nullنوزادانی که هنگام تولد، سن جنینی آن‎ها کم‎تر از 37 هفته باشد، نارس نامیده می‎شوند.
هرچه مدت‎زمان حاملگی و به دنبال آن، وزن هنگام تولد این نوزادان کم‎تر باشد، مشکلات اولیه آن‎ها بیشتر است.
نوزادانی که نارس متولد می‎شوند، مرگ‎ومیر آ‎ن‎ها بیشتر از نوزادان رسیده است و در خطر معلولیت بیشتری در آینده هستند.

نوزاد نارس ممکن است دچار مشکلاتی شود مانند: ناپایداری درجه حرارت بدن، امکان زرد شدن، مشکلات تنفسی به علت نارس‎بودن ریه و آسیب به بافت‎های ریه، بازماندن ارتباط بین دو رگ بزرگ جنینی که به‎عنوان مجرای شریانی باز است و مشکلات قلبی ایجاد می‎کند، کم‎خونی، عفونت، رشد ناکافی سیستم عصبی مرکزی و ایجاد لرزش در اندام‎ها، امکان خونریزی داخل جمجمه به‎دلیل شکننده‎بودن عروق خونی، مشکلات بینایی به‎علت رشد ناکافی عروق چشم و مشکلات شنوایی به‎علت تکامل ناکافی سیستم شنوایی.

آسیب‎های ناشی از نارسی نوزاد و مشکلات و مرگ‎ومیر حاصل از آن، مهم‎ترین مشکل دوره نوزادی است اما با شناخت عوامل منجر به آن و انجام مداخلات لازم، می‎توان از پیامدهای سوء اقتصادی ـ اجتماعی و بهداشتی آن جلوگیری کرد.

null

مصرف مواد مخدر، سیگار و قلیان در دوران بارداری بر تولد نوزاد نارس تأثیر می‎گذارد.
همچنین وجود عفونت ادراری در زنان باردار، سابقه بیماری فشار خون حاملگی، احتمال تولد نوزاد نارس را افزایش می‎دهد.
وجود جفت سر راهی و خونریزی سه ماهه اول و دوم به‎عنوان عوامل خطرساز در تولد نوزاد نارس، شناخته شده‎اند.

مصرف ناکافی مولتی‎ویتامین‎ها، اسیدفولیک و آهن نیز در تولد نوزاد نارس نقش دارند.
حاملگی دوقلو، مشکلات رحم و گردن رحم، مشکلات جفت (پایین‎بودن جفت، پارگی زودرس جفت)، پارگی زودرس کیسه آب نیز از دلایل دیگر تولد نوزاد نارس هستند.

به نظر می‎رسد افزایش اطلاعات و آگاهی‎های مادران جوان در مورد عوامل مؤثر بر تولد نوزاد نارس و توجه به انجام مراقبت‎های پیش از بارداری و تأکید بر اهمیت مراقبت‎های کامل دوران بارداری جهت جلوگیری از زایمان زودرس می‎تواند نقش بسیار مهمی در کاهش میزان بروز نارسی در نوزادان داشته باشد.

منابع: «عوامل خطرساز مادری مؤثر در تولد نوزادان نارس؛ یک مورد مطالعه مورد شاهدی» نوشته محمد زارعی و دیگران، مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، دوره 7، سال 1394 . «مراقبت و نگهداری از نوزاد نارس (آموزش بیمار)» نوشته زهرا شیرانی، واحد آموزش سلامت همگانی و بیماران، 1395 . «مراقبت از نوزاد نارس در منزل» نوشته محمود نوری شادکام و زهرا نوری شادکام، یزد، طب گستر، چاپ اول، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 28 تیر 1396
تعداد بازدید: 32855 بار