null

با توجه به اینکه در سال‎های اخیر، تعداد قابل توجهی از خانواده‎ها تمایل به تک‎فرزندی داشته‎اند و این مسئله به امری رایج، تبدیل شده است، این نوع خانواده‎ها را می‎توان به چهار گروه کلی تقسیم نمود:

  • خانواده‎هایی که خود انتخاب کرده‎اند!

یک گروه، خانواده‌هایی که یک فرزند دارند و از این بابت ناراحت هم نیستند چرا که خودشان تصمیم گرفته‌اند یک فرزند داشته باشند. این خانواده‌ها معمولاً وابستگی زیادی به فرزندشان ندارند.

  • خانواده‎هایی که نتوانسته‎اند!

نوع دوم خانواده‌هایی هستند که می‌خواستند بیشتر از یک فرزند داشته باشند ولی نتوانسته‌اند.

این خانواده‌ها ممکن است اظهار ناراحتی کنند، چون تمایل داشته‌اند که فرزندان بیشتری داشته باشند.

این گروه ممکن است به‎طور دائم در حضور فرزند خود اظهار کنند که دلمان می‌خواست بچه‌های بیشتری داشتیم و متأسفیم از اینکه چنین نیست. چنین صحبت‌هایی برای کودک مضر است.

در بعضی خانواده‌های تک‌فرزند، مادر به‎شدت به فرزند خود وابسته است و این وابستگی بیشتر برای مادر مشکل ایجاد می‌کند تا فرزند. 

مثلاً مادری که همواره نگران است و خود را مسئول حفاظت از فرزندش می‌داند و او را همراهی می‌کند.

  • خانواده‎هایی که مجبور شده‎اند!

null

گروه سوم خانواده‌هایی هستند که فرزندان بیشتری داشته‌اند، اما بر اثر بیماری یا تصادف یا هر حادثه دیگری، در حال حاضر فقط یک فرزند دارند. اینها هم جزء خانواده‌های تک‌فرزند به حساب می‌آیند و به شدت به فرزند خود وابسته هستند و دائم نگرانند که مبادا این فرزند را نیز از دست بدهند. این نوع برخورد نیز بر روح و روان این فرزند تاثیر می‌گذارد.

  • خانواده‎های غیرواقعی!

گروه چهارم خانواده‌هایی هستند که یک فرزند دارند اما این فرزند واقعی آنها نیست، بلکه فرزند‌خوانده است.

این گروه از خانواده‌ها هم باز نگرانند که مبادا فرزند‌خوانده آنان به واقعیت پی ببرد وعلاقه‌اش نسبت به والدین غیرواقعی‌اش از بین برود و آنها را ترک کند.

  • آنچه روانشناسان می‎گویند!

روانشناسان برای تعدیل حس انحصارطلبی تک‌فرزندان توصیه می‌کنند که کودکان تک‌فرزند در فعالیت‌های اشتراکی از قبیل باشگاه ورزشی، مهدکودک و کلاس‌های گروهی نیز شرکت کنند.

یکی دیگر از راهکارها این است که خانواده‌های تک‌فرزند با خانواده‌هایی رفت‌و آمد کنند که فرزندان هم‌سن و سال داشته باشند و بتوانند جمعی دوستانه فراهم کنند که خانواده‌ها به‌راحتی با یکدیگر مراوده داشته باشند. 

منابع: پاسخ به والدین. نوشته سیما فردوسی . انتشارات صابرین 1393 . عصر ایران .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 22 تیر 1395
تعداد بازدید: 5063 بار