفاده نکنید.
هیچ‎گاه از بازی کودک به‎عنوان یک کلک و حقه استفاده نکنید.
وقتی کودک غذایی را پس زد، هیچ واکنشی نشان ندهید و نقش شما برای نگهداری از کودک این است که غذاهای مغذی و متنوع تهیه کنید و خودتان در خوردن غذا و لذت‎بردن از یک غذای متعادل، نمونه و الگوی خوبی برای کودک خود باشید.

منابع: «تأثیر آموزش رفتار تغذیه‎ای به مادران بر عادات غذایی کودکان نوپای مهدهای کودک» نوشته شهناز صلواتی قاسمی و دیگران، نشریه پرستاری کودکان، دوره دوم، شماره 2، سال 1394 . «والدین و نیازهای غذایی کودک (با تأکید بر میان‌وعده‎های غذایی)» نوشته منیژه حاتمی، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، چاپ اول، 1385 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 18 تیر 1396
تعداد بازدید: 24703 بار