nullیکی از دغدغه‎های همیشگی زنان باردار وضعیت اشتهای‎شان است. زنان باردار باید به این نکته توجه داشته باشند که درست است که در دوران بارداری باید بیشتر غذا بخورند ولی این امر به این معنا نیست که «به اندازه» دو نفر بخورند، بلکه باید «برای» دو نفر غذا بخورند؛ یعنی در حدی که احساس گرسنگی‎شان برطرف شود.

برای کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری زنان باردار که دارای اضافه وزن هستند، رعایت نکات زیر، پیشنهاد می‎گردد:

 1. در حالت نشسته و در یک مکان ثابت و دائمی غذا بخورند.
 2. پنج دقیقه قبل از صرف ناهار یا شام، یک لیوان آب بنوشند.
 3. قبل از صرف غذا، سالاد (بدون سس مایونز) میل کنند.
 4. سعی کنند وعده‎های اصلی غذا (صبحانه، ناهار و شام) را حذف نکنند چون ناچار به ریزه‎خواری خواهند شد. ریزه‎خواری به مصرف مکرر وعده‎های غذایی کوچک از جمله میان‎وعده‎های غذایی و تنقلات گفته می‎شود.
 5. سر سفره غذا، تنها از یک نوع غذا میل کنند.
 6. غذا را در ظرف کوچکتری بکشند تا مقدار کمتری غذا بخورند.
 7. مواد غذایی را در جایی دور از معرض دید، نگهداری نمایند.
 8. از خرید و نگهداری شیرینی و شکلات در منزل خودداری کنند.
 9. پس از صرف غذا و سیرشدن، بلافاصله سفره را ترک کنند.
 10. غذا را آهسته و با آرامش میل کنند.

برخی از زنان باردار نیز لاغر و دچار کمبود وزن هستند. افزایش اشتهای این زنان می‎تواند به افزایش وزن و در نتیجه سلامت بیشتر جنین کمک نماید.

nullبرای افزایش اشتها و کاهش انرژی مصرفی در زنان بارداری که دارای کمبود وزن هستند، رعایت نکات زیر، پیشنهاد می‎گردد:

 1. کشیدن غذا در بشقاب بزرگتر
 2. استفاده از سبزی‎های رنگی (هویچ، گوجه‎فرنگی، فلفل دلمه‎ای و ...) در غذا به‎منظور زیبا نمودن غذا و در نهایت افزایش اشتها
 3. استراحت کافی در طول روز: زنان باردار لاغر باید حتماً در طول روز ساعاتی را استراحت نمایند. به‎ویژه استراحت پس از صرف غذا توصیه می‎شود.
 4. جلب حمایت همسر و اعضای خانواده برای ایجاد محیطی توأم با آرامش و کمک به او در انجام کارهای روزمره به‎منظور کاهش حجم کارهای زن باردار.
منابع: «راهنمای کشوری تغذیه دوران بارداری و شیردهی»، نوشته پریسا ترابی و دیگران، معاونت سلامت دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سال 1385 . «تغذیه مادر در دوران بارداری» نوشته اطهر راسخ جهرمی، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، 1391 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 31 مرداد 1396
تعداد بازدید: 6662 بار