nullهمه کودکان شیرینی را دوست دارند و در کنار آن‎ها کیک و شیرینی و بستنی به‎وفور دیده می‎شود. در حالی‎که قندهای مرکب از قبیل نان و حبوبات و شیرینی گیاهان چندان برای‎شان خوشایند نیست. 
قند و شکر انرژی‎زا هستند، اما مصرف آن برای کودک زیر یک‎سال توصیه نمی‎شود؛ چون ذائقه او به طعم شیرین عادت می‎کند و زمینه برای بروز مشکلاتی مثل چاقی در بزرگسالی فراهم می‎شود.

برای کودکان روزانه چیزی در حدود 6 تا 8 قاشق مرباخوری از مواد قندی کافی است. در کودکان 2 تا 4 ساله و یا در سنین بالاتر ممکن است شیرینی موجب کاهش اشتهای آن‎ها برای غذا و خوراکی‎های باکیفیت بالاتر که برای صبحانه، ناهار و شام در نظر گرفته‎اید، خواهد شد.
خوراکی‎های کودک که به آن مواد قندی ساده اضافه می‎کنند، می‎تواند موجب چاق شدن کودک شود.

nullچند پیشنهاد برای کاهش مصرف مواد قندی

  • هر قاشق مرباخوری شکر دارای 16 کالری انرژی است که ناگزیر کودک شما بدان احتیاج دارد. خوراکی‎های حاوی قندها، مخلوطی از چربی را هم به‎همراه خواهد داشت. در تغذیه کودک طوری عمل کنید که غذای اصلی او این ترکیبات نباشد، چون عامل فساد دندان‎های شیری نیز می‎شود.
  • هرگز نوشیدنی‎های گازدار که حاوی قند زیاد است را به کودکتان ندهید و به‎جای آن از شیر، آب‎میوه طبیعی خالص، ماست و مخلوطی از آن‎ها استفاده کنید. هر 1.5 لیوان معمولی (360 سی‎سی) نوشابه، معادل 12 قاشق چای‎خوری شکر دارد.
  • هرچه می‎خواهید به شیر اضافه کنید، خودتان تنظیم کنید و از شیرهای ترکیبی موجود در فروشگاه (شیرموز، شیر عسل و ...) استفاده نکنید.
  • شیرینی و شکلات را در خانه نگه ندارید، یا از دسترس دور کنید.
  • nullمی‎توانید شیر و ماست را با مقدار اندکی مواد قندی مثل شکر، عسل و مشابه آن مخلوط کنید و به کودک ارائه دهید.
  • حبوبات را به‎طور خاص با شیر و یا کمی شکر مخلوط کنید.
  • کلوچه و نان قندی کم‎شکر به‎کار گیرید.
  • خودتان نان قندی و کلوچه و میوه‎های کم‎شیرینی را پخت کنید.
  • اگر خود شما رژیم گرفته‎اید یا به علت دیگری مواد قندی را کنار گذاشته‎اید، لازم نیست که کودک شما هم به‎همین شدت و دقت از قندها پرهیز کند، بلکه مصرف قندهای مرکب مثل نشاسته‎ها برای صرف انرژی کودک لازم است و به‎مقدار کافی و لازم از قند ساده و مرکب در اختیار کودکان قرار دهید.
منابع: «خوراک کودک نوپای شما» نوشته الیزابت. م. وارد، ترجمه محمد شمس اردکانی با همکاری رضا علیجانیان، اصفهان، نشر پوریای ولی، چاپ اول، 1386 . «راهنمای تغذیه کودکان (آنچه والدین لازم است در مورد تغذیه کودک خود بدانند)» گردآوری مهران کریمی، تهران، انتشارات آثار سبحان، 1386 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 26 مرداد 1396
تعداد بازدید: 38321 بار