مسواک 1دندان‌های شیری در اکثر کودکان بین سن 6 ماهگی تا 3 سالگی و 32 دندان اصلی کودک، از 6 سالگی تا 16 سالگی درمی‌آیند.
با درآمدن دندان‌های اصلی، دندان‌های شیری لق می‌شوند و می‌افتند.
اگر دندان شیری کودک زود خراب شود یا دندان فاسد به مدت زیادی در دهان کودک بماند، ممکن است دندان دائمی کودک نیز دچار پوسیدگی شود. بنابراین محافظت از دندان‌های شیری کودک بسیار مهم است و موجب می‌‌شود دندان‌های او در بزرگسالی کمتر دچار پوسیدگی شوند.

مراقبت از دندان‌های شیری در نوزادان

جهت مراقبت از دندان‌های شیری، مادر باید دندان‌های شیری کودک را مسواک بزند. مسواک‎زدن دندان‌های شیری به این صورت است که مادر باید حداقل روزی دو بار، یک تکه پاچه تمیز دور انگشت اشاره خود بپیچد و آن را با آب خیس کند و سپس انگشت خود را با ملایمت روی لثه و دندان‌های شیرخوار (سطح درونی و بیرونی دندان‌ها) بکشد.
این کار را باید از همان آغاز درآمدن اولین دندان شیری شروع کند تا دندان‌های شیری کودک سالم بمانند و دندان‌های دائمی دچار مشکل نشوند.

راه دیگر برای تمیز کردن دندان نوزادان، استفاده از مسواک انگشتی است. این مسواک را می‌توان از داروخانه تهیه کرد. در این مسواک، انگشت در محل مخصوصی قرار می‌گیرد و می‌توان تمیز کردن دندان کودکان را انجام داد. معمولاً موهای این مسواک نرم است تا آسیبی به لثه کودک وارد نکند. استفاده از این مسواک‌ها با توجه به طراحی و نحوه استفاده از آن و همچنین کوچک‎بودن فضای دهان کودک، معمولاً هم برای والدین و هم برای کودک راحت‌تر است.

مسواک‎زدن در کودکان

در سنین بالاتر، می‌توان از مسواک معمولی مخصوص کودکان استفاده کرد. سر این مسواک‌ها باید کوچک و موهای آن نرم باشد.
تا زمانی که کودک توانایی کامل برای مسواک‎زدن را پیدا نکرده است، باید این کار توسط والدین انجام شود. حرکت مسواک برای مسواک‎زدن دندان‌های شیری با بزرگسالان، متفاوت و به صورت جلو ـ عقب است.

استفاده از خمیردندان در هنگام مسواک‎زدن فواید زیادی از جمله سفید شدن دندان‌ها، ایجاد طعم و بوی خوش در دهان و ... دارد اما اصلی‌ترین فایده خمیردندان این است که به علت داشتن ماده شیمیایی فلوراید، از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
تقریباً همه خمیردندان‌های داخلی و اکثر خمیردندان‌های خارجی، فلوراید دارند. نکته مهم این است که فلوراید ماده‌ای سمی است و در صورتی که بیش از حد قورت داده شود، ممکن است انسان را دچار مسمومیت کند.
قورت‎دادن مکرر خمیردندان خصوصاً قبل از سن شش‎سالگی می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفیدرنگ و در موارد شدیدتر، قهوه‌ای‎رنگ روی دندان‌های کودک شود که به علت مسمومیت با فلوراید است.

مسواک 4

درباره استفاده بچه‎ها از خمیردندان باید به چند نکته توجه شود:

  1. کودک باید هنگامی از خمیردندان استفاده کند که بتواند آنچه را که در دهانش است، کاملاً به بیرون تف کند. این زمان معمولاً از حدود سه‎سالگی است.
  2. مسواک‎زدن کودکان تا سن هفت‎سالگی باید تحت نظارت والدین انجام شود و والدین مطمئن شوند که کودک کف و باقی‌مانده خمیردندان را بیرون می‌ریزد و قورت نمی‌دهد.
  3. میزان خمیردندانی که در هر بار مسواک‎زدن روی مسواک قرار داده می‌شود، باید حدود اندازه یک نخود و نه بیشتر باشد.
  4. برای کودکان بهتر است از خمیردندان مخصوص کودکان استفاده کرد که فلوراید آن کم‎تر از خمیردندان‎های دیگر است.
  5. اگر مسواک‎زدن کودکان تحت نظارت والدین نیست، تا قبل از شش‎سالگی نباید از خمیردندان دارای فلوراید استفاده شود.

نکاتی که پیشنهاد می‎شود والدین خصوصاً مادران رعایت کنند، عبارتند از:

  1. تمیز کردن دندان را از زمان درآمدن اولین دندان‌های شیری شروع کنند.
  2. مادران سعی کنند به جای شیرخشک، به کودک شیر خود را بدهند چون مواد قندی موجود در شیرخشک موجب پوسیدگی دندان‌های کودک می‌شود.
  3. بهتر است از 6 ماهگی به بعد، پس از هر نوبت شیردادن یا غذا دادن به کودک به‎ویژه در هنگام شب، مقدار کمی آب به او بدهند تا دندان کودک تمیز شود.
  4. تا جایی که ممکن است به کودک شیرینی و مایعات شیرین مثل آب‎قند، نبات‎داغ و ... ندهند و اگر به هر علت این مواد شیرین را به کودک دادند، فراموش نکنند دهان و دندان‌های او را تمیز کنند.
  5. کودک را از 2 یا 3 سالگی به‎طور منظم نزد دندانپزشک ببرند.
منابع: «راهنمای بچه‎داری آسان» نوشته هنگامه صدرایی، انتشارات نسیم فرهنگ، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 16 مرداد 1396
تعداد بازدید: 28989 بار