حرف زدن 14

یکی از مراحل رشد کودک، توانایی صحبت کردن و حرف‎زدن او است که به عوامل مختلفی بستگی دارد و خود دارای مراحل مختلفی است. یکی از مشکلات مهم این مرحله، دیرزبان بازکردن است که ممکن است برای بسیاری از والدین، دلایل آن، مهم می‎باشد.

  • مراحل رشد گفتاری کودکان

کودک یک‎ساله: کودک در حدود یک‎سالگی بعضی کلماتی که اطرافیان بیان می‌کنند را درک می‌کند. این کلمات همان چیزهایی است که به آن‎ها علاقه دارد مانند شیشه شیر، پدر یا مادر.
در مرحله بعد، کودک این کلمات را به زبان می‌آورد مانند ممه (شیر)، بابا، ماما. در این سن، کودک باید نسبت به صدا، واکنش نشان دهد. بچه‌هایی که با دقت به اطراف خود نگاه می‌کنند ولی نسبت به صدا واکنش نشان نمی‌دهند، باید از نظر مشکلات شنوایی بررسی شوند.

کودک 12 تا 15 ماهه: وقتی کودک یک‎ونیم ساله می‌شود، می‌فهمد که می‌تواند دو کلمه را با هم ترکیب کند تا منظور خاصی را بیان کند.
اغلب موارد کودک اسم اشیاء را زودتر یاد می‌گیرد مانند توپ. در این سن، کودک باید صحبت‌های اطرافیان را متوجه شود و دستورهای یک مرحله‌ای را اجرا کند مانند بنشین یا عروسک را به من بده.

کودک 18 تا 24 ماهه: در سن 18 ماهگی، کودک باید حدود 20 لغت و در سن دو سالگی، حدود 50 لغت به یاد داشته باشد.
در دو سالگی، کودک 2 تا 3 کلمه را هم‌زمان به کار می‌برد.
در این سن، کودک به‎راحتی جمله می‌سازد و خواسته‌های خود و مفاهیم را بیان می‌کند. به‎طوری که افراد غریبه که با حرف‎زدن کودک آشنایی ندارند، حداقل نصف حرف‌های او را متوجه می‌شوند. در این سن، کودک می‌تواند دستورات دو مرحله‌ای را اجرا کند.

کودک دو تا سه ساله: کودک در سه‎سالگی اسم خود را می‌‌گوید. در این سن، لغاتی که کودک به یاد دارد، از حد شمردن خارج است.
او می‌تواند به‎راحتی چند کلمه را با هم ترکیب کرده و جمله بسازد.
افراد غریبه حدود سه چهارم صحبت‌های کودک را متوجه می‌شوند.
در این سن قدرت درک مطلب کودک افزایش می‌یابد. به‎عنوان مثال، کودک به راحتی فرق توپ بزرگ و کوچک را می‌فهمد.
هنگامی که کودک به پنج‎سالگی می‌رسد، حدود هشت‎هزار کلمه به یاد دارد و بسیاری از قواعد زبان را فرا گرفته است.

صحبت کردن با کودک
  • دیر زبان باز کردن کودکان

بسیاری از والدین نگران هستند که آیا فرزندشان به موقع زبان باز کرده است یا خیر، در حالی‎که بیشتر اوقات اضطراب آن‌ها بیهوده و بی‌اساس است.
به‎طور طبیعی زمان زبان باز کردن کودکان بسیار متفاوت است و بعضی دیر و بعضی زود زبان باز می‌کنند. رشد کودک و زبان باز کردن او، هم به ژنتیک کودک و هم به محیط اطراف او بستگی دارد.

  • چه کودکانی دیرتر از بقیه زبان باز می‌کنند؟

ـ اکثر پسرها دیرتر از دخترها زبان باز می‌کنند و این یک امر طبیعی است.
ـ کودکانی که زودتر از زمان معمول به دنیا آمده‌اند، معمولاً دیرتر زبان باز می‌کنند.
ـ برخی محققان می‌گویند چون دوقلوها بدون استفاده از لغات و صحبت کردن می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، ممکن است دیرتر از بقیه زبان باز کنند.
ـ کودکانی که خواهر یا برادر خوش سر و زبان دارند، وقتی می‌بینند خواهر یا برادر بزرگترشان خوب حرف می‌زند، احساس می‌کنند که دیگر نیازی نیست خودشان حرف بزنند و گاهی دیرتر زبان باز می‌کنند.
ـ کودکانی که به اندازه کافی با آن‎ها صحبت نمی‌شود، نسبت به سایر کودکان، دیرتر زبان باز می‌کنند.
ـ بعضی کودکان بدون داشتن مشکل خاصی و فقط از لحاظ ژنتیکی، دیرتر شروع به صحبت می‌کنند. معمولاً کودکان دیگر این خانواده یا پدر و مادر این کودکان نیز ممکن است دیرتر زبان باز کرده باشند.
ـ کودکانی که مشکلاتی در دهان، زبان، کام یا اعصاب مربوط به آن‌ها دارند، ممکن است دیرتر شروع به حرف‎زدن کنند.

حرف زدن 12ـ کودکانی که مشکلات شنوایی دارند، دیرتر حرف می‌زنند. برای بررسی شنوایی کودک، می‌توان به متخصص مراجعه کرد. در این رابطه، والدین باید به درمان عفونت‌های گوش کودک بسیار اهمیت دهند. عفونت‌های ساده‌ای که به‎طور صحیح درمان شوند، تأثیری بر شنوایی کودک نخواهند داشت اما عفونت‌های مکرر و علی‌الخصوص طولانی‎مدت گوش که درمان نشوند، می‌توانند باعث کاهش شنوایی و در نهایت، دیر زبان باز کردن کودک شوند.
ـ
مشکلات ذهنی و هوشی می‌تواند موجب دیر زبان باز کردن کودک شود.
ـ
ابتلا به بعضی بیماری‌های روحی مثل اوتیسم موجب می‌شود کودک دیرتر شروع به صحبت کند یا اصلاً زبان باز نکند.
  • توصیه مهم به والدین

از آن‌جایی که به سختی می‌توان علت دیر زبان باز کردن کودکان را فهمید، بهتر است برای علت‎یابی این مسئله به متخصص مراجعه شود به‎خصوص زمانی‎که یکی از موارد زیر در او مشاهده شود:

  1. در خانواده، سابقه مشکل گفتاری و تکلم وجود داشته باشد.
  2. کودک به خوبی با پدر و مادر ارتباط برقرار نمی‌کند.
  3. کودک تا هجده ماهگی حتی یک کلمه هم حرف نمی‌زند.
  4. کودک ظاهراً گفته‌های اطرافیان را نمی‌فهمد.
  5. کودک غان و غون نمی‌کند و اگر هم می‌کند، حروف بی‌صدا را به کار نمی‌برد.

پدران و مادرانی که کودکشان دیر زبان باز کرده‌اند باید با کودک خود، مستقیم صحبت کنند اما با پرسیدن سؤالات مختلف، او را وادار به صحبت کردن نکنند. سعی کنند کلمات مختلف را بلند و صحیح به کار ببرند و تکرار کنند و اگر کودک صحبت کرد، او را تشویق کنند.

منابع: «راهنمای بچه‎داری آسان» نوشته هنگامه صدرایی، انتشارات نسیم فرهنگ، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 22 تیر 1396
تعداد بازدید: 5910 بار