nullخوراکی‎های سنگین‎ و سخت‎ می‎توانند باعث اشکال در بلع و گیر کردن در گلو یا در بیخ گلوی کودک نوپا شوند. جهت پیشگیری از این مسائل، پیشنهاد می‎شود به نکات زیر توجه نمایید: به مطالب زیر توجه نمایید تا از این مشکلات پیشگیری شود.

پیشگیری از ورود غذا به نای

به‎علت نوع غذا و بزرگ شدن لقمه و سرعت در بلع، غذا می‎تواند وارد نای کودک شود و اگر بیش از 3 تا 5 دقیقه، اکسیژن هوا وارد ریه‎های کودک نشود، موجب مرگ او می‎شود.
ورود لقمه‎ غذا به نای، ناخواسته در ماه‎های اول و سال اول بیشتر پیش می‎آید. والدین خوب متوجه می‎شوند که چگونه رفتار کنند تا غذا وارد نای کودک نشود.

آن‎ها با کوچک کردن لقمه و له‎کردن آن و پرهیز از غذاهای سخت‎تر، مبادرت به این امر می‎کنند یا در رانندگی به‎ویژه وقتی تنها با کودک در خودرو هستند، کودک را تغذیه نمی‎کنند چون در جریان رانندگی، قادر به‎ هیچ‎گونه کمک به کودک هنگامی‎که غذا در گلویش گیر کرده، نیستند.

چه عواملی موجب ورود غذا در نای می‎شود؟

  • مهارت کودک در جویدن و فرو بردن غذا اهمیت شایانی دارد و نباید تصور کرد که چون کودک به ماه‎های 8 تا 12 رسیده، دیگر اشکالی در بلع نخواهد داشت. این مسئله، یک نکته اساسی است که والدین باید به آن توجه ویژه نمایند.
  • از تغذیه کودکان توسط بزرگسالان یا کودکان بزرگتر جلوگیری کنید و حتماً در هنگام تناول خوراکی‎ها، خودتان با دقت کافی در کنار کودک قرار گیرید.
  • در حال حرکت و راه‎رفتن و دویدن، کودکان را تغذیه نکنید و قبل از ارائه خوراکی‎ها به آن‌ها، جای آنان را تثبیت کنید و در حال نشسته، به تغذیه آن‎ها بپردازید.

چون سفتی و سختی خوراکی‎ها در این مورد، حرف اول را می‎زند، هسته‎ها را خارج کنید. مثلاً انگور را نصف کنید. میوه‎ها را کوچکتر برش دهید و از دانه‎های حبوبات و آجیل سفت، چیزی به کودک ارائه نکنید. شیرینی‎ها و نان سفت و خشک، خوراک‎های مناسبی نیستند.

nullچه چیزهایی نباید به کودک داده شود؟

  • حبوبات و آجیل، دانه‎های درشت ذرت و فرآورده‎های آن
  • هویچ، کلم خام، گیلاس، آلبالو و گوجه‎فرنگی (مگر اینکه له و بدون هسته باشند.)
  • کشمش، توت خشک، قطعات بزرگ و نامنظم و خام گوشت‎ها و پنیر
  • مغز بادام، گردو، بادام زمینی (مگر له شده و خمیر آن)، آب‎نبات گرد و سخت
  • آدامس، دانه‎های گرد و درشت حبوبات (مگر پخته و له شده)

در نهایت باید افزود اگر نوزاد یا کودک نوپای شما دچار حالت خفگی در اثر گیر کردن غذا یا هر جسم خارجی دیگری در نای خود شد، باید کودک را به حالت خوابیده به شکم، روی بازوی خود قرار دهید (به‎گونه‎ای که سر کودک پایین است، او را با کمک دست خود حفظ نموده و بازوی خود را بر روی رانتان حایل نمایید)، سپس 5 ضربه تیز روی پشت کودک، بین پهنای شانه‎های او بزنید.

منابع: «خوراک کودک نوپای شما»، نوشته الیزابت. م. وارد، ترجمه محمد شمس اردکانی با همکاری رضا علیجانیان، اصفهان، نشر پوریای ولی، چاپ اول، 1386 . «انسداد راه هوایی (کودکان – شیرخواران)» نوشته سعیدرضا پهلوان‎پور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز مدیریت حوادث و فوریت‎های پزشکی استان یزد، سال 1390 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 24 مرداد 1396
تعداد بازدید: 38759 بار