nullمادران زیادی به کار و تحصیل در محیط خارج از خانه مشغول هستند و همین مسئله طی یک شبانه‎روز، موجب دوری آن‎ها از کودک شیرخوارشان می‎شود.
اگر مادر بتواند میان کار و شیردهی خود توازن برقرار کند، این مسئله مشکلی ایجاد نمی‎کند، اما بازگشت به سر کار، بدون برنامه‎ریزی قبلی و بدون حمایت خانواده، دوستان و همکاران، مادر را به‎شدت دچار اضطراب می‎کند.
شواهد و مطالعات انجام‎شده حاکی از آن است که مواردی چون خستگی مادر، مشکلات ناشی از دوشیدن شیر و دخیره کردن آن، توجه به میزان ترشح شیر و تنظیم وقت برای کار کردن در بیرون از خانه و  رسیدگی به برنامه غذایی خود، از مهم‎ترین مسائلی است که مادر در این دوران با آن‎ها درگیر هستند.

در مطالعات انجام‎شده روی مادران شیرده، چند مورد از موانع و مشکلاتی که هنگام کار کردن و ادامه شیردهی، برای این مادران پیش می‎آید، مشخص شده و عبارتند از:

 1. نبودن فردی که بتواند در منزل و یا در محیط کار از کودک مراقبت نماید.
 2. نبودن محیط مناسبی برای شیردهی، شیردوشی و ذخیره نمودن شیر مادر
 3. نبودن قوانین کافی استخدامی و امنیت شغلی در بخش خصوصی، برای دورانی که مادر کار خود را به واسطه زایمان و دوران پس از آن ترک می‎گوید.
 4. عدم آگاهی کافی مادر نسبت به شیردهی

بهترین وسیله دفاعی مادر در برابر مشکلات، داشتن آگاهی کامل در مورد موانعی است که امکان دارد به‎هنگام بازگشت به کار با آن‎ها مواجه شود.
برای اینکه راحت‎تر بتوانید از این موانع بگذرید، پیشنهاد می‎شود به موراد زیر توجه نمایید:

 • قبل از زایمان، با مادرانی که در محیط کار شما هستند، صحبت کرده و ببینید که آن‎ها چگونه خود را با مشکلات موجود تطبیق داده‎اند.
 • nullدر صدد یافتن یک مادر شیرده، اعم از یک دوست، یک همکار و یا یکی از اعضای گروه طرفداران شیردهی باشید که بتواند در این مورد، دستورالعمل‎های آموزنده ناب را در اختیارتان قرار دهد.
 • از خانواده‎تان بخواهید که شما را در این امر یاری دهند.
 • درخواست برای کار نیمه‎وقت بدهید و یا اینکه سعی کنید قسمتی از کارهای بیرون را به منزل آورده و انجام دهید.
 • سعی کنید مکانی را که برای نگهداری کودکتان انتخاب می‎کنید، نزدیک به محل کارتان باشد تا بتوانید در بین اوقات کار، زمان‎های کوتاهی که برای استراحت دارید، نزد او رفته و به او شیر بدهید.
 • صبح قبل از خروج از منزل، کودک را با شیر خود تغذیه نمایید و مابقی شیر را بدوشید و در یخچال قرار دهید تا برای وعده بعد با قاشق و یا فنجان به او داده شود.
 • غیر از هنگامی که در محل کار هستید، نوزاد خود را ترک نکنید و همیشه او را به همراه داشته باشید و بر حسب میل و تقاضایش، با شیر مادر تغذیه کنید.
 • شب‎ها و روزهای تعطیل که در منزل حضور دارید، کودک را به مقدار و دفعات بیشتری با شیر خود تغذیه کنید.

در مدتی که در حال دست‎وپنجه نرم کردن با مشکلات کار بیرون و مراقبت از یک کودک تازه از راه رسیده هستید، همواره به خاطر بیاورید که مسئله شیردهی همیشگی نخواهد بود. به‎زودی وابستگی کودکتان به شما کم می‎شود.

منابع: «ترویج تغذیه با شیر مادر» نوشته آذر حاتمی، تهران، انتشارات پونه، 1386 . «خوب بخورید، شیر بدهید، وزن کم کنید؛ تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری و شیردهی» نوشته آیلین به‎آن، ترجمه حسین مرندی و نسترن رزمجو، مشهد، به‎نشر، 1378 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 23 مرداد 1396
تعداد بازدید: 12487 بار