آلودگی 4در ادامه مطالب مربوط به بیش‎فعالی با عناوین «بیش‎فعالی؛ تعریف و آسیب‎ها» و «علائم بیش‎فعالی کودکان»، به دلیل شناسایی نشدن همه علت‎های این نوع از اختلال رفتاری، به برخی از علل آن، اشاره می‌شود:

 • وراثت: در بیشتر مواقع، فرزند بیش‌فعالی خود را از پدر به ارث می‌برد که در این شرایط، فرزند نیاز به دقت بیشتری در تربیت دارد. این نکته را می‌توان به‎عنوان یک پارامتر در حین ازدواج مد نظر قرار داد.
 • کم‌خونی مادر هنگام بارداری: متأسفانه به دلیل تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب، این مورد در میان مادران شایع شده است.
 • تولد زودرس: هنگام بارداری مادر، کودک باید سیر تکاملی خود را به‌صورت کامل طی کند. امروزه به دلیل عمل جراحی سزارین، تولد زودتر از زمان اصلی خود صورت می‌گیرد. در این مورد زایمان طبیعی می‌تواند به تکامل کامل فرزند کمک کند.
 • کوچک بودن سر نوزاد هنگام تولد: معیار این مسئله، جدول رشد کودک است که در کارت بهداشت درج می‌شود.
سیگار 1
  • کمبود اکسیژن: الف. دوره بارداری: مادر گاهی در زمان بارداری در مکان‌هایی قرار خواهد گرفت که اکسیژن کافی برای تنفس کردن وجود ندارد. به‎عنوان مثال، مادری که در محیط کارخانه‌ای و یا کارگاه‌های صنعتی مشغول به کار است یا در محیط منزل در فصل زمستان، به جای هوای مطبوع، هوای گرم و خشک استنشاق می‌کند، تنفس در این شرایط، اثر مستقیم بر روی جنین خواهد داشت. ب. بعد از تولد: یکی از توصیه‌های پزشکان در فصل‌های پاییز و زمستان برای کودکان این است که در محیطی تنفس کنند که از هر لحاظ استاندارد باشد. برای داشتن چنین هوایی در منزل می‌‌توان این نکات را رعایت کرد: وجود گل‌های آپارتمانی به جهت تسویه هوا در محیط سکونت و رشد کودک، تنظیم کردن دمای هوای اتاق کودک در فصل‌های پاییز و زمستان بین 25 تا 27 درجه که باید دقت کرد که هوای اتاق خشک نباشد و کودک کنار بخاری خوابانده نشود.
  • آب و هوای آلوده: در این شرایط، سرب خون کودک افزایش پیدا می‌کند که یکی از عوامل شناخته شده بیش‎فعالی است. از همین‎رو در روستاها و شهرهای کوچک و کم‎سکنه که آلودگی هوا بسیار کم است، درصد بیش‎فعالان نیز نسبت به شهرهای بزرگ کم‎تر می‌باشد.
  • الکلی یا سیگاری بودن پدر یا مادر: این مورد هم از نظر ژنتیک و هم از نظر آلوده بودن محیط، ممکن است باعث بیش‎فعالی شود.
  • وارد شدن ضربه به سر کودک: در زمان بارداری مادر، در حین تولد و یا در طول دوران نوزادی و کودکی، ضربه خوردن به سر کودک می‌تواند در بیش‎فعال شدن او نقش داشته باشد.
  • حالات روحی و روانی مادر حین بارداری: یکی از اولین قسمت‌های بدن که در جنین تشکیل می‌شود، سلسله اعصاب کودک است. اگر مادر در هنگام بارداری، دارای اختلالات و فشارهای عصبی باشد، این اختلالات قطعاً بر کودک او اثر منفی خواهد داشت.
  • موبایل 1استفاده بیش از حد از رسانه‌ها:

  الف) مادر: مادر تا حد امکان نباید از گوشی تلفن همراه استفاده کند و از قرارگرفتن در معرض امواج رادیویی (WiFi – GSM) خودداری نماید.

  ب) کودک: کودک نباید از تلویزیون، کامپیوتر، گوشی تلفن همراه، تبلت و ... بیش از حد استفاده کند. کارشناسان معتقدند که به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، 10 درصد کاهش تمرکز در کودک شکل خواهد گرفت. یعنی کودکی که سه ساعت به تماشای تلویزیون می‌پردازد، 30 درصد تمرکزش کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه استفاده کنترل نشده کودک از تلویزیون، باعث کاهش قدرت تمرکز او خواهد شد که کاهش تمرکز یکی از علائم بیش‎فعالی است. همچنین تماشا کردن زیاد تلویزیون در تشدید بیش‎فعالی کودک بیش‎فعال بسیار مؤثر خواهد بود.

  منابع: استاد علیرضا تراشیون، کانال تخصصی تربیتی «گلخونه» زیر نظر مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی .

  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 26 مرداد 1396
  تعداد بازدید: 17699 بار