nullپروتئین برای ساخت سلول‎ها و اندام‎های بدن مورد نیاز هستند. غذاهای مختلف دارای پروتئین هستند، ولی هم مقدار آن‎ها و هم ارزش غذایی پروتئین موجود در آن‎ها متفاوت است. تنها مقدار پروتئین دریافتی کودک مورد توجه نیست، بلکه کیفیت یعنی دارابودن اسیدهای آمینه لازم و غیر لازم در خوراک و مواد پروتئینی مورد مصرف کودکان، اهمیت دارد. اگر پروتئین کافی به کودک نرسد، رشد و نمو او شدیداً تحت تأثیر قرار می‎گیرد.

به علت ادامه رشد است که مصرف و یا نیاز بدن کودکان برای پروتئین‎ها تا دو برابر بیشتر از بزرگسالان است.
در مورد نوزادان باید توجه داشت از مقدار شیری که آنان در روز میل می‎کنند، به اندازه کافی، بلکه بیش مقدار لازم، مواد پروتئین دریافت خواهند کرد. شکی نیست زمانی‎که خوراکی معمولی به آن‎ها داده می‎شود، در غذای‎شان پروتئین‎های مختلف گیاهی و حیوانی موجود است و هیچ‎گونه کمبود دریافت اسیدهای آمینه و پروتئین‎ها را نخواهند داشت. پس از کاهش شیر دریافتی، ممکن است نیاز به مصرف پروتئین زیادتر شود؛ اما برای کودکانی که روزانه 300 میلی‎لیتر شیر میل می‎نمایند، کمبود پروتئین در کار نخواهد بود. هرگاه پروتئین اضافی به کودک برسد و برای سوخت‎وساز سلول‎ها مصرف نشود، آن هم به‎صورت چربی در بدن ذخیره خواهد شد.

کودک تا 6 ماهگی به 9 گرم، 6 تا 12 ماهگی به 14 گرم، و 12 تا 24 ماهگی به 16 گرم پروتئین احتیاج خواهد داشت. برخی از مواد غذایی و میزان پروتئین آن‎ها به شرح زیر است:

null

غذا                                       پروتئین به گرم

60 گرم گوجه                                 26

60 گرم تن                                     20

60 گرم گوشت                               22

یک لیتر شیر تهیه شده                    14

یک لیتر شیر مادر                           10

30 گرم پنیر                                    7

1 تخم‎مرغ بزرگ                             6

2 قاشق مرباخوری خمیر بادام       5

نصف فنجان عدس پخته               4

120 میلی لیتر شیر                        4

120 میلی لیتر ماست                    4

30 گرم نان گندم                          3

نصف فنجان حبوبات پخته           3

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  • nullپروتئین‎ها حاوی اسیدهای آمینه هستند که دارای ازت لازم برای ساخت سلول‎ها است. 
  • پروتئین در بدن ذخیره نمی‎شود، به همین دلیل باید روزانه به مقدار لازم برای رشد کودک، در برنامه غذایی او وجود داشته باشد.
  • در صورت کمبود دریافت مواد قندی، پروتئین‎ها قابلیت تبدیل برای سوخت‎وساز بدن کودک خواهند شد.
  • ارزش غذایی پروتئین‎های حیوانی بیشتر از پروتئین‎های گیاهی است. تمامی اسیدهای آمینه لازم و غیر لازم در فرآورده‎های حیوانی موجود است. پروتئین‎های حیوانی در غذاهایی مانند انواع گوشت، تخم‎مرغ، شیر و لبنیات وجود دارد. اگر گیاهان نیز متنوع و گوناگون باشد، اسیدهای آمینه لازم را برای بدن تأمین خواهند کرد. پروتئین‎های گیاهی در غذاهایی مانند گندم و انواع حبوبات موجود است.
منابع: «راهنمای تغذیه کودکان؛ آنچه والدین لازم است در مورد تغذیه کودک خود بدانند»، گردآوری مهران کریمی، تهران، انتشارات آثار سبحان، 1386 . «خوراک کودک نوپای شما» نوشته الیزابت. م. وارد، ترجمه محمد شمس اردکانی با همکاری رضا علیجانیان، اصفهان، نشر پوریای ولی، چاپ اول، 1386 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 28 مرداد 1396
تعداد بازدید: 17670 بار