روابط زناشویی پس از تولد نوزاد
روابط عادی زناشویی و دوران آزادی و خوش زوج‌های جوان، بعد از تولد و اضافه شدن عضو جدید به خانواده، شکل دیگری پیدا می‌کند. یک شام خصوصی دو نفره در یک رستوران یا قدم‎زدن بی‌دغدغه زن و شوهر در یک پارک یا خیابان، به خاطره‌ای تبدیل می‌شود و عضو کوچک خانواده همراه خوشی‌هایی که با خود می‌آورد، زحمت‌هایی نیز برای والدین ایجاد می‌کند. قبل از تولد نوزاد، والدین چنان در رؤیای تولد نوزاد و اشتیاق دیدار او غرق می‌شوند که به مسائل، تنش‌ها و زحمات نوزاد فکر نمی‌کنند اما در ماه اول تولد نوزاد، واقعیت‌ها خود را نشان می‌دهند و والدین، این موجود کوچک و عزیز را تا مدتی مزاحم و موجب اختلال در امر زندگی خویش می‌بینند. در این دوره، مزاحمت‌های غیرمنتظره نوزاد، برنامه خواب و خوراک و روابط نزدیک زن و شوهر را برهم می‌زند. معمولاً پیش‌بینی مسائل و آشنایی با آن‌ها، در رفع مشکلات و تعدیل آن‎ها مؤثر است.
مهم‌ترین تغییر در زندگی زناشویی، کم‎شدن فرصت و حوصله برای روابط خصوصی زن و شوهر است. این موضوع یکی از واقعیت‌ها در زندگی والدین جوان است. عضو سوم یا فرد جدید خانواده، با وجود سن کم، توقعات زیادی دارد و غالباً تمام وقت و انرژی مادر را به خود اختصاص می‌دهد. مادر برای کاهش مشکلات و جلوگیری از خستگی، باید از انجام کارهای غیرضروری چشم‌پوشی کند و نیروی خود را برای رسیدگی به نوزاد، خود و خانواده‌ ذخیره نماید. مسئولیت سنگین مادر، به‎اضافه بی‌خوابی یا بدخوابی در ماه اول، به قدری باعث خستگی و بی‌حوصلگی او می‌شود که به آسانی در مقابل یک ناراحتی کوچک، واکنش شدید و ناراحت‌کننده‌ای نشان می‌دهد. 
روابط زناشویی پس از تولد نوزاد
توقعات زیاد نوزاد، تمام نیروی مادر را از بین می‌برد و برای روابط زناشویی، حوصله‌ای باقی نمی‌گذارد. نوزادان پرنیاز، مادران خود را از فرط خستگی تا مرز جنون پیش می‌برند. همسران این مادران جوان، از بی‌توجهی زن خود شکایت دارند و خود را فراموش‌شده به حساب می‌‌آورند. این احساسات منفی شوهر نسبت به زن، امری طبیعی است چون شوهر، خود را از دایره پیوستگی و پیوندی که بین مادر و نوزاد به‎وجود آمده، بیرون می‌بیند. این بی‌توجهی را نباید دل کندن زن از شوهر دانست، بلکه علت واقعی و ساده این رفتار، تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی است که پس از زایمان در مادر به وجود می‌آید. به بیان دیگر در این دوره از زندگی مشترک، فصل جدیدی آغاز می‌شود که با بهار زندگی تفاوت دارد. 
یک زن دارای دو نوع هورمون، یعنی هورمون‌های جنسی و هورمون‌‌های عاطفه مادری است. قبل از تولد نوزاد، هورمون‌های جنسی زن فعال‌تر از هورمون‌های مادری است و به این دلیل، توجه و میل بیشتری به شوهر خود نشان می‌دهد. پس از تولد نوزاد، شرایط، معکوس شده و هورمون‌های مادری نسبت به هورمون‌های جنسی، فعال‌تر می‌شود. این یک پدیده بیولوژیکی طبیعی، برای بقاء نسل و پرورش نوزاد است که فصل کوتاه و موقت یا فصل سرد زندگی زناشویی را به وجود می‌آورد. در این دوره، مادر تمام نیروی خود را برای رسیدگی به نوزاد و تغذیه او به‎کار می‌برد و ممکن است حتی فرصتی برای نشستن در کنار همسر خود پیدا نکند. بعد از چند ماه که دوره شیردهی به پایان می‌رسد و نوزاد به اندازه کافی رشد می‌کند، زحمت مادر نیز کمتر می‌شود و زندگی مشترک، فصل جدید و خوشی را از سر می‌گیرد. روابط زناشویی پس از تولد نوزاد
گرچه هورمون‌های زنانه پس از زایمان تغییر می‌کنند، در هورمون‌های مردانه، تغییری به وجود نمی‌آید. زن و شوهر برای حفظ آرامش در زندگی مشترک، باید از این تغییرات آگاه باشند. در واقع سازش با زندگی پس از تولد نوزاد و تحکیم روابط خانوادگی، تا حد زیادی به تفاهم در این زمینه بستگی دارد.
والدین نباید تصور کنند که وجود نوزاد برای آن‎ها زحمتی ایجاد می‎کند، بلکه می‌توانند نوزاد را نیز در گردش‎ها و مهمانی‌های خود شرکت دهند و از حضور او، خاطره‌ای خوش بسازند. در این دوره، زن و شوهر بهتر است از احساسات یکدیگر آگاه باشند. اگر مادر از بچه‌داری خسته است، باید آن را با پدر، در میان بگذارد و از او برای انجام بعضی از امور منزل کمک بخواهد. پدر نیز می‌تواند برای رسیدگی به نوزاد و کمک به مادر، مدتی مرخصی بگیرد و یا هنگامی که در منزل است، با انجام کارهای منزل، به ویژه کارهای سنگینی که از عهده مادر ساخته نیست، علاقه خود را به خانواده نشان دهند. شوهران معمولاً نمی‌توانند نیازهای همسرشان را پیش‌بینی کنند و زنان نیز در بیان خواسته‌ها و کمک گرفتن از شوهر خود، اکراه دارند. زن و شوهر باید به خواسته‌های یکدیگر، احترام بگذارند تا زندگی خوشی را در کنار نوزاد ادامه دهند.
به یاد داشته باشید که دوره نوزادی پس از مدتی سپری می‌شود و زمانی می‌رسد که کودک به توجه کمتری نیاز دارد و فصل خوش زندگی زناشویی دوباره آغاز می‌گردد.
منابع: «آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد» نوشته ویلیام سیرز، ترجمه جواد میدانی، انتشارات صابرین، ۱۳۸۵ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 02 آذر 1395
تعداد بازدید: 5454 بار