null«بیشتر کودکان مبتلا به امراض روحی، بیماری خود را از مادرشان به ارث برده‎اند. پس، از آنجا که تمام خصوصیات مادر در فرزند، اثر خوب و بد خود را می‎گذارد و خوشبختی یا بدبختی کودک را در رحم، پی‎ریزی می‎کند، ضرورت دارد مادران ...»
این مطلب، بخشی از کتاب «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» است که به قلم سیما میخبر و همکاری جمعی از خواهران حوزه علمیه در 260 صفحه، نگاشته شده و توسط انتشارات نورالزهراء (س) در سال 1382 منتشر و تاکنون بیش از 125 بار، تجدید چاپ شده است. این مسئله حاکی از محتوای مفید و کاربردی آن است.
این کتاب در هفت فصل، برنامه اخلاقی، عبادی و تغذیه قبل از انعقاد نطفه تا پایان شیردهی و همچنین نکات تربیتی کودکان و نوجوانان را ارائه می‎دهد.
ریحانه بهشتی یا فرزند صالح، علاوه بر طراحی زیبا و دلنشین روی جلد و صفحات، دارای متنی ساده و روان است.
نویسنده با بهره‎گیری از آیات قرآن کریم، کتب روایی، فقهی  و متون علمی، سعی کرده است که تمامی مباحث مربوط به مادر و کودک را پوشش دهد و می‎توان گفت تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده است. چرا که به بسیاری از مباحث مهمی که دغدغه والدین در زمان‎های قبل و بعد از انعقاد نطفه، بارداری، زایمان، پس از زایمان و شیردهی است، پرداخته شده و حتی توصیه‎هایی تربیتی با نگرش روایی نیز ارائه کرده است اما شاید اگر در رابطه با هر موضوع، توضیحات بیشتری ارائه می‎شد، بسیار دلچسب‎تر به‎نظر می‎رسید خصوصاً در مورد نکات تربیتی کودکان و نوجوانان که مبحثی بسیار گسترده است اما تنها در این کتاب به سی صفحه توضیح، اکتفا شده، گرچه می‎توان گفت در مورد عناوین و مقدمات اصلی، تاحدودی عنوان شده است.
لذا برای مطالعه ی بیشتر در هر مورد، می‎توان به منابع عنوان شده در پایان کتاب و منابع چاپ شده جدیدتر نیز مراجعه کرد. 
در پایان به زوج‎های جوان توصیه می‎شود که قبل و بعد از بارداری، کتاب «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» را مطالعه کنند و توصیه‎های آنرا بکار گیرند تا از این طریق، قدمی مفید و مؤثر جهت تربیتی نسلی مؤمن، سالم و صالح بردارند. 
منابع: «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» نوشته سیما میخبر، انتشارات نورالزهرا (س)، 1382 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 03 بهمن 1395
تعداد بازدید: 4204 بار