nullامور مربوط به تربیت فرزند اغلب اوقات توسط مادران انجام می‎گیرد.
زنان از شغل و وقت آزاد خود می‎گذرند و نسبت به مردان، زندگی‎شان را برای تربیت کودکان بیشتر منطبق می‎کنند و بر اساس اظهارات برخی از مردان و زنان، پدران وقت کافی به بچه‎ها اختصاص نمی‎دهند.
بخشی از مشکل این است که مردان احساس می‎کنند مسئولیت‎های آن‎ها مقدمتاً در بیرون از خانه است.
آنها اغلب در کودکی الگوی خوبی از یک پدر فعال و دخیل در امور روزمره کودکان نداشته‎اند.
برخی از مردان به اشتباه فکر می‎کنند که تربیت کودک، به‎روشنی، یک کار زنانه است. البته این مشکل در خانواده‎هایی که زنان نیز شاغل‎اند، به شکل پررنگ‎تری خود را نشان می‎دهد و لازم است که تغییراتی در نقش‎های همسران به‎وجود آید.

nullپژوهش‎های موجود در رشد کودک نشان داده‎اند که پدران نیز به‎اندازه مادران، توانایی مراقبت از کودک را دارند و کودکان می‎توانند روابط دلبستگی همانند مادر، با پدر نیز برقرار کنند.
پدران می‎توانند با انجام امور زیر در امر تربیت کودک دخیل شوند:

ـ مراقبت از کودکان بر پایه‎ای منظم و انجام آنچه مادران انجام می‎دهند نظیر تغذیه، جابه‎جایی، پوشاندن و آموزش زندگی به کودکان. این کار به مادر نوعی فراقت و استراحت از مسئولیت‎های مراقبت از کودک می‎دهد، فشارهای زندگی را برای او کم می‎کند و احتمالاً او را در مواجهه با کودک، خشنودتر کرده و باعث می‎شود از او لذت بیشتری ببرد.
ـ ایفای نقش به‎عنوان یک مرد بزرگسال مثبت در زندگی کودک که به کودک نشان می‎دهد یک مرد خوب چگونه احساس و عمل می‎کند.
ـ ایفای نقشی احترام‎آمیز نسبت به مادر و حمایت از او به‎عنوان یک والد.
ـ پرداخت سهم منصفانه‎ای از پول برای مراقبت روزمره کودک و پاسخگویی به نیازهای آموزشی او.

nullبرخی پژوهش‎ها نشان می‎دهد که مشارکت پدران می‎تواند تأثیرات بسیار مثبتی بر رشد کودکان داشته باشد، به‎گونه‎ای‎که هرچه پدران بیشتر در فعالیت‎های روزمره کودک دخیل شوند، کودک دارای مشکلات رفتاری کمتر و عملکرد تحصیلی و اجتماعی بهتری است. پدران اغلب از طریق بازی‎های فیزیکی و مادران از طریق صحبت و آموزش، رشد کودکان را ارتقا می‎بخشند.

در نهایت باید توجه داشت که پدران برای غلبه بر مشکلات، خود را نیازمند درک و حمایت جامعه و اطرافیان می‎دانند.
تدارک بسته‎های حمایتی و اقتصادی برای کمک به پدران، طراحی برنامه‎های آموزشی با هدف تسهیل انطباق با نقش پدری و فرهنگ‎سازی در سطح جامعه با هدف شکل‎دهی هنجارهای صحیح در ارتباط با پدری می‎تواند به مردان کمک کند که راحت‎تر با پدر شدن خود کنار آمده و پدر شدن را به تجربه‎ای دلپذیر برای آن‎ها تبدیل نماید.

منابع: «مقدمات پرورش کودک» نوشته زهره شیری، تهران، سازمان بهزیستی کشور، چاپ اول، ۱۳۸۷ . «تجربه زیسته پدری در مردان ایرانی؛ یک مطالعه پدیدارشناختی» نوشته نرگس اسکندری و دیگران، پژوهش پرستاری، دوره دهم، شماره ۴، سال ۱۳۹۴ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 24 تیر 1396
تعداد بازدید: 5161 بار