null

سیستم بدن کودکان به دلایل مختلف از جمله توانایی پایین هضم برخی از مواد غذایی، حساسیت به برخی مواد غذایی و عدم توانایی او در مراقبت از خود، باید بیش از بزرگسالان مورد توجه قرار گیرد. بنابراین در خصوص چگونگی تغذیه کودک، رعایت چند نکته، پیشنهاد می‎گردد:

 1. دادن غذاهاى مانده به خردسال، ممکن است مشکلات گوارشى (اسهال) را ایجاد کند و غذاهاى فاسد، باعث مسمویت او شود.
 2. هنگام تغذیه کودک، غذا را به قسمت‎‏هاى کوچک تقسیم کنید تا در گلوى او گیر نکند.
 3. هنگام دادن میوه‏‎هایى مانند پرتغال، حتماً هسته‏‎هاى آن‎‏ها را درآورید.
 4. شیشه پر از شیر و آب‎میوه را بدون حضور خود در دهان کودک قرار ندهید؛ احتمال ورود مقدارى از آن به ریه و خفگى کودک وجود دارد.
 5. پیش از دادن غذا یا مایعات به کودک، حتماً دماى آن را بسنجید.null
 6. مراقب فرزند بزرگ‎‏تر خود باشید که به نوزاد شیرخوار شما غذا ندهد (کودکان، از غذا دادن به عروسک یا خرس پشمالوى خود لذت مى‏‎برند و ممکن است همین کار را را با برادر یا خواهر شیرخوار خود نیز انجام دهند.)
 7. پیش از حضور خود سر سفره یا میز غذا و یا بدون مراقب، ظرف داغ غذا را داخل سفره یا روى میز قرار ندهید.
 8. هنگام صرف غذا یا چایى، مراقب ظرف‎‏هاى داغ باشید. خردسالان، بسیار تند و تیز هستند و در یک چشم برهم‎زدن، دست خود را داخل ظرف داغ غذا قرار مى‎دهند.
 9. هنگام نوشیدن نوشیدنى‏‎هاى داغ (چایى، قهوه و ...) یا خوردن سوپ داغ، کودک خردسال را روى پاى خود ننشانید. احتمال حمله ناگهانى او به فنجان یا ظرف داغ وجود دارد.
 10. وقتى کودک خردسال بغل شما است، از کشیدن سیگار خوددارى کنید؛ علاوه بر ضرر قابل توجه دود سیگار و تأثیرات منفی تربیتی آن بر کودک، هر لحظه احتمال دارد دستش او را بسوزاند.

null

  نکاتی که هنگام استحمام کودک خردسال نیز باید مورد توجه قرار گیرد، عبارتند از:
  • به خطرهاى آب در حمام توجه کنید. هرگز اجازه ندهید فرزندتان بدون حضور شما، داخل وان حمام یا تشت آب قرار گیرد. توجه داشته باشید که خردسالان حتى در چند سانتی‎‏متر آب نیز خفه می‎‏شوند. مرگ‎ومیر ناشى از غرق‎شدن کودکان حدود 2 ساله از هر سن دیگرى بیشتر است.
  • هنگام استحمام فرزند، حتى براى چند دقیقه نیز او را تنها نگذارید. لطفاً به زنگ تلفن یا صداى زنگ در بى‏‎اعتنا باشید. در صورت ضرورت، حتماً فرزند خود را همراه ببرید.
  • هرگز فرزند کوچک خود را با فرزند بزرگ‎‏تر در حمام تنها نگذارید (این نکته در غیر حمام نیز صادق است)؛ چون خردسالان وسیله خوبى براى سرگرمى کودکان بزرگ‏تر هستند اما توان مراقبت از آن‎‏ها را ندارند و در صورت بروز حادثه، نمی‎توانند به درستی تصمیم بگیرند.
  • از تماس با وسایل الکتریکى داخل حمام، به‎ویژه زمانى که شیر آب را گرفته‏‎اید، بپرهیزید.
  • پیش از استحمام کودک، حتما دماى آب را بسنجید.
  • هنگام استحمام کودک، انگشتر و ساعت مچى خود را باز کنید تا بدن او آسیب نبیند.
  • صورت نوزاد را زیر دوش آب نگیرید. افزون بر ترس و وحشتى که از حمام در او ایجاد می‎‏‏شود، ممکن است در صورت طولانى‎شدن این کار، تنفس او نیز قطع شود.

  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 30 مرداد 1396
  تعداد بازدید: 13322 بار